Право на борса

02.03.2016, 13:15 202157 379

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Hrili

  • Публикации: 1192 / 224
Re: право на борса
Отговор 100 | 02.03.2016, 13:15
С последното уточнение обърнете внимание и на написаното от колежката под мен! Варианта за "несправяне с работата" е според мен несериозен, въпреки че ще свърши някаква работа за конкретния случай. Обаче позволете си как ще стои в книжката Ви...

Събина Павлова

  • Публикации: 3 / 0
Re: право на борса
Отговор 101 | 25.03.2016, 13:04
Здравейте. С майчинството имам около 5 години трудов стаж, без прекъсване, във фирмата на нашите. Като ми свърши майчинството(на 23.05.2016г), не искам да ползвам отпуск. Искам да напусна и лятото да получавам обезщетение за безработица от борсата, докато дъщеря ми тръгне на детска градина през септемврти и си започна друга работа. Та въпроса ми е по какъв начин трябва да напусна фирмата, за да взимам максимално обезщетение от борсата. Имат ли право да ме съкратят от фирмата, като ми свърши майчинството (както аз искам да стане)? Благодаря, предварително :)

Елена-

  • Публикации: 3354 / 252
Re: право на борса
Отговор 102 | 25.03.2016, 13:08
Не може да Ви съкратят, защото подлежите на закрила.

marpan_64

  • Публикации: 5565 / 455
Re: право на борса
Отговор 103 | 25.03.2016, 13:09
Ако под "максимално обезщетение" имате предвид парите, които ще получавате - няма начин това да стане.
Ако под "максимално обезщетение" имате предвид времето, през което ще получавате обезщетение за безработица трябва прекратяването на трудовия договор да не е по Ваша вина.
За да Ви съкратят - трябва да искат разрешение от Инспекцията по труда.

Събина Павлова

  • Публикации: 3 / 0
Re: право на борса
Отговор 104 | 25.03.2016, 14:21
Значи единственият вариант е да прекратим трудовия договор по взаимно съгласие и ще взимам минимално обезщетение, в размер на 7лв и стотинки на ден. Правилно ли разбрах?

Елена-

  • Публикации: 3354 / 252
Re: право на борса
Отговор 105 | 25.03.2016, 14:22
Ако имате някой познат с фирма, да Ви назначи за 1-2 седмици и да Ви освободят по чл.71 (1) или чл.325 (1) т.3 ще имате право на пълна борса.

dalila

  • Публикации: 5543 / 366
Re: право на борса
Отговор 106 | 25.03.2016, 14:24
Значи единственият вариант е да прекратим трудовия договор по взаимно съгласие и ще взимам минимално обезщетение, в размер на 7лв и стотинки на ден. Правилно ли разбрах?

чл.331 от Кодекса на труда да погледнете? Също върши работа

marpan_64

  • Публикации: 5565 / 455
Re: право на борса
Отговор 107 | 25.03.2016, 14:25
Какво означава това "във фирмата на нашите"?
Нова длъжност със срок на изпитване, освобождаване в срока на изпитване по инициатива на работодателя ... и готово.

Събина Павлова

  • Публикации: 3 / 0
Re: право на борса
Отговор 108 | 25.03.2016, 14:31
Фирмата е на родителите ми. Но и те не са напълно на ясно как да процедираме.

Hrili

  • Публикации: 1192 / 224
Re: право на борса
Отговор 109 | 25.03.2016, 15:03
Напуснете фирмата на вашите по взаимно съгласие - на това основание не се ползвате със закрила, съгласно разпоредбите на КТ. После нека ви назначат в друга фирма, на някой познат примерно, за десетина дни, като трудовия договор бъде сключен на основание чл.67, ал.1, т.1 и във връзка с чл. 70, ал. 1 от КТ. Ще ви го прекратят на основание чл.71,  ал. 1(пак не се ползвате със закрила) и ще имате право на обезщетение в максимален размер...

marpan_64

  • Публикации: 5565 / 455
Re: право на борса
Отговор 110 | 25.03.2016, 15:22
Напуснете фирмата на вашите по взаимно съгласие - на това основание не се ползвате със закрила, съгласно разпоредбите на КТ. После нека ви назначат в друга фирма, на някой познат примерно, за десетина дни, като трудовия договор бъде сключен на основание чл.67, ал.1, т.1 и във връзка с чл. 70, ал. 1 от КТ. Ще ви го прекратят на основание чл.71,  ал. 1(пак не се ползвате със закрила) и ще имате право на обезщетение в максимален размер...

Защо да напуска? "Връща" се на работа, преназначават я на нова длъжност със срок на изпитване, прекратяване по чл.71 от КТ.

vanq petrowa

  • Публикации: 1 / 0
Re: право на борса
Отговор 111 | 25.03.2016, 16:06
поради прекратяване дейността на фирмата в която работя от 4 години ще бъда съкратена Все още съм продавач по договор на 420 лв   По какъв член да бъда освободена за да получа пълна борса и колко е тя

dalila

  • Публикации: 5543 / 366
Re: право на борса
Отговор 112 | 25.03.2016, 16:14
поради прекратяване дейността на фирмата в която работя от 4 години ще бъда съкратена Все още съм продавач по договор на 420 лв   По какъв член да бъда освободена за да получа пълна борса и колко е тя
Щом ще бъдете съкратена /чл.328 КТ/ ще имате право на първа борса
Тя ще е 60 % от осигурителния Ви доход на база 2 години назад

burningsky

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 113 | 08.05.2016, 17:38
Здравейте! Имам нужда от помощ за следния казус: Получавала съм обезщетение за безработица от мес. август до 10.09. 2013 г.( имах право на 8 мес. обезщ.). След това си намерих работа и съм назначена от 10.09.2013 г. на трудов договор. През месец май 2014 г. родих и ползвам обезщетение за майчинство до мес. май 2016г. Въпросът ми е   ако сега напусна по взаимно съгласие, ще получавам ли 4 мес. минимално обезщетение за безработица? Най - рано септември 2016 год. ли мога да получавам 60% обезщетние? Благодаря предварително!

raynavh

  • Публикации: 548 / 18
Re: право на борса
Отговор 114 | 08.05.2016, 19:32
Пълно от 08 2016.Дотогава ползувайте платен и неплатен отпуск

raynavh

  • Публикации: 548 / 18
Re: право на борса
Отговор 115 | 08.05.2016, 19:33
Ако е по взаимно съгласие по 7,20 лв на ден

mariq_h

  • Публикации: 49 / 2
Re: право на борса
Отговор 116 | 09.05.2016, 09:44
Пълно от 08 2016.Дотогава ползувайте платен и неплатен отпуск
Може и да греша, но аз разбрах че е ползвала обезщетение от август 2012 г., което означава пълна борса от август 2015 г.

burningsky

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 117 | 09.05.2016, 14:44
Пропуснала съм да добавя мес. август 2013 г. Благодаря Ви за бързите отговори!

Иво Бойчев

  • Публикации: 1 / 0
Re: право на борса
Отговор 118 | 10.05.2016, 22:38
Договорът ми е прекратен по чл.325, ал.1
Днес се регистрирах в НОЙ за обезщетението от 7.20 лв. на ден.
Сега разбрах за варианта за назначаване за 10 дена и последващо съкращаване по чл.71.
Късно ли е вече да се възползвам от този вариант, за да получавам 60%, след като днес вече се регистрирах в НОЙ?

ХХХХХ

  • Публикации: 6006 / 874
Re: право на борса
Отговор 119 | 10.05.2016, 23:55
Договорът ми е прекратен по чл.325, ал.1
Днес се регистрирах в НОЙ за обезщетението от 7.20 лв. на ден.
Сега разбрах за варианта за назначаване за 10 дена и последващо съкращаване по чл.71.
Късно ли е вече да се възползвам от този вариант, за да получавам 60%, след като днес вече се регистрирах в НОЙ?
Късно е

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook