Изчисляване на обезщетение по чл.224 от КТ

28.10.2017, 16:37 43495 29

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


ХХХХХ

  • Публикации: 4473 / 568
Удържания данък го посочвам в Д6- 125,00 - ??
а в Д1 трябва ли да се попълва нещо ???
попълвам кл.31-1250
кл. 31 А - 125,00
правилно ли или е по друг начин
обаче кл. 34 - е затворена не ми дава да впиша нето - 1250-125=1125
Върху това обезщетение мяма ОЗМ и не се включва в т.34.

новак

  • Публикации: 506 / 0
ако правилно съм разбрал попълвам Д1- само кл.31-1250 и 31А-125
и после Д6-ДОД- 125,00
и никъде не посочвам нето колко съм изплатил а само го осчетоводявам че е платена сума
604/421-1250
421/454-125
421/501-1125

новак

  • Публикации: 506 / 0
Правилно ли разсъждавам  :noexpression:

gold__

  • Публикации: 1 / 0
когато изчислявате обезщетението каква база вземате за този месец, с отработени 10 дни - брутото / реалните раб. дни за този месец или на 21?
напр септември има 19 р дни на 19 ли ще деля заплатата или на 21 - което е средно за годината?

dijit

  • Публикации: 484 / 45

4a4i

  • Публикации: 3 / 0
Имам следното питане. Лице, което е назначено на работа по ТД на 12.07.17 г. и има само 3 отработени дни в месеца, след което излиза в продължителен болничен до ден днешен, трябва да бъде освободено с утрешна дата. Каква е базата за изчисление на обезщетението по чл.224 ?

ХХХХХ

  • Публикации: 4473 / 568
Имам следното питане. Лице, което е назначено на работа по ТД на 12.07.17 г. и има само 3 отработени дни в месеца, след което излиза в продължителен болничен до ден днешен, трябва да бъде освободено с утрешна дата. Каква е базата за изчисление на обезщетението по чл.224 ?
Заплатата по договор.

4a4i

  • Публикации: 3 / 0
На какъв броя дни да я деля?

dalila

  • Публикации: 5540 / 358
КОДЕКС НА ТРУДА
Чл. 228. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по този раздел е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.
(2) (Нова - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Размерите на обезщетенията по чл. 215, 218, 222 и 225 се прилагат, доколкото в акт на Министерския съвет, в колективен трудов договор или в трудовия договор не са предвидени по-големи размери.

НАРЕДБА ЗА СТРУКТУРАТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА
Чл. 19. (1) Когато работникът или служителят не е отработил пълен работен месец, брутното трудово възнаграждение по чл. 228 от Кодекса на труда се определя, като полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение се умножи по броя на работните дни за същия месец.
(2) Размерът на среднодневното брутно трудово възнаграждение при изчисляване на платения годишен отпуск и обезщетенията по Кодекса на труда при пълен работен ден не може да бъде по-малък от този, който се изчислява при възникване на съответното основание от размера на установената за страната минимална работна заплата.

4a4i

  • Публикации: 3 / 0
Благодаря!

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook