Възстановяване от съд

12.03.2016, 16:28 21607 40

#20 | 12.03.2016, 16:28
Публикации: 76 / 0
Назначена съм след конкурс на длъжност Гл.счетоводител като изискването беше - Магистър по икономика..нямаше изискване за определена специалност..
#21 | 12.03.2016, 17:54
Публикации: 30 / 2
Назначена съм след конкурс на длъжност Гл.счетоводител като изискването беше - Магистър по икономика..нямаше изискване за определена специалност..

В такъв случай трябва да Ви възстановят на длъжността Главен счетоводител т.с.длъжността,която се заема преди уволнението и която е поТД.Това ,че сте изпълнявали 2 длъжности пише ли го някъде.
Всъщност,колежката която са освободоли на коя длъжност е била.
#22 | 12.03.2016, 18:34
Публикации: 76 / 0
Бях само аз..уволниха ме, защото новоназначения директор реши , че иска сп. " Счетоводство и контрол "..Аз заведох дело , а той назначи една дама , която не успявала да се справи и затова "раздул" щата и си назначил още една като разделил задълженията между двете..Вместо аз с една заплата..сега се дават две заплати , а работата  като обем не се е променила..











#23 | 12.03.2016, 18:37
Публикации: 76 / 0
Това, че съм съвместявала и задълженията на касиер ми е записано в длъжностната характеристика още при назначаването ми преди 10 год. До момента на уволнението ми в щатното е фигурирала само една бройка за Гл.счетоводител..
#24 | 12.03.2016, 19:05
Публикации: 30 / 2
Това, че съм съвместявала и задълженията на касиер ми е записано в длъжностната характеристика още при назначаването ми преди 10 год. До момента на уволнението ми в щатното е фигурирала само една бройка за Гл.счетоводител..
Абсолютни съм съгласна с Вас,че новите шефове идват с нови колеги.Изразявам се в момента много меко.За 20г. съм видяла не едно и две скалъпени уволнения.Това ,обаче са почти единственните дела,които рядко се печелят от работодател-имам впредвит скалъпени дисциплинарни уволнения.
В частна фирма съвместяват и 5 длъжности,а някога не се и заплаща за това.
С две думи:
Трябва да Ви възстановят на длъжност.Главен счетоводител.
Внимаваите и не подписвайте декларации,и др.документи,несвързани с КТ.
ПОЖЕЛАВАМ ВИ МНОГО КЪСМЕТ.
Ако искате пишете как се развиват нещата.

#25 | 14.06.2016, 21:22
Публикации: 76 / 0
Съда призна уволнението ми за незаконно и днес се явих на работа..Не ме допуснаха в офиса , защото длъжността ми била съкратена / от същатата дата , на която е влязло в сила съдебното решение /, но колежката , която е " Касиер - счетоводител" си е на работа въпреки , че е с по-ниска образователна степен от моята , с по-малко стаж от моя  и с констатирани  нарушения и актове от компетентни органи  ,  каквито аз нямам..
Мисля , че работодателя е длъжен да възстанови длъжността ми в щатното , да ме възстанови и допусне на работа и едва след като направи подбор да предприеме съкращение на щата..Права ли съм?..Моля за Вашето мнение..
#26 | 15.06.2016, 08:48
Публикации: 632 / 23
Да, права сте. Трябва да направят съкращение в щата, подбор, щом сте две, да направят питане за закрила и чак тогава да Ви връчат /ако нямате закрила/ предизвестие за уволнение на основание чл.328, ал.1, т.2, пр.2 КТ
#27 | 15.06.2016, 09:45
Публикации: 4400 / 737
Не ставаше ли въпрос за две различни длъжности - "гл. счетоводител" и "касиер - счетоводител"? Какъв подбор да правят между различни длъжности?
#28 | 15.06.2016, 14:45
Публикации: 76 / 0
При предишното ми възстановяване от съда , с цел да " запази" своя човек ..Директора разкри длъжност "Касиер - счетоводител". .. Мисля,че работодателя прави подбор при сходни функции на длъжностите..
#29 | 15.06.2016, 15:45
Публикации: 4400 / 737
Работодателят евентуално би могъл да приложи:
Чл. 329. (1) При закриване на част от предприятието, както и при съкращаване в щата или намаляване на обема на работата, работодателят има право на подбор и може в интерес на производството или службата да уволни работници и служители, длъжностите на които не се съкращават, за да останат на работа тези, които имат по-висока квалификация и работят по-добре.

