Тристранна операция

04.05.2017, 12:50 42969 33

#20 | 04.05.2017, 12:50
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте, etog,
Много интересен казус.
За ВОП и ВОД от посредника (Вашата фирма) не може да се говори, защото стоките не пристигат на територията на България и, респективно, не я напускат.
В крайна сметка, кой е получател на стоката и къде е регистриран? Нали стоката пътува за Кипър и краен получател е кипърска фирма?
#21 | 04.05.2017, 13:11
Публикации: 109 / 20
Благодаря ви за отговора.
Не, това е различното, че получателя /придобиващия/ се явява английска фирма, но със склад в Кипър, за където директно ще пътува стоката. Това би било класическа тристранна операция ако не се бе оказало, че прехвърлител и придобиващ /А и В/ са от една и съща държава членка.
#22 | 04.05.2017, 14:22
Публикации: 6403 / 1129
За фактурирането към фирмата получател, следва да дадете като основание за неначисляване на ДДС чл. 17, ал. 2 от ЗДДС, според който мястото на изпълнение на доставки на стоки, които се превозват (или изпращат) от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.
За съжаление, тъй като не са изпълнени условията на тристранната операция, клоня към мнението, че за Вас придобиването на стоката от английската фирма ще се яви ВОП. По-конкретно, според чл. 62, ал. 2 мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато лицето, което придобива стоките, е регистрирано по този закон и е осъществило придобиването им под идентификационен номер, издаден в страната. Вече, ако впоследствие се сдобиете с доказателства, че получаването на стоката е обложено в Кипър, ще може да приложите ал. 4 от същия член 62 и да коригирате резултата от прилагането на ал.2.

Не мога да твърдя със сигурност, че това е правилното отразяване на тази конкретна сделка. Опитах да Ви дам насоча къде да търсите основанията.
#23 | 04.05.2017, 15:00
Публикации: 109 / 20
Благодаря Ви за напътствията. Всъщност, резултата за нас винаги е един същ - няма ДДС за внасяне от сдлеката. Въпросът се свежда по правилното отразяване в колоните на дневниците за покупки и продажби.
#24 | 10.05.2017, 15:55
Публикации: 109 / 20

За съжаление, тъй като не са изпълнени условията на тристранната операция, клоня към мнението, че за Вас придобиването на стоката от английската фирма ще се яви ВОП.

Здравейте отново!
Защо "за съжаление" за нас е ВОП, при положение че само ще начисля ДДС с протокол по чл.117 в двата дневника?
Благодаря Ви!
#25 | 10.05.2017, 17:48
Публикации: 109 / 20
Разбрах, нямам право за сега на ДК, а чак като стоката се обложи в Кипър. Което не виждам как ще стане при положение, че английската фирма купувач няма ДДС регистрация там.
#26 | 12.05.2017, 11:32
Публикации: 11934 / 2174
Разбрах, нямам право за сега на ДК, а чак като стоката се обложи в Кипър.

Дали бихте споделили нормативното основание ?

#27 | 15.05.2017, 08:45
Публикации: 314 / 38
Ползвам темата за свой собствен казус:

Фирма А (ДДС Испания) продава стока на фирма Б (ДДС България), която я препродава на фирма В (ДДС Белгия). Ако са спазени изискванията за доставка, фактуриране и всичко онова което казва ППЗДДС, това би следвало да се декларира като тристранна операция.

Особеното при мен е: фирма А продава 2 единици стока на фирма Б, а тя продава една единица стока на фирма В. Стоката пътува директно от А до В. Пак ли говорим за тристранна операция или имаме ВОП/ВОД?

Според мен това НЕ Е тристранна операция, но база за заключението ми е какво съм си говорил с данъчни и как те гледат и виждат тристранната операция.
Дайте някакъв нишан колко далеко съм от истината.
#28 | 15.05.2017, 10:48
Публикации: 6403 / 1129
За тази една единица, която пътува директно от Испания за Белгия е тристранна операция. А с другата единица какво правите, ако не е тайна? :smile1:
#29 | 15.05.2017, 10:55
Публикации: 314 / 38
Ирена искрено се надявах на друг отговор.
По този казус: другата единица стока пътува към друг клиент (ДДС Европа).

Скрит текст :
#30 | 19.06.2018, 23:54
lan
Здравейте, имам следния казус, за който ще помоля за съвет как да се оформи счетоводно правилно, понеже изпаднахме в спор с нашата финансова мениджърка:), Фирма А продава на фирма Б, която от своя страна фактурира на фирма В, а тя префактурира на крайния клиент С,/ всички фирми регистрирани по ДДС в ЕС/, но стоката се движи в случая директно от А към С. Та според шефето трябва да докараме стоката до тук /ние се явяваме страна В/ и после да я транспортираме до С. Това добре, но транспортните разходи  се увеличават доста единствено, за да имаме въпросните CMR-та за доказателство. Моля помагайте как да уредим тази 4-странна сделка:)
#31 | 21.06.2018, 10:58
lan
Ирена искрено се надявах на друг отговор.
По този казус: другата единица стока пътува към друг клиент (ДДС Европа).

Скрит текст :
Здравейте, имам следния казус, за който ще помоля за съвет как да се оформи счетоводно правилно, понеже изпаднахме в спор с нашата финансова мениджърка:), Фирма А продава на фирма Б, която от своя страна фактурира на фирма В, а тя префактурира на крайния клиент С,/ всички фирми регистрирани по ДДС в ЕС/, но стоката се движи в случая директно от А към С. Та според шефето трябва да докараме стоката до тук /ние се явяваме страна В/ и после да я транспортираме до С. Това добре, но транспортните разходи  се увеличават доста единствено, за да имаме въпросните CMR-та за доказателство. Моля помагайте как да уредим тази 4-странна сделка:)
#32 | 21.06.2018, 11:34
Публикации: 6403 / 1129
От различни страни от общността ли са всичките фирми?
#33 | 12.09.2018, 15:26
Публикации: 1 / 0
Зравейте, нещо да попитам по темата.
Българска фирма купува стоки от Италия, които продава на Полска фирма, без стоката да влиза на територията на България. До тук ОК посредник в тристранна  операция, но по нареждане на полската фирма стоката пътува от Италия за Украйна. Въпросът ми е остава ли сделката тристранна операция или имаме ВОП за придобиване от Италия и износ за Украйна, като купувач ще е полската фирма.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група