ВОД на ново превозно средство спешно

13.12.2012, 12:15 5796 3

13.12.2012, 12:15
Публикации: 185 / 18
Привет,колеги!
Имам следния казус - продажба на нов мотор на клиент от чужбина.

Доставчикът е фирма, установена на територията на България и е регистрирана по ЗДДС.
Получателят е физическо лице от Холандия.
Стоката е ново превозно средство - 600 куб см. обем на двигателя и няма изминати километри.
Сделката е в рамките на Европейския съюз.
Дотук това е наличие на условия за ВОД на ново превозно средство.

Въпросите са следните:
1. Нулевата ставка за ВОД-а нали не зависи от това дали получателят  по доставката е физическо или юридическо лице?

чл. 7, ал.2 - Вътреобщностна доставка на стоки е и доставката на ново превозно средство, изпратено или транспортирано от или за сметка на доставчика или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, независимо дали получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено лице.

Не можах да намеря в ЗДДС определението за данъчно незадължено лице - дали физическото лице влиза в тази категория?
Предполагам, че ако не попадаш в категорията задължено, значи си незадължено ...

2.За този вид ВОД нали издавам фактура, а не друг вид документ, независимо, че получателят няма да е регистриран за целите на ДДС в неговата си държава?

3.Нали във фактурата вписвам друг номер за идентификация на получателя според законодателството на неговата страна - чл.114,ал.1,т.8 - тъй като той няма да има ДДС номер?

4. За основание за нулева ставка на ДДС нали посочвам чл. 53,ал.1?

5. И вписвам обстоятелствата защо превозното средство е ново - това на отделен ред във фактурата ли да го направя и да цитирам ли, че съгласно §1, т.17 от ДР на ЗДДС превозното средство отговаря на критериите за ново такова, защото и посочвам характеристиките му?

Ще съм ви много благодарна, ако ми отговорите по-бързо!
Благодаря за съдействието ви!

#1 | 13.12.2012, 13:29
Публикации: 6403 / 1130
Определението на данъчно незадължено лице е в началото на закона
Скрит текст :
Т.е няма значение дали лицето е физическо или юридическо, а дали извършва независима икономическа дейност (главен критерий).

ВОД е доставката на стоки от една държава от ЕС до друга, когато както доставчикът, така и получателят са регистрирани за ДДС цели в съответните държави членки, (т.е. за да е налице ВОД, обикновено доставчикът и получателят са регистрирани по ДДС в две различни държави членки и стоката задължително се транспортира от една държава членка на ЕС до другата). Във Вашия случай, обаче, както правилно сте цитирали, се касае за ВОД съгласно изричния текст на закона в чл. 7, ал.2.

Изискванията към документиране на ВОД на ново превозно средство са дадени в ППЗДДС:

Скрит текст :
#2 | 13.12.2012, 16:31
Публикации: 185 / 18
Привет,отново!
Благодаря за уточнението за VIES декларацията.

Да разбирам ли, че отговорите на въпросите са:
1. Нулевата ставка по ДДС при ВОД-а не зависи от характера на лицето - юридическо или физическо.
2. Издавам фактура, защото доствачикът е регистрирано по ЗДДС лице.
3. Основанието за нулевата ставка е чл.53, ал.1.
4. Щом няма VAT номер, вписвам друг, идентифициращ получателя.
5. Вписвам обсотятелствата защо превозното средство е ново - изискване съгласно чл. 114, ал. 1, т. 15 от ЗДДС.

Моля, ако имам грешка, коригирайте ме.

Благодаря ви!
#3 | 13.12.2012, 21:45
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
в нещата, които изброявате не виждам грешка. :thumbup:
Има, обаче, и други документи, които трябва да набавите и изготвите по чл. 101 и 103 от ППЗДДС, които съм извадила в "Скрит текст".
Ако искате да поразсъждаваме, дайте подробности - кога е извършена ВОД, от кога данъкът е изискуем, с какъв документ е придобито новото превозно средство и т.н.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група