Право на борса

26.03.2018, 12:38 215805 381

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.


Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Re: право на борса
Отговор 240 | 26.03.2018, 12:38
Първо, имате ли формуляр U1 - Удостоверение за социалноосигурителни периоди, които да бъдат взети под внимание при изчисление на обезщетения за безработица?
Ако нямате, трябва да го изисквате. НОИ също може да го изиска по служебен ред - моя съвет е да се обърнете към вашето териториално подразделение.
За станалото и да имате право на пълна борса - трябва да отговаряте на разпоредбите на КСО - през последните 18 месеца да имате 12 осигурени, през последните 3 години да не сте упражнявали право на борса и трудовото ви правоотношение да не е прекратено с ваше съгласие или инициатива(какъвто е случаят с вашият случай). Може да помолите някой ваш приятел да ви назначи за няколко дена в негова фирма(ако имате такъв), да отработите няколко дни по договор с клауза за изпитване,  и да ви освободят по чл,71 - така ще имате право на пълна борса. Естетство, ако са изпълнени всички други условия, които няма как да знаем...

Tim76

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 241 | 01.04.2018, 14:04
Здравейте,
Първо искам да благодаря на всички, които споделят своя опит, правейки темите толкова полезни.
След като изчетох всички коментари искам да обобщя моя въпрос.
Ако бъда съкратен съгласно член 331 с 4 заплати.  Седмица по късно съм назначен по чл.68 ал.1 т.2 за извършване на определена работа и съкратен 5 дни по късно по чл.325ал.1 т.4 със завършване на работата. След което следва регистриране на борсата и НОИ и изплащане на максималното обезщетение от 1500 лв. След 3 месеца получаване на обезщетение, започвам работа, но след 4 месеца работа, си подавам молба за напускане тъй като условията не ми харесват. Въпросът ми е има ли значение  по кой член ще напусна, така че да продължа да получавам обезщетението от 1500 лв. за оставащите 5 месеца ( имам право на 8 месеца от които съм получавал 3). Тоест напускането по мое желание води ли до преизчисляване на обезщетението и получаване на минимума 200 лв вместо максимума 1500.
Благодаря предварително за компетентните мнения.

ХХХХХ

  • Публикации: 6315 / 924
Re: право на борса
Отговор 242 | 01.04.2018, 18:01
Няма значение по кой член се прекратява договора. Трябва да не сте работили повече от 12 месеца, да сте подали декларация в НОИ в 7 дневен срок от започване на работа и да ве регистрирате в АЗ в 7 дневен срок от прекратяването на ТД. КСО, чл.54д, ал.1, 3 и 5

Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Re: право на борса
Отговор 243 | 02.04.2018, 09:16
...Трябва да не сте работили повече от 12 месеца...

Да СТЕ работили повече от 12 месеца. Клавиатурен пропуск, но да обърнем внимание все пак.

ХХХХХ

  • Публикации: 6315 / 924
Re: право на борса
Отговор 244 | 02.04.2018, 09:48
Да СТЕ работили повече от 12 месеца. Клавиатурен пропуск, но да обърнем внимание все пак.
Не, не е нито клавиатурен пропуск, нито грешка. В питането става въпрос за временно прекъсване на вече отпуснато обезщетение поради започване работа на ТД. Ако работата по този ТД е по-малко от 12  месеца, има право да получи остатъка от обезщетението. Ако работи повече от 12 месеца, губи остатъка, но има право на ново обезщетение - на минималното (поради факта, че няма 3 години от предходното обезщетение)

Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Re: право на борса
Отговор 245 | 02.04.2018, 11:47
Извинявам се за объркването - прочел съм гьотере и не съм разбрал, съвсем естествено. Нещо съм изкукал напоследък, извинявам се пак за обаждането...

Tim76

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 246 | 09.04.2018, 17:24
Много благодаря за точните и изчерпателни коментари!

r_velikova

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте,
рботодателя ми ме освободи  по негово желание , без предизвестие, но ме притисна да е по чл.325 т.1, без обезщетения и по взаимно съгласие .
Обяснението беше , че това била практиката в неговата фирма и изключения не правел.
Търся вариант да ме назначат за кратко време , за да ме освободят по чл. и точка , които да ми позволят да ползвам 60% от осиг доход. ( осиг.  ми доход беше 566 лв , аз съм с иконом образование магистър) .
НО ми казват , че назначението ми трябвало да бъде за МИНИМУМ два месеца , но не са на 100 % сигурни.
МОЛЯ кажете ми какъв е минималния срок за , който да ме назначат ( 10 дни МОЖЕ ЛИ ?, ИЛИ 20 ...) и кой нормативен акт, чл , точка и т.н. го определя , за да можем да сме сигурни преди да ме освободят и да подадем документите в НОИ( разбира се след изпълнения на останалите изисквания )
И още едно питане :
1) от последната борса , която съм ползвала и съм прекратила за да работя и да се осигурявам са:
30.3.2015г. до 29.3.2018 година ми бе първия неработен ден - това счита ли се за 3 години . В трудовата ми книжка пише 3г. а аз го сметам за 2г, 11 м, 29 дни .....?
ТОВА ОЩЕ ЕДНА ПРИЧИНА ЛИ Е ДА, търся да  МЕ НАЗНАЧАТ някъде за минимален срок ( и минимум осигуровки , който ще трябва да внеса )
Благодаря ви предварително

ХХХХХ

  • Публикации: 6315 / 924
Re: право на борса
Отговор 248 | 12.04.2018, 13:34
1. Няма изискване за минимум 2 месеца на новото място. Теоритично може и 1 ден. На практика - добре е да е поне 5-6 дни.
2. Трите години се броят от отпускането на предходната борса. При така описаното - минали са. Търсете да Ви назначат! Още повече, че от 29.03. сте изтървали 7-дневния срок за регистрация. И добре че не сте се регистрирали ;)
3. Стажът с първи работен ден 30.03.2015 и последен работен ден 29.03.2018 е три години. В трудовата книжка това трябва да е записано "от 30.03.2015 -до 30.03.2018".

marpan_64

  • Публикации: 5686 / 479
Re: право на борса
Отговор 249 | 12.04.2018, 13:44
3. Стажът с първи работен ден 30.03.2015 и последен работен ден 29.03.2018 е три години. В трудовата книжка това трябва да е записано "от 30.03.2015 -до 30.03.2018".

В питането си пише, че 29.03 е първия неработен ден.

ХХХХХ

  • Публикации: 6315 / 924
Re: право на борса
Отговор 250 | 12.04.2018, 13:52
В питането си пише, че 29.03 е първия неработен ден.
Лошо съм прочела :)
Извнете.
Все пак трите години от отпускането на предходното обезщетение вероятно са минали. Не ми се врва да е стояла само един ден на борсата.  Пък като прибавим и няколко дни на нов договор - все към "пълна борса" отива :)

tralala12345

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 251 | 16.04.2018, 03:10
Здравейте,

Освободена съм по член 331 по взаимно съгласие с обещетение. В рамките на 7 дни се регистрирах в бюрото по труда. Все още НЕ съм се регистрирала в НОИ.

Искам да бъда назначена фиктивно в фирма и освободена, за да взимам пълна борса. Според закона, лица упражнили правото на обещетение през последните 3 години ще бъдате обещетявани минимално.

Въпросът ми е, дали упражняването на правото се извършва след регистрация в НОИ или когато се запише човек в бюрото по труда. Разбира се, не съм получавала пари от НОИ все още.

С други думи: Изпуснах ли шанса си за пълна борса след записването ми в бюрото по труда или докато не съм се регистрирала в НОИ в рамките на 3 месеца правото на обещетение не е упражнено.

Предварително благодаря!

zizuta

  • Публикации: 4 / 0
Re: право на борса
Отговор 252 | 23.04.2018, 10:32
Здравейте, офисът на фирмата се мести в друг град, формално засега, без променена регистрация и седалище. Аз не искам да се местя там и обмислям след няколко дни да си пусна предизвестие за напускане. Как мога да ползвам пълна борса при положение, че съм ползвала през последните три години борса /три от осем месеца/?  Дали ще имам право на пълна борса- 1) в случай на "Закриване на щата"  по чл.328.  2) ако започна на друго място за седмица -две и да бъда освободена по чл. 325 т.3.?

ХХХХХ

  • Публикации: 6315 / 924
Re: право на борса
Отговор 253 | 23.04.2018, 10:41
Как мога да ползвам пълна борса при положение, че съм ползвала през последните три години борса /три от осем месеца/? 

Щом през последните три години сте ползвали обезщетение за безработица, то ако сега Ви отпуснат обезщетение, то може да бъде само минималното /4 месеца по около 200 лв месечно/. Срокът от три години се брои от датата на отпускане на последното обезщетение.

Прави ми впечатление израза: "съм ползвала ..три от осем месеца". Това означава ли, че сте прекратили борсата и сте почнали работа? Ако е така, ако прекъсването /работата по ТД/ е под 12 месеца и ако сте спазили 7-дневния срок за деклариране в НОИ на почването на работа, то сега ще имате право на остатъка от вече отпуснатото обезщетение. Трябва само да се регистрирате в Агенцията по заетостта в 7-дневен срок от прекратяването. Няма значение как ще бъде прекратен ТД

zizuta

  • Публикации: 4 / 0
Re: право на борса
Отговор 254 | 23.04.2018, 11:01
[Прави ми впечатление израза: "съм ползвала ..три от осем месеца". Това означава ли, че сте прекратили борсата и сте почнали работа? Ако е така, ако прекъсването /работата по ТД/ е под 12 месеца и ако сте спазили 7-дневния срок за деклариране в НОИ на почването на работа, то сега ще имате право на остатъка от вече отпуснатото обезщетение.]
Да, започнах работа на 3-тия месец. Благодаря за бързия отговор, т.е. шансът за пълна борса е нулев. Няма смисъл да използвам сега правото си на борса, защото и предишното обезщетение не беше много повече от 200лв :)

ХХХХХ

  • Публикации: 6315 / 924
Re: право на борса
Отговор 255 | 23.04.2018, 14:32
Ако сте работила по-малко от 12 месеца, запишете се отново и си вземете остатъка. Или частта от него за периода докато си намерите работа. Това няма да Ви навреди. Трите години от ОТПУСКАНЕТО на обезщетението така и така си текат. "Довземането" нито увеличава този срок, нито го премества във времето.

zizuta

  • Публикации: 4 / 0
Re: право на борса
Отговор 256 | 23.04.2018, 16:05
Ако сте работила по-малко от 12 месеца, запишете се отново и си вземете остатъка. Или частта от него за периода докато си намерите работа. Това няма да Ви навреди. Трите години от ОТПУСКАНЕТО на обезщетението така и така си текат. "Довземането" нито увеличава този срок, нито го премества във времето.
Работя вече 2 години след борса. "Довземането" има срок ли?

ХХХХХ

  • Публикации: 6315 / 924
Re: право на борса
Отговор 257 | 23.04.2018, 16:58
Работя вече 2 години след борса. "Довземането" има срок ли?
Да.Има срок - максимум след 12 месеца работа.

damakupa

  • Публикации: 9 / 0
Re: право на борса
Отговор 258 | 24.04.2018, 10:58
Здравейте и благодаря за полезната информация дотук! Моля за спешен съвет:

През последните 2 години съм била в Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст по чл. 167а. (2 деца). Ако сега ме съкратят, на каква база ще бъде изчислено обезщетението за безработица?

Благодаря!

ХХХХХ

  • Публикации: 6315 / 924
Re: право на борса
Отговор 259 | 24.04.2018, 11:04
През последните 2 години съм била в Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст по чл. 167а. (2 деца).

На минималната работна заплата за периодите. Съответно 510 за месеците от 2018, 460 за 2017 и 420 за 2016. Взема се дохода 24 месеца назад.

В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook