Право на борса

06.07.2013, 19:41 192539 370

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


ХХХХХ

  • Публикации: 5801 / 837
Re: право на борса
Отговор 20 | 06.07.2013, 19:41
Би трябвало да имате право. Щом сте напуснали по Ваше желание /предизвестие от Ваша страна/, то обезщетението ще е само 4 месеца по 7,20 на работен ден /около145-165 лв месечно/
За да получавате обезщетение трябва да се регистрирате в Агенцията по заетостта в 7-дневен срок от прекратяването на трудовия договор. Т.е. от 28.06. до 09.07.2013. Всеки ден закъснение намалява петиода на обезщетението. След това трябва да се регистрирате и в НОИ, но там срока е 3-месечен, т.е. - до 27.09.2013

rosirus

  • Публикации: 1 / 0
Re: право на борса
Отговор 21 | 07.07.2013, 15:48
Имам служителка, която да 14.06.2013г. е била на работа, от 15.06 ми е представила болничен 45 дни преди раждането.Въпроса ми е как да изчисля колко дни са за сметка на работодателя и по колко процента от БЗ.

delphine

  • Публикации: 8250 / 1379
Re: право на борса
Отговор 22 | 07.07.2013, 15:51
Всички 45 дни от този болничен са от НОИ. :smile1:

dalila

  • Публикации: 5543 / 365
Re: право на борса
Отговор 23 | 08.07.2013, 16:25
ред

august

  • Публикации: 46 / 1
Re: право на борса
Отговор 24 | 27.08.2013, 10:53
здравейте, имам въпрос за право на пълно обезщетение от борсата (за 9 месеца) - ако лицето е съкратено по чл.328 ал.1 т.3 - поради намаляване обема на работа - ще му се изплаща ли обезщетение за 9 месеца?

alfa

  • Публикации: 2041 / 245
Re: право на борса
Отговор 25 | 27.08.2013, 11:17
Изключения от правилото за определяне размера на паричното обезщетение за безработица:

Безработните лица, чиито правоотношения са прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326 и 330 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105, чл. 107, ал. 1, т. 1 – 4 от Закона за държавния служител, чл. 162, т. 1 и 6, чл. 163 и чл. 165, т. 2 и 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 245, ал. 1, т. 4, 6 и 8 от Закона за министерството на вътрешните работи и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт или по други закони, както и безработните лица, придобили право на обезщетение преди изтичане на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение, получават минималния дневен размер на обезщетението за безработица съгласно Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за срок 4 месеца.

Ако не попадате в цитираните членове значи ще получавате обезщетение съобразно осигурителния Ви стаж:

Определяне на периода, за който се отпуска паричното обезщетение за безработица и срокове за изплащането му:Паричните обезщетения за безработица се изплащат ежемесечно през месеца, следващ този, за който се дължат за период в зависимост от продължителността на осигурителния стаж както следва:
Осигурителен стаж
(години)    Период за изплащане
на обезщетението
(месеци)
до 3    4
3 до 5    6
5 до 10    8
10 до 15    9
15 до 20    10
20 до 25    11
над 25    12
За осигурителен стаж при определяне периода за изплащане на обезщетението се зачита трудовият стаж до 01.01.2002 г. по Кодекса на труда или по други специални закони и времето след тази дата, през което лицето е осигурено за безработица.
(чл. 54в, ал 1 и ал 2 КСО)
(чл. 54б, ал. 3 и ал. 4 КСО)

august

  • Публикации: 46 / 1
Re: право на борса
Отговор 26 | 27.08.2013, 11:34
Благодаря! И аз го намерих в сайта на НОИ обяснено, и като допълнение, че не трябва в последните 3 години да си ползвал борса, иначе отново попадаш в минимума 4 месеца по 7.20 на ден..

alfa

  • Публикации: 2041 / 245
Re: право на борса
Отговор 27 | 27.08.2013, 11:47
Благодаря! И аз го намерих в сайта на НОИ обяснено, и като допълнение, че не трябва в последните 3 години да си ползвал борса, иначе отново попадаш в минимума 4 месеца по 7.20 на ден..

Точно :)

zpetrova

  • Публикации: 3 / 0
Re: право на борса
Отговор 28 | 12.01.2015, 11:55
Здравейте ,от януари 2011 до октомври 2011 г. съм била на борсата.След това започнах работа веднага без прекъсване.В началото на март 2015 г. предстои да ме освободят от работа ,тъй като бях по заместване но момиче ,което беше в майчинство.Имам ли право да отида на трудовата борса ,за колко време и с какво обещетение?

dalila

  • Публикации: 5543 / 365
Re: право на борса
Отговор 29 | 12.01.2015, 11:59
Имате право!
Според общия Ви трудов стаж
60% от осигурителния доход на база 24 месеца назад

ddd123

  • Публикации: 10 / 0
Re: право на борса
Отговор 30 | 28.01.2015, 12:42
Здравейте
Считано от 21 01 2015г ми е прекратен трудовия договор по взаимно съгласие. На 23 01 2015 започнах нова работа, но нещата не се получиха и ми казаха че ще ми заличат договора. Въпросът ми е при този случай имам ли право на борса и за колко време при положение че имам 8 г стаж.
Благодаря предварително!

dalila

  • Публикации: 5543 / 365
Re: право на борса
Отговор 31 | 28.01.2015, 12:46
Днес Ви е последния срок за регистрация в Бюрото по труда. Ще получавате 4 месеца по 7.20 лв. на работен ден.

ddd123

  • Публикации: 10 / 0
Re: право на борса
Отговор 32 | 28.01.2015, 12:51
А ако изпусна срока какво се случва и как мога да използвам 8 месеца борса която се полага за стажа ми

dalila

  • Публикации: 5543 / 365
Re: право на борса
Отговор 33 | 28.01.2015, 12:56
А ако изпусна срока какво се случва и как мога да използвам 8 месеца борса която се полага за стажа ми
Ако изпуснете срокът, 4-месечния период ще се намали с дните на пропуснатия срок.
Във Вашата ситуация, няма как да получавате 8 месеца обезщетение

ddd123

  • Публикации: 10 / 0
Re: право на борса
Отговор 34 | 28.01.2015, 13:00
Ако правилно Ви разбирам не мога да използва 8 месеца понеже договора е приключен по взаимно съгласие?

ddd123

  • Публикации: 10 / 0
Re: право на борса
Отговор 35 | 28.01.2015, 13:05
Имам предложение от друга фирма, ако започна и не се получи пак ще имам ли право да използвам борсата докато излезе нещо друго

svetlakercheva

  • Публикации: 1174 / 84
Re: право на борса
Отговор 36 | 28.01.2015, 13:36
За да имате право на "пълна" борса /според стажа/, то договорът Ви НЕ трябва да е прекратен по взаимно съгласие.

ddd123

  • Публикации: 10 / 0
Re: право на борса
Отговор 37 | 28.01.2015, 13:38
Но ако започна нова работа и не се получи и ми прекратят договора тази седмица и нещо която не съм работила ще пречи ли да се запиша на борсата

svetlakercheva

  • Публикации: 1174 / 84
Re: право на борса
Отговор 38 | 28.01.2015, 13:46
Така: Срокът за регистрация в бюрото по труда е 7 РАБОТНИ ДНИ.
Далила Ви е отговорила по-горе, че ако изпуснете срокът, то 4-месечния период ще се намали с дните на пропуснатия срок.
Вариант за "пълна" борса: Може да Ви назначат със срок на изпитване. Ако Ви прекратят договора в рамките на този срок, то тогава ще имате право на борса за тези 8 месеца. Важно е също и срокът на изпитване в чия полза ще е.

ddd123

  • Публикации: 10 / 0
Re: право на борса
Отговор 39 | 28.01.2015, 13:49
Благодаря Ви много за ясните и изчерпателни отговори! Златни сте!
Желая всичко най-прекрасно! Лек и спокоен ден!

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook