Самоосигуряващ с граждански договор и осигурителна книжка

06.08.2013, 12:50 22411 19

06.08.2013, 12:50
Публикации: 86 / 8
Здравейте, моля, за помощ, ако някой е изпадал в подобна ситуация.
Март месец 2013 заверих на самоосигуряващо се лице осигурителната книжка и подписах декларация, ако има годишно изравняване на дохода, да отида отново за да се впише и това.

Лицето имаше Граждански договор от друга фирма, еднократна сума за услуга извършена в рамките на един месец. Подал декларация, че е самоосигуряващ се през своето си Дружество и си взел цялата сума накуп без удръжките.

Към 30.04.2013 си е подал ГДД и Таблицата с изравняване, както и довнесъл още осигуровки за фонд Пенсии.

Но когато се опитах да заверя осигурителна книжка с годишното изравняване - стана пълна каша. В НОИ отговориха, че ако това е Граждански договор, то трябвало да има подадена Декларация 1 от платеца и осигурителна книжка не се заверявала. Казах, че това с Декларация 1 няма как да стане, тъй като получателя е декларирал че е самоосигуряващ се в Друго Дружество и е получил цялата сума без удръжки, като след това сам е подал ГДД, Декларация 6 и е платил дължимото.

След това казаха, че ако приемели, това да не е граждански договор, а Годишно изравняване, трябвало да се разхвърля сумата на 12 мес. Пак им обясних, че и това не е възможно да се случи, защото касае услуга за 1 месец.

С една дума заверка на книжка не можели да направят, защото по Граждански договори не се заверява, а по Годишно изравняване се разхвърляло за 12 мес.  :hmmm:
#1 | 07.08.2013, 07:05
Публикации: 6403 / 1127
След това казаха, че ако приемели, това да не е граждански договор, а Годишно изравняване, трябвало да се разхвърля сумата на 12 мес. Пак им обясних, че и това не е възможно да се случи, защото касае услуга за 1 месец.

С една дума заверка на книжка не можели да направят, защото по Граждански договори не се заверява, а по Годишно изравняване се разхвърляло за 12 мес.  :hmmm:

Подбутвам темата, защото е интересна.
Ако колегите, специалисти по ТРЗ и осигуряване имат време да коментират, мненията биха били полезни за всички.
#2 | 07.08.2013, 09:08
Публикации: 11896 / 2168
Знаем, че ако има сключен ГД със СОЛ и той декларира това обстоятелство писмено пред платеца на дохода , не се удържат осигурителни вноски и ДДФЛ. Доходът по тези ГД се декларира от лицето в ГДД за съответната година и същият се вписва и в Т1 и Т2 за изчисляване на изравнителните осигурителни вноски. В указанията на самите тези таблици пише, че доходът се разпределя за месеците на упражняване на дейността. Смятам, че следва да се има пред вид , че става дума за упражняване на дейност като СОЛ, а не точно по конкретния ГД и това упражняване на дейност да е с действаща и подадена ОКД5 от лицето за този период. В този смисъл смятам, че сумата по този ГД ще се разпредели за 12 месеца, ако СОЛ е упражнявал дейност като такъв през цялата година.
#3 | 07.08.2013, 09:46
Публикации: 129 / 7
Знаем, че ако има сключен ГД със СОЛ и той декларира това обстоятелство писмено пред платеца на дохода , не се удържат осигурителни вноски и ДДФЛ. Доходът по тези ГД се декларира от лицето в ГДД за съответната година и същият се вписва и в Т1 и Т2 за изчисляване на изравнителните осигурителни вноски. В указанията на самите тези таблици пише, че доходът се разпределя за месеците на упражняване на дейността. Смятам, че следва да се има пред вид , че става дума за упражняване на дейност като СОЛ, а не точно по конкретния ГД и това упражняване на дейност да е с действаща и подадена ОКД5 от лицето за този период. В този смисъл смятам, че сумата по този ГД ще се разпредели за 12 месеца, ако СОЛ е упражнявал дейност като такъв през цялата година.
Подкрепям.  :yes3:
#4 | 07.08.2013, 10:46
Публикации: 6403 / 1127
delphine,
Много благодаря за разяснението. :flowers:
Това "че доходът се разпределя за месеците на упражняване на дейността" не ми беше много ясно за коя дейност става дума - тази по ГД, или тази като СОЛ изобщо.
И какво им пречи да добавят една дума в иначе многословните указания, с които ни разясняват неяснотите в не по-малко многословните законе?!
#5 | 07.08.2013, 13:16
Публикации: 2027 / 254
Ето пример от НАП за попълване на Таблици 1 и 2 при граждански договор и СОЛ :)
#6 | 07.08.2013, 13:18
Публикации: 2027 / 254
Доходът за работа без трудови правоотношения (1100 лв.) се декларира в Приложение 3, Част І, Таблица 7, ред 7.10 от данъчната декларация и се пренася на ред 13, колона 5.5 от двете таблици. Този доход не се разпределя пропорционално на месеците през годината, а се отнася към периода на извършване на дейността без трудово правоотношение. В случая лицето е получило 500 лв. за месец февруари и 600 лв. за месец март.
#7 | 07.08.2013, 13:32
Публикации: 1884 / 384
alfa, би ли качила примера на уордовски файл, не ми се отваря
#8 | 07.08.2013, 13:35
Публикации: 2027 / 254
Ето , дано да е наред файла
#9 | 07.08.2013, 20:23
Публикации: 86 / 8
Е точно дохода по примера в Таблица 1 кол.5.5 - Доходи, получени за работа без трудови правоотношения  извън  декларираните, който е само за 1 конкретен месец, точно него искат в НОИ да го разпределим в 12 мес. и отида да коригирам подадената вече Годишна декларация в НАП. От НАП Красно село, направо припаднаха, като чуха идеята и казаха, че не сме в нарушение. За съжаление в тази Държава честичко се прибягва до "връзки", така че ще ни заверят, но въпроса си остава висящ. НОИ и НАП някак нямат връзка помежду си. По същия случай 4-ма различни служителя на НОИ, тези които правят заверките на осиг.книжки не можаха да видят плащането по изравняването. Пращаха ме в НАП да им го пратили в системата, писах молби, и когато за н-ти път отидох в НОИ при 5-та служителка, тя изведнъж каза "ама парите са видни, само където са на 3 части", хвана калкулатора и ... познайте 4 души не са ги видяли.
#10 | 08.08.2013, 06:44
Публикации: 11896 / 2168
" НОИ и НАП някак нямат връзка помежду си "

точно така е
#11 | 10.03.2014, 17:19
Публикации: 214 / 40
полезна тема, скоро ще имам подобен казус и се чудех как се оформя граждански договор на СОЛ, който е такъв заради това, че е съдружник в друго търговско дружество (не е свободна професия)

значи, лицето издава документ с реквизитите на фактура и си получава парите, както са бруто; авансов данък не му се удържа (плащането ще е през март), понеже е СОЛ, остава самото лице да си подаде декларация по чл.55 за авансов данък за първо тримесечие - обаче как ще си изчисли данъчната основа - нали трябва да си приспадне осигуровките, които е внесъл за своя сметка през съответното тримесечие?

същите тези осигуровки обаче вече са приспаднати от неговото си дружество, тъй като там получава личен труд всеки месец - тогава излиза, че трябва да си обложи целия доход по граждански договор (намален с 25% разходи, разбира се) и да не приспада никакви осигуровки - съответно при годишното изравняване ще внесе осигуровките за довнасяне, но тогава пък годишният данък ще излезе по-малко, отколкото е авансово внесения и ще има за възстановяване.... така ли е или нещо бъркам генерално?
#12 | 10.03.2014, 17:25
Публикации: 9261 / 1550
Когато изпълнителят е СОЛ, възложителят праща сумата по ГД без всякакви осигуровки и данъци.
СОЛът изравнява данъка и осигуровките в ГДД.
И не се безпокойте - няма да е внесен повече данък - нали осиг.вноски да приспаднати там, където има личен труд и там е внесен по-малко данък.
Пък и за четвъртото тримесечие не се внася авансов данък по ГД.
Е, и да има нещо надвнесено  -ще си го поиска от НАП.
#13 | 16.03.2014, 20:04
Публикации: 47 / 4
Случаят ми е подобен с описания от Antea.

Аз съм СОЛ граждански договор на СОЛ - като управляващ съдружник в търговско дружество (не съм свободна професия). Осигурявам се на 420 лв, не изплащам личен труд, засега.
Сключвам граждански договор като физическо лице със СНЦ (сдружение с нестопанска цел) - лектор на обучения (няма нищо общо с дейността на дружеството). Счетоводителката им не е имала такъв случай и се безпокои за разни неща. Ако добре съм разбрала трябва:

1. Да издам документ с реквизитите на фактура (по чл. 7 ЗСч, май?) - въпрос - нали не нарушавам някоя разпоредба? Понеже не съм свободна професия, нямам активен БУЛСТАТ (навремето бях и имах такъв) - в документа пиша само ЕГН, нали?

2. Изплащат ми парите, както са бруто; авансов данък не  се удържа (плащането ще е през март), понеже съм СОЛ, остава да си подам декларация по чл.55 за авансов данък за първо тримесечие, естествено плащам осигуровки върху сумата по ГД.
Какво ме безпокои: в Калкулатора на КиК за граждански договори  няма опция за самоосигуряващо се лице http://www.kik-info.com/calculators/civil_contracts.php
Да не би да има промени в тази посока?

Предварително благодаря.
#14 | 16.03.2014, 20:08
Публикации: 9261 / 1550
Така е. Издавате документ с реквизитите на фактура по ЕГН. Подавате декларация по чл.55 за данъка и го внасяте, а осигуровките оставяте да годишното изравняване.
А на възложителя давате и едва декларация, че сте СОЛ.
#15 | 17.03.2014, 10:58
Публикации: 47 / 4
XXXXX,
много благодаря за бързия отговор. Декларацията вече е дадена.
#16 | 15.05.2014, 11:23
Публикации: 58 / 0
Здравейте , като  продължение на темата със СНЦ имам въпрос :

- Може ли управителя на СНЦ да сключи договор като лектор със същото СНЦ сам със себе си ?

Като се има впредвид , че Сдружението има няколко члена и Управителя е избран на
общо събрание и е без възнаграждение.

Благодаря!
#17 | 15.05.2014, 12:23
Публикации: 177 / 1
Председателят на УС  на СНЦ може да сключи договор със СНЦ ,като за целта е нужно:
1.Протокол от решението на УС ,  с което се упълномощава друг член на УС да подписва договора  на предесдателя на УС. т.е Възложителят се подписва от другия член, а Изпълнителят от председателя.
2. Ако е за отчитане по проект се изисква   и нотариална заверка на пълномощното.

#18 | 15.05.2014, 12:39
Публикации: 58 / 0
vanya57 Много благодаря !
#19 | 08.12.2015, 10:43
Публикации: 92 / 2
Здравейте!
Моля за съдействие! Лице, което е било на граждански договор при нас през 2013 и 2014 сега ми носи осигурителна книжка, издадена наскоро, с молба да я попълня.
Не съм спец по ТРЗ, но си мислех,  че осигурителните книжки за граждански договори са отпаднали?! Не е ли така?!
Как следва да попълня книжката?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група