НОВАТА Декларация по чл. 55 и данъка за Декември.2012

08.01.2013, 15:54 167057 259

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


SBR

  • Публикации: 374 / 13
Точно така е,ако се изпращаше тази информация в НАП на платеца.Но аз разбрах,че Декл. се изпраща в НАП на наемодатгеля,ако е в провинцията-там.Ако собствениците са 5 на брой и живеят в различни градове...

boryana.petkova

  • Публикации: 249 / 2
Да, но аз не съм внесла данък за 12 месец

SBR

  • Публикации: 374 / 13
Пак си говорих с НАП-подава се обща сума в данъчното на фирмата.Лек ден,сори,ако съм объркала някого,но и аз се пообърках,пък и Нападжиката явно не ме е разбрала.

Vesi7112

  • Публикации: 8 / 0
И коя сума по-точно ще пишем - сумата за получаване или сумата, подлежаща на авансово облагане?

delphine

  • Публикации: 8718 / 1466
РАЗМЕР НА ДЪЛЖИМИЯ ДАНЪК ЗА СЪОТВЕТНИЯ ПЕРИОД

valenciq

  • Публикации: 187 / 17
Ами то си пише в колоната отгоре!

Vesi7112

  • Публикации: 8 / 0
Делфинче, май само ти си с ума си днес. БЛАГОДАРЯ!

elim

  • Публикации: 16 / 0

 :laugh: :thumbup:
Със сигурност "на място" не е гаранция, щом на гишетата за първи път чуваха за тази декларация :)


Отговор от НАП Витоша (за тези, които се чудят и за тези, които казват да се подава):
Ако данъкът е внесен в бюджета до 31.12.2012 г. - не се подава Декларация по чл. 55.
Ако подадете ще си формирате насила задължение, които няма да обвържат с внесената през декември сума.

lorenca

  • Публикации: 133 / 13
Отговор от НАП Витоша (за тези, които се чудят и за тези, които казват да се подава):
Ако данъкът е внесен в бюджета до 31.12.2012 г. - не се подава Декларация по чл. 55.
Ако подадете ще си формирате насила задължение, които няма да обвържат с внесената през декември сума.

Такова пък Твърдение сигурно и 1% от колегите не са правили!

mdtomova

  • Публикации: 16 / 0
Здравейте, когато наема за цялата 2012 е платен наведнъж през м.12.2012 ,данъка е удържан и трябва да бъде внесен до 10.01.2013 -  какъв период да отбележм във въпросната декларация по чл.55 - там може да се отбележи само един месец или тримесечие?

delphine

  • Публикации: 8718 / 1466
Посочва се месец 12.2012 г..

elim

  • Публикации: 16 / 0
Такова пък Твърдение сигурно и 1% от колегите не са правили!

Не съм казала нищо за пишещите в темата колеги. Има живот и извън форумите.
А се надявах да съм полезна. :)

mdtomova

  • Публикации: 16 / 0

nean

  • Публикации: 273 / 61
В НАП Подуяне, вече имат раздадени писмени указания относно Д-я по чл. 55, за съжаление спря тока и не можаха да ми ги преснимат а бях с трите зверчета и не ми се чакаше. Според раздадените им писания крайния срок за всички дължими но невнесени данъци към 31.12.2012 е 31.07.2013 вкл. и за м.12/2012.

irenabrili

  • Публикации: 6217 / 994
Привет nean,
Благодарности за информацията!
Но пак не им схващам логиката? Явно се базират на прословутия §60 за дължимите данъци за 2012 г. И все пак не  е ли по-логично данъкът, за който не се дължи декларация (за четвърто тримесечие) и съответно не се внася авансово, да се внесе от получателя на дохода, който ще го декларира като дължим с ГДД по чл. 50 в срок до 30 април? :(

create

  • Публикации: 1861 / 360
Точно така ще стане, irenabrile, но за четвърто тримесечие на 2013 година, и аз търсех логиката , но двете отчетни години не бива да се смесват, за едната- 2012 си има параграф 60.

irenabrili

  • Публикации: 6217 / 994
И аз така си го обяснявам, create...
Но излиза, че тази година има нещо като бонус от три месеца за окончателното издължаване?! :wink1:
Чак не ми се вярва, че ще сме обект на подобен широк жест :laugh:

todorka11

  • Публикации: 3 / 0
В част ІV, ред 1, колона 3 е платец на дохода, а колона 4 е получателя. Според мен ако плащам наем на 7 човека трябва да подам 7 декларации, а не една обща. Вие как мислите?

В колона 3 се пише общата сума на целия данък за всички лица - получатели на доход. А за кой от получателите на дохода какви суми са внесени, нападжиите щели да разберат от справката по чл. 73, която щяла да се подава еднократно догодина за цялата 2013 г., така ми обясниха от ЦУ на НАП.
Обаче изобщо не можаха да ми дадат смислен отговор на друг въпрос, който ме тормози: наемателите - юридически лица - платци на доходи са задължени да внасят 10 % окончателен данък, който си е за сметка на чуждестранните физически лица - наемодатели, т.е. платеца на дохода само го внася, не е за негова сметка, но пък го внася от негово име по единната сметка на НАП за данъци /вече няма кодове, няма нищо, всичко отива на едно място/ и ако въпросният платец на дохода има по-стари задължения, то тогава внесените суми ще отидат за погасяване на тези му задължения, а пък това реално са суми, удържани от наемите на чуждестранните лица - поучатели на дохода, а те искат на края на всяка година да получат удостоверение по чл. 58 за удържан данък при източника, с което се отчитат в собствените си държави. Как ще стане това, ако сумите са отишли за погасяване на съвсем друго задължение на платеца на дохода и каква вина има чуждестранното лице - получател на дохода за другите неплатени задължения на наемателя си, та да не може да си получи удостоверението по чл. 58, след като точно дължимите от него данъци са внасяни съвестно?!

Сасано

  • Публикации: 23 / 0
За периода юни - декември 2012 г. изплащахме суми по граждански договор, по който не се дължи ДОД, а само ЗО и на същото лице се изплащаха суми и по договори за наем за движимо и недвижимо имущество, по които също не се дължаха суми за ДОД. Трябвало ли е да се подава декларация по чл.55 от ЗДДФЛ за 2012 година и кога?

lorenca

  • Публикации: 133 / 13
... Как ще стане това, ако сумите са отишли за погасяване на съвсем друго задължение на платеца на дохода и каква вина има чуждестранното лице - получател на дохода за другите неплатени задължения на наемателя си, та да не може да си получи удостоверението по чл. 58, след като точно дължимите от него данъци са внасяни съвестно?!

Хехе, същото можем да питаме и за служебните бележки на БГ  лицата - уж сме им платили удържания данък, те ще го посочат в ГДД си и ще го приспаднат, но НАП ще е покрил данък печалба за 2008 година.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook