Право на борса

24.04.2018, 11:10 164707 341

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.


damakupa

  • Публикации: 9 / 0
Re: право на борса
Отговор 260 | 24.04.2018, 11:10
Благодаря за светкавичния отговор!

Това че получавам пенсия по болест (инвалидност) има ли отношение?

ХХХХХ

  • Публикации: 5222 / 728
Re: право на борса
Отговор 261 | 24.04.2018, 11:25
Не, щом не е за осигурителен стаж и възраст в Република България, пенсия за старост в друга държава, пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;

damakupa

  • Публикации: 9 / 0
Re: право на борса
Отговор 262 | 08.05.2018, 12:31
Здравейте,
В крайна сметка ме освободиха по взаимно съгласие.

1. Правилно ли съм разбрала, че обезщетението за безработица ще бъде по 7.20 лв. на работен ден за 4 месеца?
2. На няколко места в темата стана дума, че не се препоръчва човек да ползва такова 'минимално обезщетение'. Какви са причините?
3. При първоначалната регистрация в бюрото по труда в 7-дневен срок, изисква ли се Трудовата книжка (че не мога да си я намеря...)?

Благодаря!

marpan_64

  • Публикации: 5266 / 422
Re: право на борса
Отговор 263 | 08.05.2018, 12:57
Минималното обезщетение за 2018 год. е 9.00 лева за 1 работен ден.

valenciq

  • Публикации: 180 / 17
Re: право на борса
Отговор 264 | 08.05.2018, 13:23
По т.2 - защото ако почнете нова работа и ви освободят по време на изпитателния срок, ще имате право на обезщетение в размер 60 % от осиг. доход и продължителност - според стажа ви. Но ако сега се запишете в БТ и пак почнете работа, преди да изтече 4 месечния срок от БТ, и ви освободят по време на изпитателния - обезщетението ще бъде остатъка до 4-те месеца на минимума - 9 лв./ден. И в следващите 3 години, няма да можете да се възползвате от по-добри условия от БТ.

vladimir zhelyazkov

  • Публикации: 1 / 0
Re: право на борса
Отговор 265 | 10.05.2018, 09:08
Здравейте, студент, редовно обучение, съкратен, с 4 години трудов стаж, внесени осигуровки в последните 9 от 15 месеца във фонд Безработица, на какво обезщетение имам право? Минималното от 9 лева на ден или 60% от осигурителния доход в последните 24 месеца? Благодаря ви.

ХХХХХ

  • Публикации: 5222 / 728
Re: право на борса
Отговор 266 | 10.05.2018, 10:21
Вече трябват не 9 от 15, а 12 от 18.
Дали обезщетението ще е минимално или според дохода, зависи от начина на прекратяване на трудовия договор. Подробности - КСО, чл.54б

damakupa

  • Публикации: 9 / 0
Re: право на борса
Отговор 267 | 11.05.2018, 14:23
Благодаря за отговорите! Още едно питане:

Да кажем, че намеря фирма да ме назначи и съкрати, и получа право на 60% обезщетение. Каква ще бъде продължителността на обезщетението? Имам 13 години непрекъснат трудов стаж.

P.G.H.R.

Re: право на борса
Отговор 268 | 11.05.2018, 14:39
Ако този стаж е след 31.12.2001 г. - чл. 54в от КСО - 10 месеца.

marpan_64

  • Публикации: 5266 / 422
Re: право на борса
Отговор 269 | 11.05.2018, 14:41
Срокове за изплащане на паричните обезщетения за безработица
Чл. 54в. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) (1) (Изм. – ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.,
бр. 99 от 2017 г., в сила от 1.01.2018 г.) Паричните обезщетения за безработица се изплащат ежемесечно през месеца, следващ този, за който се дължат, за срок, определен според продължителността на осигурителния стаж, по време на който лицата са били осигурени за безработица, за времето след 31 декември 2001 г., както следва: Осигурителен стаж с осигуряване за безработица за времето след 31 декември 2001 г.

Срок на изплащане на обезщетението

до 3 години - 4 месеца
от 3 години и 1 ден до 7 години  - 6 месеца
от 7 години и 1 ден до 11 години - 8 месеца
от 11 години и 1 ден до 15 години - 10 месеца
над 15 години - 12 месеца

damakupa

  • Публикации: 9 / 0
Re: право на борса
Отговор 270 | 11.05.2018, 14:56
Много благодаря!

Didi1408

  • Публикации: 3 / 0
Re: право на борса
Отговор 271 | 12.05.2018, 16:47
Здравейте,
Работих в една фирма година и половина, след това ме наеха в друга(без прекъсване между двете) и ще ме освобождават- по чл 71- заради обезщетението на борсата. Прочетох доста неща и разбрах, че от борса до борса трябва да имаш поне 3 години разстояние, за да можеш да вземеш такова обезщетение от борсата при съкращение. Въпросът ми е : преди година и половина съм била регистрирана на борсата и взех обезщетение само за 1 месец от 144лв, но след това ме наеха и не съм взимала пълната си борса. При това условие имам ли право на по-високото обезщетение при съкращение или ще ми се плаща минималния праг, заради този един месец, предположение, че срикът от 12 месеца за довземане на борсата е изтекъл?

ХХХХХ

  • Публикации: 5222 / 728
Re: право на борса
Отговор 272 | 12.05.2018, 17:52
След като не са минали 3 години от отпускането на предходното обезщетение, сега имате право САМО на минимума - 4 месеца по 9 лв. на работен ден (около 200 лв месечно). Няма значение как е прекратен трудовия Ви договор.

Mina-mina

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 273 | 16.05.2018, 16:52
Здравейте!

Намирам се в едномесечно предизвестие по чл. 328, ал.1, т. 2. В седмицата, следваща изтичането на този срок имам планувана (платена) почивка, за която работодателят ми е на ясно. Дори да си намеря работа, няма да мога да започна така, че трудовият ми стаж да е БЕЗ прекъсване. Реално, ако до няколко седмици си намеря работа, ще мога да започва след почивката си и така ще имам 1 седмица "дупка".

Въпросът ми е: Как може едно такова прекъсване на трудовия стаж да ми се отрази в бъдеще- за майчинство, болнични и тн.?
Има ли нещо, което мога да направя, за да избегна евентуални бъдещи проблеми?

П.П.
Трудовият ми стаж без прекъсване до момента е 7 години и 5 месеца, ако това има някакво значение, за да ми се отговори.

Hrili

  • Публикации: 1194 / 222
Re: право на борса
Отговор 274 | 16.05.2018, 16:59
Първо, кратка "дупка" няма да се отрази драматично на бъдещо ползване на отпуски и майчинства, като се има предвид реда и базата на които се изчислява.
Второ, след прекратяване на трудовия договор на това основание, ако не започнете работа при друг осигурител, ви се полага още един месец осигурителен стаж, който се заверява в трудовата книжка от предния работодател, след като удостоверите обстоятелството(че не сте започнали работа). Явявате се след месец при него с книжката, пишете декларация, а той ви изплаща обезщетение в размер на едно брутно трудово възнаграждение, върху което се дължат осигурителни вноски за фонд "ПенЦии", ДЗПО УПФ и ДДФЛ и  ви слага печат с още един месец стаж(обяснявам го относително елементарно, за да е разбираемо). А ако след това вече не започнете работа или не ползвате обезщетение за безработица, си правите сметка на "дупката"...
Трето, с това обезщетение, докато си намерите работа, можете спокойно да отидете на борсата и да ползвате обезщетение в пълен полагащ ви се размер, според годините придобит стаж, в размер на 60 % от осигурителния ви доход за предходните 24 месеца. Не става ясно от написаното, но май не сте ходила на борса предходните 3 години...

Mina-mina

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 275 | 17.05.2018, 09:34
Много благодаря за отговора!
И да, както споменах трудовият ми стаж е без прекъсване до момента, съответно не съм ходила никога на борсата (и силно се надявам това да не ми се наложи  :wink1: )

damakupa

  • Публикации: 9 / 0
Re: право на борса
Отговор 276 | 22.05.2018, 14:00
Здравейте! Бих искала да попитам, самата регистрация на борсата ангажира ли ме с получаване на обезщетение и неговия вид? Да кажем, че сега се регистрирам на борсата, след като съм напуснала по взаимно съгласие. Ако преди да се регистрирам в НОИ ме назначат на срочен договор, след неговото изтичане ще имам ли право на пълна борса?

P.G.H.R.

Re: право на борса
Отговор 277 | 22.05.2018, 14:20
Вие можете да се регистрирате в АЗ (борсата) и без да ИМАТЕ право на обезщетение за безработица.
АЗ има задачата да ви търси работа, тя не е платец на обезщетението.
Точно за това срокът за регистрация при тях е 7 дни, а в НОИ е 3 м.
Не съм имала точно такъв случай, но мисля, че ако се регистрирате, след известно време си намерите работа и се отпишете, но през това време не сте се регистрирала в НОИ и не сте ползвала обезщетение ще имате право при освобождаването от текущата ви фирма да си ползвате обезщетението.
Разбира се, ако отговаряте на всички условия по КСО.
Да споделят и колегите, но мисля, че е така.
Успех и късмет!  :good:

damakupa

  • Публикации: 9 / 0
Re: право на борса
Отговор 278 | 25.05.2018, 11:01
Благодаря :)

damakupa

  • Публикации: 9 / 0
Re: право на борса
Отговор 279 | 31.05.2018, 13:57
Здравейте! Извинявам се, че се повтарям, но искам да съм сигурна и да проверя дали няма някакви промени. Ще ме назначат на срочен трудов договор.

За да получа 60% обезщетение от борсата след неговото изтичане

1. По какъв член/ал./т. трябва да бъде прекратен договорът?
2. Все още ли няма минимален срок, т.е. каква трябва да бъде неговата минимална продължителност?

В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости


Facebook група

Харесайте ни във Facebook