Право на борса

14.09.2015, 11:53 192475 370

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


marpan_64

  • Публикации: 5487 / 446
Re: право на борса
Отговор 60 | 14.09.2015, 11:53
Вие какво не мислите?
Какво означава "пропорционално обезщетение"?

170917091709

  • Публикации: 291 / 22
Re: право на борса
Отговор 61 | 14.09.2015, 12:05
Когато си освободен по чл.71 КТ в срока на изпитване получаваш обезщетение според общия трудов стаж. Това имах предвид, неправилно се изразих "пропорционално". По принцип лицето има около 4г. и нещо трудов и осиг. стаж, но в последните 2г. е била в отпуск по майчинство и т.к. за това време е получавала обезщетение не съм сигурна дали ще и изплащат обезщетение за безработица - какъв доход ще вземат, обезщетението ли? Защото за втората година е било МРЗ, а през първата е било 90% ..

170917091709

  • Публикации: 291 / 22
Re: право на борса
Отговор 62 | 14.09.2015, 13:17
чл.54б  КСО
(7) Когато в периода по ал. 1, от който се определя среднодневното възнаграждение или среднодневният осигурителен доход, се включва време, което се зачита за осигурителен стаж, без да се дължат осигурителни вноски, или през което лицето не е осигурено за безработица, при определяне на осигурителния доход се вземат съответно:
1. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) за времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете, на неплатен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане и на неплатен отпуск до 30 работни дни през една календарна година - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период;
2. (доп. - ДВ, бр. 106 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., доп. - ДВ, бр. 1 от 2014 г., в сила от 01.01.2014 г.) за времето на платен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане, както и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст - доходът, от който е определено паричното обезщетение, по правоотношенията, по които лицето е осигурено за безработица;
........................ .......
Та единствено това намерих като основание. Излиза, че обезщ. за безработица ще се взима:
- за времето на платен отпуск за бременност и раждане - доходът от който е определено пар.обезщ.
- за времето на платен отпуск за гледане на малко дете до 2г. - МРЗ
Нали?

ХХХХХ

  • Публикации: 5800 / 836
Re: право на борса
Отговор 63 | 14.09.2015, 14:00
Да. Чел/а си на точното място.

170917091709

  • Публикации: 291 / 22
Re: право на борса
Отговор 64 | 14.09.2015, 14:21
Дано правилно го разбирам този текст, че ще има право на обезщетение ..

ХХХХХ

  • Публикации: 5800 / 836
Re: право на борса
Отговор 65 | 14.09.2015, 14:30
Ако срока на изпитване е бил в полза на работодателя и прекратяването на ТД по чл.71, ал.1 е по негова инициатива, то имате право на "пълна" борса.
Ако договорът е прекратен по същия член, но по Ваша инициатива, също ще имате право на борса, но на минималната.
В заповедта за птркратяване на ТД задължително трябва да пише по чия инициатива е прекратен.

170917091709

  • Публикации: 291 / 22
Re: право на борса
Отговор 66 | 14.09.2015, 14:38
Това не съм го виждала никъде като уточнение по повод на това дали ще имаш право на пълна или на минимална борса. Чл.71 КТ дава право страните да договорят в чия полза е - в полза на работодателя или в полза на двете страни. Но в която и да е полза основанието на чл.71 КТ си остава "прекратяване на договор с клауза за изпитване в срока на изпитване",  ... защо на лицето да му се отнема правото на пълна борса, мисля, че се гледа основанието а то е чл.71 КТ. В смисъл, че в чл.54б (3) този член 71 не е уточнен, че ако е в полза на работника взима само 7,20 на ден

170917091709

  • Публикации: 291 / 22
Re: право на борса
Отговор 67 | 14.09.2015, 14:39
Ако то по принцип всичките ни договори са със срок на изпитване 6м. винаги в полза на работодателя.

Велка Димова

  • Публикации: 1 / 0
Право на борса
Отговор 68 | 10.11.2015, 13:39
Здравейте,
при мен ситуацията е следната.  В момента съм в майчинство, имам ли право ако след края на първа година ме съкратят от фирмата да отида на борсата. Имам 10 г.стаж,колко месеца ще е и колко % се взима.
Благодаря предварително.

dalila

  • Публикации: 5543 / 365
Re: Право на борса
Отговор 69 | 10.11.2015, 13:58
Здравейте,
при мен ситуацията е следната.  В момента съм в майчинство, имам ли право ако след края на първа година ме съкратят от фирмата да отида на борсата. Имам 10 г.стаж,колко месеца ще е и колко % се взима.
Благодаря предварително.

Едва ли работодателят ще е съгласен да Ви съкрати докато детето не стане на 3 годинки

Ирина Леярска

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 70 | 11.11.2015, 17:11
Здравейте! Дъщеря ми е на 17 години,ученичка в 11 клас и от 9 месеца работи на трудов договор в едно кафе на 4 часа като през това време са и внасяни всички осигуровки на 4 часа.Въпроса ми е ако напусне или я съкратят има ли право на борса и на парично обещетение? Благодаря ви предварително!

ХХХХХ

  • Публикации: 5800 / 836
Re: право на борса
Отговор 71 | 11.11.2015, 17:33
Щом има 9 месеца през последните 15, макар и на 4 часа - има право.

Ирина Леярска

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 72 | 12.11.2015, 15:23
счетоводителката ми каза че нямала право на обещетение тъй като била непълнолетна и учаща и вземала детски

dalila

  • Публикации: 5543 / 365
Re: право на борса
Отговор 73 | 12.11.2015, 15:39
счетоводителката ми каза че нямала право на обещетение тъй като била непълнолетна и учаща и вземала детски

Никъде не пише за такова изискване, но е логично, защото хората, които се регистрират на Бюрото, се предполага, че търсят работа.
А дъщеря Ви е ученичка и това е нейната работа в момента

pmihaleva

  • Публикации: 946 / 95
Re: право на борса
Отговор 74 | 12.11.2015, 15:54
Звъннете на съотвения филиал на НОИ от списъка, на телефона, който е посочен за Парични обезщетения за безработица, те най-добре би трябвало да знаят. После може да споделите и с нас какво са ви отговорили.

http://www.noi.bg/aboutbg/contacts

n_alex76

  • Публикации: 1513 / 165
Re: право на борса
Отговор 75 | 12.11.2015, 16:56
12. Спиране и възобновяване изплащането на паричните обезщетения за безработица:
Изплащането на паричното обезщетение за безработица се спира за периода, през който лицето получава обезщетение за временна неработоспособност или обезщетение за оставане без работа на основание нормативен акт.
Изплащането на обезщетението за безработица се възобновява от деня на отпадане на основанието за спиране за оставащия към датата на спиране период.

Безработният е длъжен да декларира пред съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт настъпването и отпадането на посочените обстоятелства в срок до 7 работни дни.

(чл. 54г, ал. 1-3 КСО)
Източник: http://www.noi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso

Ани Каварджиева

  • Публикации: 9 / 0
Re: право на борса
Отговор 76 | 08.12.2015, 14:41
Здравейте, имам такъв въпрос - по кой член да освободя работник, който работи на безсрочен договор, като не искам да изплащам обезщетение, а той да има право на борса?

marpan_64

  • Публикации: 5487 / 446
Re: право на борса
Отговор 77 | 08.12.2015, 15:04
Здравейте, имам такъв въпрос - по кой член да освободя работник, който работи на безсрочен договор, като не искам да изплащам обезщетение, а той да има право на борса?

Преназначавате го на друга длъжност със срок на изпитване в полза на работодателя. Работи няколко дни и го освобождавате по чл.71, ал.1 от КТ в срока на изпитване по инициатива на работодателя.

Ани Каварджиева

  • Публикации: 9 / 0
Re: право на борса
Отговор 78 | 08.12.2015, 15:23
Благодаря

Ани Бояджиева

  • Публикации: 5 / 0
Re: право на борса
Отговор 79 | 25.02.2016, 14:33
Може да помолите и някой приятел да Ви назначи за 1-2 седмици на срочен договор и пак ще имате право на "пълна" борса :)
ЗДРАВЕЙТЕ А ЗА ТОЗИ ВАРИЯНТ ,КОЙТО КАЗВАТЕ КОЛКО ВРЕМЕ СЛЕД ПРЕКРАТЯВАНЕТО НА ДОГОВОРА ТРЯБВА ДА МЕ НАЗНАЧАТ НА ДРУГАТА ФИРМА ,ЗА ДА ПОЛУЧА ПЪЛНА БОРСА 2-3 ДЕНА КЪСНО ЛИ Е?

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook