Право на борса

14.02.2013, 11:05 215859 381

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


mari_m_

  • Публикации: 79 / 0
 Лице което е освободено към момента по чл.71 от КТ .Последните 6 месеца работило на трудов договор Преди това 4 години е било самоосигуряващо и още  5 преди по трудов договор. Има ли право на борса към този момент

emaneva

  • Публикации: 120 / 4
Re: право на борса
Отговор 1 | 14.02.2013, 11:11
да

mari_m_

  • Публикации: 79 / 0
Re: право на борса
Отговор 2 | 14.02.2013, 11:21
Само за 4 месеца и на минимална Нали така ?

marpan_64

  • Публикации: 5686 / 479
Re: право на борса
Отговор 3 | 14.02.2013, 11:25
Няма право на обезщетение от борсата.

mari_m_

  • Публикации: 79 / 0
Re: право на борса
Отговор 4 | 14.02.2013, 11:28
 И още нещо - това че през последните 15 месеца няма 9 а  само за 6 има осигуряване за безработица основание ли е за получаване дори и на тези 4 месеца?

marpan_64

  • Публикации: 5686 / 479
Re: право на борса
Отговор 5 | 14.02.2013, 11:31
И още нещо - това че през последните 15 месеца няма 9 а  само за 6 има осигуряване за безработица основание ли е за получаване дори и на тези 4 месеца?

Моля Ви не четете избирателно. Лицето НЯМА право на обезщетение. Дори и на минималния размер за 4 месеца.

svetlakercheva

  • Публикации: 1182 / 85
Re: право на борса
Отговор 6 | 14.02.2013, 11:36
Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" и са работили най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването. Тук е работено само 6 месеца. Самоосигуряването в случая не важи, защото самоосигуряващите се лица не се осигуряват във фонд "Безработица". С две думи, както коментира marpan_64 НЯМА право на борса.

toni_s

Re: право на борса
Отговор 7 | 20.02.2013, 15:52
Използвам заглавието на темата, за да попитам: Съдружник в ООД, който не е подал ОКД - 5, т.е. не полага личен труд като съдружник във фирмата и работи единствено по трудов договор в същото ООД с 20 г. осигурителен стаж има ли право на борса ? Благодаря !

weneta

  • Публикации: 157 / 4
Re: право на борса
Отговор 8 | 20.02.2013, 16:28
След като работи на трудов договор и се осигурява за безработица, има право на борса.

Елена-

  • Публикации: 3354 / 252
Re: право на борса
Отговор 9 | 20.02.2013, 17:30
Преди имахме случаи с една фирма ООД, в която съдружника се осигуряваше на ТД. Пожела да го освободим за да взема пари от борсата, но там го върнаха, като казаха, че щом се води съдружник няма право да се записва на борсата като безработен.

irenabrili

  • Публикации: 6231 / 997
Re: право на борса
Отговор 10 | 21.02.2013, 07:29
Да, много интересен въпрос.
Ако четем КСО, правото на борса се определя от изпълнението на следните условия:
     чл. 54а. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 115 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
               1. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;
               2. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или пенсия за ранно пенсиониране в Република България, или пенсия за старост в друга държава;
               3. не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4.

Да си съдружник, означава ли, че упражняваш трудова дейност по чл. 4? Ако не извършваш действия по управлението (другият съдружник е управител) и вече не си на трудов договор, защо да нямаш право на борса?

Елена-

  • Публикации: 3354 / 252
Re: право на борса
Отговор 11 | 21.02.2013, 12:20
Нека да пробва да се запише, там ще му кажат.
То и СОЛ е логично да има право на неплатено майчинство, но уви няма право.
Предполагам, че в бюрото имат предвид, че щом участва като съдружник във дадена фирма и получава % от печалбата не се води безработен.
Не знам какво им се върти в главите, а и някак си не искам да знам :)

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
Re: право на борса
Отговор 12 | 21.02.2013, 13:03
Нека да пробва да се запише, там ще му кажат.
То и СОЛ е логично да има право на неплатено майчинство, но уви няма право.
Предполагам, че в бюрото имат предвид, че щом участва като съдружник във дадена фирма и получава % от печалбата не се води безработен.
Не знам какво им се върти в главите, а и някак си не искам да знам :)

Не си права! Ако не упражнява дейност /т.е. да се осигурява/ като съдружник, има право на обезщетение.
 irenabrili е копирала основанието

Неплатеното майчинство е по КТ, а СОЛ? По КТ ли е?

Елена-

  • Публикации: 3354 / 252
Re: право на борса
Отговор 13 | 21.02.2013, 13:16
Не съм в настроение да отговарям на хора, които се дразнят.
Тук стана така, че никой не може да си изкаже мнението без някой да тръгне да напада.
Питам: да съм казала някъде, че няма право на борса?
Казах, какво се случи преди време на един съдружник или и това нямам право да кажа и да очаквам лично съобщение да не отговарям на дадени теми?

Цитирайте ми поста къде съм казала, че няма право на борса, че да не съм права!
Като гледам постовете си съм употребила думи като "предполагам" и изречение като "преди имахме случай...."

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
Re: право на борса
Отговор 14 | 21.02.2013, 13:20
Нека да пробва да се запише, там ще му кажат.

Мисля, че сме тук, за да кажем може или - не, а не да даваме уклончиви отговори.
Аз ако не съм сигурна в нещо, не отговарям.
Не е сложно да се дават конкретни отговори от нас, защото ние би трябвало да познаваме нормативната уредба

р.р. Извини ме, нищо лично, отговарям на предния ти пост

Елена-

  • Публикации: 3354 / 252
Re: право на борса
Отговор 15 | 21.02.2013, 13:23
Съжалявам, но в посочения цитат, не виждам да казвам, че няма право на борса.

И понеже късно видях послеписа, ще добавя след дъжд качулка.. няма да коментирам по никакви постове вече!

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
Re: право на борса
Отговор 16 | 21.02.2013, 13:30
Да, не коментирай, а отговаряй конкретно на питанията
 :give_rose:

irenabrili

  • Публикации: 6231 / 997
Re: право на борса
Отговор 17 | 21.02.2013, 13:37
Колеги,
Съжалявам, ако се е получило недоразумение. Трудовите и осигурителни отношения са много сложно регламентирани и моята публикация от тази сугрин завършва с въпрос, а не е утвърждение.
Просто ми направи впечатление, че не е логично да се осигуряваш за безработица и след това да нямаш право на борса, ако не си длъжен да подаваш ОкД5.
Исках да си изясня принципно въпроса и благодаря, че се включихте.

toni_s

Re: право на борса
Отговор 18 | 26.02.2013, 14:15
Здравейте !
След толкова обрати през последните две седмици, най-накрая всичко приключи.
Лицето ще получава борса !
Към Елена: Абсолютно права си, че в НОИ при споменаване на обстоятелството "съдружник", директно отказват. Лицето получи разпореждане с отказ.
Решихме да си изясним принципно въпроса. Имахме и късмет с директора на областното НОИ - невероятен професионалист !
Благодаря на всички за компетентните отговори !
Страхотен сайт ! Поздравления !

mirkatabg

  • Публикации: 1 / 0
Re: право на борса
Отговор 19 | 06.07.2013, 19:01
Здравейте!
Имам стаж 14 месеца и прекратих трудовия си договор чрез предизвестие на 28.06.2013г.
Имам ли право на борса, ако се запиша на 17.09.2013г. защото заминавам в чужбина на почивка и тогава се връщам ?
Благодаря Ви предварително!  :thumbup:

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook