Тристранна операция

12.12.2012, 10:31 42963 33

12.12.2012, 10:31
Публикации: 24 / 2
моля ви колеги да дадете едно рамо. четя мат-ли по темата, указанията на нап, но въпреки това искам и помощ. ще имам тристранна сделка -различни държави в ЕС и трябва да разбера как да я оформя. значи аз съм страна 2/посредник/, като получавам ф-ра от страна 1 и стоките директно тръгват от страна 1 към страна 3. аз пускам ф-ра към страна 3. доколкото разбирам, трябва да пусна протокол по чл.117 и в двата дневника с "данъчна основа на доставка на услуги по чл.21ал.2 от ЗДДС-колона 22 и колона 10 или 15 " ??? отделно пускам ф-ра с продажна цена към страна 3. /до тук вярно ли е?/ счет.операции ще ги минавам ли през 304 и 702 ? или... ???  и от тук - явно няма да имам задължение към интрастата,защото получателя и изпращача са страни 1 и 3 ? всичко по тази тема ми е важно. :hmmm:
#1 | 12.12.2012, 12:03
Публикации: 629 / 129
Модератор
Уверете се, че отговаряте на условията, регламентирани от ЗДДС:
Чл. 15. Тристранна операция е доставката на стоки между три регистрирани за целите на ДДС лица в три различни държави членки А, Б и В, за които са налице едновременно следните условия:
1. регистрирано лице в държава членка А (прехвърлител) извършва доставка на стока на лице, регистрирано в държава членка Б (посредник), което след това извършва доставка на тази стока на лице, регистрирано в държава членка В (придобиващ);
2. стоките се транспортират директно от А до В;
3. посредникът не е регистриран за целите на ДДС в държавите членки А и В;
4. придобиващият начислява ДДС като получател по доставката.

Ако е така - лицето прехвърлител, установено и регистрирано за целите на ДДС в държава членка 1 извършва доставка на стоки към Вашето дружество / регистрирано по ЗДДС /, явяващо се в случая посредник. От своя страна Вашето дружество доставя тези стоки на клиент, установен и регистриран в трета държава - членка 3.
Стоките се транспортират директно от 1 към 3.
В този случай се извършват две доставки на стоки от гледна точка на ДДС. Само първата от тях се третира като ВОД и съответно като ВОП.  Това вътрешнообщностно придобиване не подлежи на облагане с 20% ДДС за Вашето дружество, защото е с място на изпълнение на територията на 3. По нея задължен да начисли ДДС е придобиващият - Вашият клиент по действащата в неговата държава ставка.
За да удостоверите, че осъщественото от Вас придобиване на стоки е част от тристранна операция, в която Вие сте посредник и ВОП е с място на изпълнение на територията на държава 3 е нужно да докажете, че са изпълнени условията в чл. 62 ал.5 ЗДДС:

5) Независимо от ал. 2, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е държавата членка, където стоките пристигат или завършва превозът им, когато са налице едновременно следните условия:
1. посредникът в тристранна операция придобива стоките под идентификационния си номер по чл. 94, ал. 2
2. лицето по т. 1 осъществява последваща доставка на стоките до придобиващия в тристранната операция;
3. лицето по т. 1 издаде фактура за доставката по т. 2, отговаряща на изискванията на чл. 114, в която посочи, че е посредник в тристранната операция и че данъкът по доставката се дължи от придобиващия в тристранната операция;
4. лицето по т. 1 декларира доставката по т. 2 във VНES-декларацията за съответния данъчен период.

Те се доказват с документите, посочени в чл.9 ал.2 ППЗДДС:

(2) За доказване на обстоятелствата по чл. 62, ал. 5 от закона посредникът в тристранна операция следва да разполага със следните документи:
1. фактура, издадена от прехвърлителя в тристранната операция, в която е посочен идентификационният номер по ДДС по чл. 94, ал. 2 от закона на посредника;
2. (доп. - ДВ, бр. 101 от 2006 г.) фактура по чл. 79, ал. 2, т. 1, издадена от посредника в тристранната операция, в която е посочен ДДС номерът на придобиващия в тристранната операция, издаден от държавата членка, където стоките пристигат;
3. VIES-декларация за съответния данъчен период, в която е декларирана доставката, във връзка с която е издадена фактурата по т. 2;
4. (доп. - ДВ, бр. 10 от 2011 г., в сила от 01.02.2011 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2012 г., в сила от 21.02.2012 г.) писмено потвърждение от придобиващия в тристранната операция, удостоверяващо, че стоките са получени, в което са посочени дата и място на получаване, вид и количество на стоката, и алтернативно вид, марка и регистрационен номер на превозното средство, с което е извършен транспортът, име на лицето, предало стоките, или в случаите на транспорт на стоки чрез куриерска услуга - номер на товарителница.

Тук вмъквам и цитираният по-горе от ЗДДС:
чл.114 (3) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Когато регистрирано лице - посредник в тристранна операция, документира извършена доставка на стоки до придобиващия в тристранната операция, като основание за неначисляване на данък във фактурата се посочва "чл. 141 2006/112/ ЕО".


И още от правилника в случай, че не се снабдите с горепосочените документи до изтичане на данъчния период, следващ този, през който данъкът за ВОП по чл.62, ал.2 би станал изискуем:

чл.9 (3) В случай че посредникът в тристранната операция не се снабди с документите по ал. 2 до изтичането на данъчния период, следващ данъчния период, през който данъкът за вътреобщностното придобиване по чл. 62, ал. 2 от закона би станал изискуем, се счита, че вътреобщностно придобиване е с място на изпълнение на територията на страната, данъкът за което става изискуем от посредника.
(4) В случаите по ал. 3 данъкът става изискуем на последния ден от данъчния период, следващ данъчния период, през който данъкът за вътреобщностното придобиване по чл. 62, ал. 2 от закона би станал изискуем, и се начислява от посредника чрез издаване на протокол по чл. 117, ал. 2 от закона.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2008 г., в сила от 15.04.2008 г.) Протоколът по ал. 4 се издава в 15-дневен срок, считано от датата, на която данъкът по ал. 4 е станал изискуем.

Тази доставка, която осъществявате като посредник в тристранна операция не подлежи на деклариране по Интрастат. Отразете документите в правилните клетки на дневниците и справка - декларацията по ЗДДС.





#2 | 12.12.2012, 13:19
Публикации: 24 / 2
благодаря, много изчерпателно. продължавам всичко това да  чета.
#3 | 15.12.2012, 14:24
Публикации: 128 / 5
Мария, страхотна си !
#4 | 15.05.2014, 14:40
Публикации: 1 / 0
Всичко е страхотно, само че искам да попитам допълнително нещо по темата от преди 2 години. Допустимо ли е, ако примерно сме посредник в тристранна операция, закупим стоката за 1000 лева и я продадем тристранно на клиента за 800 лева? Изпълняват се всички условия, цитирани по-горе, но е на по-ниска цена нашата фактура. Съответно приемащият, ще се самоначисли върху по-ниската цена.
Не намерих никъде в условията за тристранна операция да има задължаване в цената за фактуриране от посредника да е равна или по-висока от доставната цена?
#5 | 15.05.2014, 15:33
Публикации: 81 / 4
Аз също търсих такава информация и нищо не открих. Имах такъв случай миналия месец и фактурирахме на по-високи цени изхождайки от факта, че посредникът уж трябва да има някаква изгода. На всичкото отгоре посредника /ние/ фактурирме на третата страна / свързано лице - пак наша фирма, обаче в Лондон /. Така и не разбрах правилно ли фактурирахме стоката с надценка, ако някой знае нека се включи.
#6 | 15.05.2014, 15:35
Публикации: 6403 / 1129
Никъде в закона няма такова ограничение за определяне на данъчната основа.
Особените случаи са изброени в чл. 27 от ЗДДС, но тристранните операции не са обект на тези регулации.

Виж, свързаните лица са обект на ограничения при определяне на ДО по текста на чл. 27:
Скрит текст :
#7 | 10.06.2014, 07:43
Публикации: 24 / 1
Здравейте, за пръв път ще оформям документи по тристранна операция и имам нужда от малко помощ. Изчетох доста и си изясних основните моменти, но ме притеснява това потвърждение от получателя за получаването на стоката. Има ли някакво утвърдена форма или е свободен текст? Трябва ли да е преведено на български?  Нашите фактури са написани на български и немски, но фактурите за покупките са на полски - трябва ли ни превод и на тях?
#8 | 11.06.2014, 10:04
Публикации: 629 / 129
Модератор
Можете да ползвате тази, или подобна на прикачената бланка.
Аз бих правила превод на инвойси при изрично изискване при проверка от НАП, защото струва пари.
#9 | 12.06.2014, 11:17
Публикации: 24 / 1
Много Ви благодаря Мария, помогнахте ми много, още повече че собствениците на фирмата са чужденци, а бланката е на два езика. Наистина полезно.
#10 | 11.06.2015, 10:04
Публикации: 2 / 0
Здравейте! посредник съм в тристранна операция но този месец се получи така че купувам повече стока но не я продавам цялата? какво се случва в случая...тристранна ли се води операцията или не?
Благодаря!
#11 | 11.06.2015, 11:33
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
При тези операции е от значение къде е стоката :smile1:

Тази, която купувате и продавате като посредник е тристранна операция, ако стоката не минава през България.

За другата стока можем само да гадаем по информацията, която давате.
#12 | 11.06.2015, 13:19
Публикации: 2 / 0
стоката е в Румъния /прехвърлителя/ още нее произведена, но ние/посредника/ имаме фактура за цялото количество стока-120 бр, но реално не продава 120бр а по малко 100бр. ...и се чудя тези 20бр които ми остават как да ги отразя в ДДС то ?....тази разлика която остава щяла да се фактурира в юни,когато се произведе
#13 | 12.06.2015, 11:03
Публикации: 2 / 0
Здравейте, имам следния казус:
Българска фирма продава/фактурира на турска фирма. Получател  на стоката е фирма, с валиден ДДС номер, регистрирана в Германия. Трябва ли българската фирма да начисли ДДС на турската? Ако да - възможно ли е турската фирма да възстанови ДДС, начислено у нас.
Благодаря предварително за отговора
#14 | 12.06.2015, 13:42
Публикации: 6403 / 1129
Трета фирма ли е регистрирана с валиден ддс номер в Германия и турската фирма посредник ли е в транзитната операция? Да разбираме ли, че стоката отива директно за трета фирма в Германия?
Ако е така, важно е да уточните и условията на продажбата по инкотермс:
http://ekspertis.bg/document/view/other/132807/0/
Те имат значение за ДДС.
От всяко положение, ако стоката не се продава на купувача в България, няма да начислявате ДДС. :smile1:
#15 | 12.06.2015, 16:11
Публикации: 2 / 0
Здравейте, продавач е БГ фирма, купувач турската фирма. Стоката ще се товари от България и доставя директно на фирма в Германия. Условието на доставка ще бъде CPT.  Данните на получателя (име и ДДС номер на немската фирма) ще фигурират във фактурата в поле получател на стока (consignee) и съответно в транспортен документ ЧМР. Стоката няма да напуска Общността.
В този случай необходимо ли е да се начислят 20% ДДС?

#16 | 12.06.2015, 19:47
Публикации: 6403 / 1129
След като стоката напуска България, независимо дали като ВОД или като износ, не се начисляват 20% ДДС.
Не разбирам, обаче, в качеството си на каква ще получи стоката немската фирма. Собствеността на турската ли се прехвърля? Нали тя е купувачът?  :blink:
#17 | 18.03.2016, 12:39
Публикации: 1 / 0
Добър ден! Бих искала да помоля за помощ относно тристранна операция, понеже за първи път ще имам подобен счетоводен казус. Ние сме българска фирма, която ще купува стока от Румъния и ще я продава също в Румъния без съответната стока да преминава през България. Като транспорта от място до място в Румъния също ще бъде Румънски. Въпроса ми е трябва ли да се регистрираме по ЗДДС в Румъния и дали двете сделки - покупката от Румъния ще бъдат ВОП, след като не придобиваме стоката на територията на България и дали продажбата ще ми се тълкува като ВОД и какви са необходимите документи, които се изискват и при двете сделки?
#18 | 18.03.2016, 12:51
Публикации: 2966 / 392
Това със сигурност не е тристранна операция. С повече не мога да помогна за жалост
#19 | 04.05.2017, 09:26
Публикации: 109 / 20
Здравейте! Много полезна тема. Вече неколкократно минавам през тристранна операция и мога да кажа,че нещата са ми ясни. Последния случай обаче ме замисли, а той е:
Първоначалната уговорка е:
Прехвърлител-английска фирма, посредник-ние, получател - кипърска фирма с място на получаване директно от Англия в Кипър. До тук класическа тристранна операция. В последния момент обаче кипърците пожелаха всичко да остане така, единствено фактурата към придобиващия да бъде към "тяхна" фирма с регистрация също в Англия, където е регистриран и прехвърлителя. Стоката отново пътува към Кипър, не минава през България.
Въпросът е - това вече ВОП/ВОД ли се води и трябва ли ние да си самоначислим ДДС за ВОП и да опишем ВОД във VIES декларацията.
Благодаря на всеки,който се отзове.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група