но пък пише "има право", което не е задължение, а и няма желание... та не знам.
#30 | 16.06.2016, 11:05
Публикации: 632 / 23
Ако са еднакви длъжностите е длъжен да направи подбор.
Длъжен е също, ако напр. съкращава длъжност гл. счетоводител, а ще освободи лицето, което заема длъжност касиер, но Вашия случай не е такъв.
Вероятно пак ще се стигне до съд.
#31 | 16.06.2016, 11:25
Публикации: 5497 / 371
Ако са еднакви длъжностите е длъжен да направи подбор.
Длъжен е също, ако напр. съкращава длъжност гл. счетоводител, а ще освободи лицето, което заема длъжност касиер, но Вашия случай не е такъв.
Вероятно пак ще се стигне до съд.

По КТ не е длъжен. Друг е въпроса, че съдът изисква направен подбор
#32 | 16.06.2016, 15:13
Публикации: 632 / 23
По КТ не е длъжен. Друг е въпроса, че съдът изисква направен подбор

Грешиш.
Посочих хипотезата, в която не е длъжен и хипотезата, в която е длъжен.
Ако съкращаваше длъжността главен счетоводител, но не освобождаваше главния счетоводител, а касиера - е длъжен.
Ако съкращава само главния счетоводител, не е длъжен, ако има само един главен счетоводител, ако са двама и повече - пак е длъжен.
Дано да са станали ясни двете хипотези, в които е длъжен и едната, в която не е.
#33 | 16.06.2016, 15:47
Публикации: 5497 / 371
Ако съкращаваше длъжността главен счетоводител, но не освобождаваше главния счетоводител, а касиера - е длъжен.
При тази хипотеза на кое основание ще освободи касиера?
#34 | 16.06.2016, 16:32
Публикации: 632 / 23
Чл. 329. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) При закриване на част от предприятието, както и при съкращаване в щата или намаляване на обема на работата, работодателят има право на подбор и може в интерес на производството или службата да уволни работници и служители, длъжностите на които не се съкращават, за да останат на работа тези, които имат по-висока квалификация и работят по-добре.

Уволнението пак си е на основание съкращение в щата, но се освобождава човек, длъжността, на който не е съкратена.
#35 | 16.06.2016, 16:38
Публикации: 5497 / 371
В практиката едва ли се случва да се съкрати Гл.счетоводител, а да се освободи касиера. Гл.счетоводител ще стане касиер?
По-скоро обратното - ще се съкрати касиера, а гл.счетоводител ще поеме и длъжността "касиер"
#36 | 16.06.2016, 19:00
Публикации: 76 / 0
Да Ви помогна колеги..остава колежката със средно образование, по-малко стаж и констатирани нарушения ..и съкращават длъжността " Гл. счетоводител "..Писмено ме уведомиха , че новото щатно влязло в сила от 01.04.2016 год.
#37 | 21.06.2016, 14:00
Публикации: 76 / 0
Използва се факта, че имам ТЕЛК - ово решение..посочват длъжност  за трудоустроени лица " Чистач"..и ми предлагат да го заема със срок на изпитване в полза на работодателя...Моля за вашите коментари...
#38 | 07.09.2016, 08:47
Публикации: 76 / 0
За да имате информация...В писмен вид се прави отказ да се заеме предлаганата длъжност "Чистач"...От там нататък втори месец не ми се възлагат никакви задачи...НО си получавам пълния размер трудово възнаграждение за длъжността "Главен счетоводител"..Текат проверки от Районна прокуратура и ИТ..Как мислите ще продължи тая сага?...
#39 | 07.09.2016, 10:16
Публикации: 1187 / 228
Ами в бюджетно предприятие е твърде вероятно към приключването й да сте придобила право на пенсия за осигурителен стаж и възраст...
Аз просто се чудя на лекотата и безхаберието, с което се хвърлят чужди пари и се правят поредици от откровено необмислени и  незаконосъобразни (да не използваме други епитети) решения, като цяло, не конкретно при вас...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група