Признаване на разход

10.01.2013, 11:09 4319 2

10.01.2013, 11:09
Публикации: 28 / 2
Моля за мнение:
През месец ноември 2012г завършихме строителен обект, на който нашата фирма беше главен изпълнител. С нашите подизпълнители имаме съставени протоколи за завършена качествено и в срок работа, издадени са ни фактури.
Проблемът ни идва от там, че възложителят ни отказва да подпише количествено стойностна сметка за извършената ни работа и аз не мога да издам приходна за нас фактура. Явно ще прехвърлям проблема в 2013г.
Въпроси:
1. Имам ли право да прехвърля разходите по този обект в 2013г като незавършено производство?
2. Ако все пак възложителят подпише КСС и издам фактура в периода от 01.01.2013 до 31.03.2013г, трябва ли да прилагам СС 10?
#1 | 10.01.2013, 12:07
Публикации: 6403 / 1130
Мисля, е по първия въпрос няма друг коректен вариант, освен да отнесете направените разходи към незавършено производство. Няма да ги отнесете в разходи за управлението, я? Нито пък можете да ги отнесете в готова продукция.
По втория Ви въпрос нямам мнение, не съм имала такъв случай, който да изисква прилагането на НСС-10.
Дано се включат и други колеги. :smile1:
#2 | 12.01.2013, 23:00
Публикации: 72 / 29
Доколкото разбирам работата по обекта е приключила към 31.12.2012г. Според мен по-скоро трябва да спазите СС 11 и да признаете през 2012 година целия разход и целия приход.

От СС 11:

6.1. Когато резултатът от един договор за строителство може да бъде надеждно предвиден, приходите и разходите, свързани с него, следва да бъдат признати за приходи и разходи чрез съпоставяне на етапа на изпълнение на договорната дейност спрямо датата на съставяне на финансовия отчет.

9.3. Признаването на приходите се извършва в съответствие с извършената по договора работа независимо от това, че не са платени или част от сумите са задържани по друг повод.

6.6. Направените от предприемача разходи по договора, които се отнасят за бъдещи дейности по договора, се класифицират като разходи за незавършени работи по договора, ако е вероятно да бъдат възстановени.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група