Платен отпуск след майчинство

30.06.2016, 16:12 64751 113

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Симона Минева

  • Публикации: 5 / 0
Здравейте! Въпросът ми е следният:
На 21.07.2016 ми изтича отпускът за отглеждане на дете до 2 г. Искам да напусна, но кога трябва да си подам предизвестието - по време на полагащия ми се годишен платен отпуск (предполагам около 40 дни за 2015 и 2016 г.) или да кажа на работодателя, че искам да не си ползвам отпуска и да ми платят обезщетението за неизползваните отпуски. Също така възможно ли е да не ми изплатят обезщетение, да го „пропуснат” снякоя вратичка от закона?
Друг въпрос: колко ще ми бъде въпросното обезщетение, при положение, че съм работила до 27.03.2014 ( работя там от 2007г.), след това си пускам полагаемия ми се отпуск за 2014, след което съм болнични преди да изляза в отпуск за бременност и раждане. Т.е. на базата на работната ми заплата (800лв) ли ще преизчисляват отпуските за 2015-2016 или на база минимална работна заплата понастоящем в държавата.

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
1. Имате право да ползвате отпуск, ако работодателят Ви разреши. В противен случай, че бъде изплатен като обезщетение. За 2016 г. няма да имате право на 20 дни, а пропорционално на отработените месеци.
2. Няма "вратичка" за неплащане на обезщетение за неползван отпуск.
3. Базата за изплащане на отпуск е последния месец, в който имате най-малко 10 отработени дни, но не по-малко от минималната работна заплата за страната.
3. Предизвестието за напускане може да се подаде и по време на отпуск

Симона Минева

  • Публикации: 5 / 0
Благодаря Ви много за бързия отговор! :)

raya_m

  • Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Услужих на приятелка и я назначих в моята фирма, за да може да ползва майчинство. Дойде време за освобождаване и възникнаха някои въпроси. Фирмата е много малка, нямам постоянен счетоводител когото да попитаме, плащам на такъв само за годишно приключване. Опитваме се да си изясним някои неща и моля за помощ.

Лицето е назначено с МРЗ 340лв. и МОД 420лв.
м.09/2014- има 4 работни дни
м.10/2014 - има 3 работни дни и 3 болнични за сметка на работодателя, след това излиза в болнични и майчинство
м.10/2016 - има 2 дни в майчинство, 4 дни платен отпуск и напуска
Общо полагаемата отпуска от м.09/2014 до м.10/2016 е 41 дни, от тях м.10/2016 се ползват 4 дни и остават 37 дни като обезщетение за неизползван отпуск

Прочетохме чл. 177, чл.224 и чл.245 от кодекса на труда и въпросите са следните:
1. И дните в отпуск и обезщетението трябва да се изчисли на база уговореното в трудовия договор, но то е 340лв., а сега МРЗ е 420лв. Правилно ли е без да има допълнително споразумение да използваме МРЗ за 2016г и да изчислим отпуска и обезщетение на база 420лв?
2. МОД за 2016г. е 470лв. Правилно ли е осигуровките за тези 4 дни да бъдат изчислени на база МОД за 2016г.?
3. След като няма месец в който да има 10 отработени дни, за да изчислим средно дневно възнаграждение кой месец се взима: м.10/2016, м.09/2016 или м.10/2014 ?

Предвалително благодаря за помощта.  :blush: :flowers:

ХХХХХ

  • Публикации: 6325 / 925
След като няма месец с 10 отработени дни, вземате заплатата по договор, но не под МРЗ. Т.е. 420 лв.
Върху това обезщетение няма осигуровки, така че не бъркайте с МОД. Ето как грешите без счетоводител. Освен това счетоводителят би Во посъветвал как да "завършите" услугата, като пратите жената на борсата при по-добри условия. Би трябвало да разберете, че не всяка икономия е полезна.

raya_m

  • Публикации: 2 / 0
Благодаря за бързия отговор. Всъщност преди да напусне лицето има 4 дни платен отпуск в м.10/2016 и тогава напуска и остатъка от отпуската е обезщетение и за това си мислехме, че трябва да има значение и осигурителния доход.
Направих услуга като я назначих и винаги когато човек направи нещо добро после си създава проблеми. За трудовата борса няма значение, тя започва веднага работа и за това трябваше да приключим нещата в моята фирма.

Хахаха

  • Публикации: 31 / 0
Имам следното питане на 23.12 трябва да съм на работа след 2 година майченство искам да излезна в отпус 64 дни, как ще ми се плати отпускът като последния месец преди да излезна в болнични съм получила 112 лв. Трябва ли да работя поне 10 дни, за да ми се актуализира заплатата тъй като има 5 пъти увеличение. Ако ми откажат да работя 10 дни и да излезна в отпуск какво мога да направя. Благодаря ви предварително.

slavenita

  • Публикации: 1 / 1
Здравейте, имам следния въпрос:
майка съм на 2 деца като майчинствата ми се застъпаха с няколко дни - тоест съм в майчинство от 05. 11. 2012 до 20.01.2016. Четох КТ Чл. 176а и въпросът ми е полагаемият ми платен годишен отпуск за първото майчинство "изгорял" ли е и на колко дена  платен отпуск реално имам право след навършването на 2 години на второто ми дете? Също така работодателят има ли право да ми го откаже или да злоупотреби по някакъв начин, защото има такива практики?

Eli98

  • Публикации: 42 / 0
Здравейте.

И аз да питам нещо: Наша служителка излезе в отпуск по майчинство през август 2015г., като преди да излезе по майчинство е ползвала цялата отпуска за 2015г. Сега се връща на работа, преди да изтекат 2 години. Въпроса ми е, отпуската, която и дължим е за 2016 и 2017г, като за 2016 може да използва цялата, а за 2017 пропорционално към момента? Така ли е?

Благодаря

delphine

  • Публикации: 8777 / 1475
".... отпуската, която и дължим е за 2016 и 2017г, като за 2016 може да използва цялата, а за 2017 пропорционално към момента? Така ли е?"

И за 2017 може да ползва в пълен размер, за което и работодателят трябва да е съгласен и да е дал разрешение. В противен случай ползва за 2017 в момента, колкото  и е разрешено.


Eli98

  • Публикации: 42 / 0
Благодаря!

И аз го мислех така :)

eli_dasseva

  • Публикации: 120 / 1
Здравейте!
Имам майка, която се връща сега на работа след 2 години майчинство. Не е ползвала отпуск от 2014 г., и има 80 дена натрупан до момента платен годишен отпуск за тези 4 години. Има ли право да ги ползва накуп, ако се разреши от управителя? Може ли да
ползва за цялата 2017 година 20 дена преди да е изтекла? И изтекли ли са за 2014 година дните ѝ за отпуск? По най-груби сметки ще се върне на работа догодина февруари, което нея я устройва стига да може да се възползва.
 Мерси.

ХХХХХ

  • Публикации: 6325 / 925
Може да ползва дните накуп. Може да ползва пълния отпуск за 2017, а след 01.01.2018 - и пълния отпуск за 2018. Разбира се с разрешение от работодателя.
За 2014 нищо не мога да кажа. Първо - не ми се чете КТ; втото - информацията не е достатъчна. Ползвана ли е част от отпуска за 2014, каква част е прехвърлена в 2015, от кога жената е в болнични и майчинство...

Ирина Цонова

  • Публикации: 2 / 0
Здравейте, скоро изтича първата година от майчинството ми. Мога ли да използвам натрупания отпуск (разбира се с разрешение на работодателя) и след като изтече или да се върна на работа или да си пусна втората година майчинство. Бях останала с впечатлението, че след връщане на работа, майката може по всяко време да излезе отново в майчинство, през първите 3 години?

delphine

  • Публикации: 8777 / 1475
Втората година майчинство всъщност съвпада с времето от 410 ден до навършване на 2 години на детето. Навърши ли 2 г. изтича и това, което Вие наричате втора година майчинство. След нея може да си вземете неплатен за гледане на детето и това може да стане до навършване на 8 г. му  възраст .
Самата втора година не е задължително да я ползвате цялата - ако желаете и Ви разрешат може да си ползвате платения отпуск и след това отпуск за гледане на дете до 2 г.. Навърши ли ги обаче - свършва и този вид отпуск.

Ирина Цонова

  • Публикации: 2 / 0
Мерси!

dafni85

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте.Искам да попитам сега май месец тази година ми свършва 2рата година майчинство.Имам отпуска за 2 години 2017 и 2018,обаче вече на 3 пъти вдигат заплатите,а аз и 3те пъти бях в майчинство.Та въпроса ми е:трябва ли да се върна за минимум 10 работни дни на работа за да ми се актуализира заплатата и после да си пусна платената отпуска или заплатата ще се актуализира автоматично и мога направо да изляза в отпуск без да работя 10 дена?

abv6

  • Публикации: 27 / 8
За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който служителят е отработил най-малко 10 работни дни. Така че ако имате актуализация на заплатата през м.януари, то ще трябва да използвате платения си годишен отпуск най-рано през февруари (и да сте отработили най-малко 10 дни през януари), за да се изчисли размерът на обезщетението на база на повишеното януарско възнаграждение.

За справка чл.21 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата и  чл.177 от Кодекса на труда.

Gergana Stoilowa

  • Публикации: 254 / 17
За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който служителят е отработил най-малко 10 работни дни. Така че ако имате актуализация на заплатата през м.януари, то ще трябва да използвате платения си годишен отпуск най-рано през февруари (и да сте отработили най-малко 10 дни през януари), за да се изчисли размерът на обезщетението на база на повишеното януарско възнаграждение.

За справка чл.21 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата и  чл.177 от Кодекса на труда.

Това не е вярно. За справка именно чл.21, ал.2 НСОРЗ. За времето на ПГО, не може да получи по-ниско възнаграждение от новата заплата. Просто ще я получи чрез добавката по чл.21, ал. 2

abv6

  • Публикации: 27 / 8
Това не е вярно. За справка именно чл.21, ал.2 НСОРЗ. За времето на ПГО, не може да получи по-ниско възнаграждение от новата заплата. Просто ще я получи чрез добавката по чл.21, ал. 2
Написаното от Вас не отговаря на истината.
В подкрепа на това твърдение, моля да се запознаете със следното писмо на МТСП:

ПИСМО ИЗХ. № 93-224 ОТ 18.06.2014 Г. НА МТСП ОТНОСНО: БАЗА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА ПЛАТЕН ГОДИШЕН ОТПУСК Е ПОСЛЕДНИЯТ КАЛЕНДАРЕН МЕСЕЦ, ПРЕЗ КОЙТО СЛУЖИТЕЛКАТА ИМА ОТРАБОТЕНИ НАЙ-МАЛКО 10 РАБОТНИ ДНИ, НЕЗАВИСИМО ОТ ТОВА КОЛКО Е ОТДАЛЕЧЕН НАЗАД ВЪВ ВРЕМЕТО

МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА

По отношение на начина на изчисляване на  неизползван платен годишен отпуск намира приложение разпоредбата в чл. 177, ал. 1 КТ, съгласно който възнаграждението за времето на платения годишен отпуск се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.
В запитването се посочва, че след отпуска по майчинство служителката е ползвала платен годишен отпуск до 01.09.2010 г., на която дата се е върнала на работа и е работила 10 работни дни.
Поради горното база за изчисляване на  платен годишен отпуск , следва да се ползва последният календарен месец, през който служителката има отработени най-малко 10 работни дни. Това е месецът, предхождащ отпуска за бременност, раждане и отглеждане на дете, който е започнала да ползва от 17.07.2008 г.
Единствено в случаите, когато след изтичането на отпуска за майчинство и платения годишен отпуск е изминал един календарен месец, през който служителката е отработила най-малко 10 работни дни, базата за изчисляване на неизползван платен годишен отпуск би могла да бъде полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за този месец, в който е отразено увеличението на основната работна заплата.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook