Дата на прекратяване на срочен трудов договор

17.06.2013, 11:41 20532 16

17.06.2013, 11:41
Публикации: 5 / 0
Здравейте колеги,
Имам следния казус:
Назначен е служител на срочен трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 3 за за заместване на работник или служител, който отсъствува от работа. Майчинството на служителката изтича на 08.08.2013г. и след това тя веднага ще излезе в платен годишен отпуск.
Въпросът ми е следния: Кога изтича договора на заместващия служител - на датата, на която на служителката по майчинство и изтича майчинството /08.08.13г./ или след използването на платения годишен отпуск?
#1 | 17.06.2013, 11:42
Публикации: 6668 / 658
След отпуската.
#2 | 17.06.2013, 11:58
Публикации: 5 / 0
Защо след отпуската. Аз си мисля, че трябва да е когато изтича майчинството, защото договора е сключен за заместване на майката докато тя е в отпуск по майчинство, а платения годишен отпуск е нещо различно. Такива са моите разсъждения...
Ако задам въпроса така: Как да задържим служител по заместване след изтичане на майчинството. Него какво го интересува, че майката е натрупала платен отпуск и иска да си го ползва. Не зная как по законов път да го обясня това на заместващия.
#3 | 17.06.2013, 12:14
Публикации: 5497 / 371
по заместване, но до завръщане на титуляра.
Като освободите заместникът, а титуляра ползва отпуск, кой ще работи?
#4 | 17.06.2013, 12:20
Публикации: 214 / 5
Точно така!
Основанието е "завръщане на титуляра" за прекратяване на договора, а той дефакто не се е завърнал. Така че нямате основания за прекратяване.
И при нас правим така - след отпуската!
Разбирам, че не ви се иска за едно и също раб. място да плащате платен отпуск и заплата, но се налага.
Основанието за прекратяване - завърнал се титуляр няма да е действително.
#5 | 17.06.2013, 14:10
Публикации: 1202 / 120
За заместване на работник по време на отпуск по майчинство - с изтичане на отпуска по майчинство имате основание да го освободите. Обяснението е просто: ФРЗ предвижда плащания за труд и платен отпуск. Отпускът по майчинство се финансира от ДОО. Ако заместващият остане на работа и след това ще се преразходва планираният ФРЗ.
Ако оставите заместващият на работа пък може той после да предяви претенции за автоматично превръщане на срочният му договор в безсрочен. На въпросът „Кой ще работи докато титуляря е в отпуск?” отговора е един – който ще работи и когато един работник е в планов отпуск – въпрос на вътрешна организация. Като искат, да сключат нов договор с фиксиран срок, но този според мен трябва да си се прекрати.
#6 | 17.06.2013, 14:42
Публикации: 214 / 5
#7 | 17.06.2013, 15:32
Публикации: 1202 / 120
Не оспорвам юридическата стойност на текста. Това е опитът в някой от бюджетните предприятия, където преразходването на ФРЗ е голям проблем. На практика в договора за замествщия вписваме и срока и видът на отпуск на замествания /за да доказваме, че не е извън щатна бройката по ПМС 66/ и това ни дава основанието да освобождаваме от датата. А и завръщащите се майки се стремят да отработят поне 10 дни преди да поискат натрупаният отпуск, за да ползват индексираното през периода на отсътвието им заплащане.
#8 | 17.06.2013, 16:01
Публикации: 214 / 5
Да, ако се завърне на работа дори за ден и после излезе в отпуск, вече си има основания за освобождаване по 325,ал.1,т.5. , но въпросът беше под условието -
 Майчинството на служителката изтича на 08.08.2013г. и след това тя веднага ще излезе в платен годишен отпуск.
:thumbup:
#9 | 17.06.2013, 18:27
Публикации: 5 / 0
Благодаря на всички за разсъжденията и съветите :thumbup:
Явно, че за да се прекрати срочен трудов договор за заместване е необходимо реалното завръщане на титуляра, а не както аз си мислех :)
#10 | 17.06.2013, 20:24
Публикации: 4365 / 719
Не е точно по темата, но ми се струва, че виждам някаква двойнственост в тълкуванията: когато работникът е в отпуск не можело да му бъде връчен някакъв документ или заповед, а той (работникът) - може да връчи на работодателя.
#11 | 17.06.2013, 21:45
Публикации: 11932 / 2174
Има нещо такова - нали, за да си връчи молбата за отпуск трябва да се е върнал на работа........И реално да се е върнал на работа титулярът дали значи реално да работи, да полага труд или може да се завърне на работа и да си поиска отпуската ? Иначе официалните отговори на различни институции са удобни - казано е, значи е така. Приемаме го като решение.......евентуално . :hmmm:

#12 | 18.06.2013, 08:58
Публикации: 214 / 5
Има логика във вметката на  bobo...
Това е като по време на болничен ти донесе следващия, продължението си  и прочие, и ти откажеш да го входираш. Понеже реално не е на работа! И като не е, няма право да ти връчва никакви документи. Не знам...
Ей сега чакам една, която веднага след болничния (в нейния случай - злополука, нетрудова, болничен, който се продължава от февруари) ще си пусне планирания годишен отпуск, както си е по график. Без да се връща на работа....
#13 | 18.06.2013, 09:43
Публикации: 3326 / 256
Има логика във вметката на  bobo...
Това е като по време на болничен ти донесе следващия, продължението си  и прочие, и ти откажеш да го входираш. Понеже реално не е на работа! И като не е, няма право да ти връчва никакви документи. Не знам...
Ей сега чакам една, която веднага след болничния (в нейния случай - злополука, нетрудова, болничен, който се продължава от февруари) ще си пусне планирания годишен отпуск, както си е по график. Без да се връща на работа....

Това за връчването на документи не съм много съгласна, защото лицето като е в болнични все пак трябва да дойде да си представи болничния, но по Форма 76 няма да има работни дни. Склонна съм да мисля като делфинчето, че за да си подаде отпуск трябва да се яви на работа, но в този случаи може да дойде само за да си подаде молбата без да е работил. Докато в статията, която сте публикували ясно пише, че титуляра трябва да се върне на работа и да изпълнява задълженията си и тогава трябва да се освободи заместника.
#14 | 18.06.2013, 09:55
Публикации: 214 / 5
Елена, така е!
Просто отбелязах логика в съжденията на bobo:"...виждам някаква двойнственост в тълкуванията: когато работникът е в отпуск не можело да му бъде връчен някакъв документ или заповед, а той (работникът) - може да връчи на работодателя. "
#15 | 10.09.2016, 10:57
Публикации: 109 / 2
Здравейте,

Ако имаме заместване по чл. 68, ал. 1, т. 3 и харесаме заместващия и искаме да го задържим и след завръщане на титуляря, от кога да броим 3 дни за подадаване уведомление към НАП за промяна на кода (от срочен на безсрочен д-р).
Примерно: детето навършва 2 год. на 01.09.16.
Титулярят решава да ползва натрупания платен годишен отпуск (без да се завръща нито ден) и реално ще се завърне на 01.10.16.

Благодаря!
#16 | 10.09.2016, 11:05
Публикации: 632 / 23
Какви три дни.
Титулярът не се е завърнал, а просто е в друг отпуск. Работникът продължава да си е на същия трудов договор, докато се върне титуляра и му прекратите договора.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група