Преобразуване на нощните часове в дневни

18.09.2008, 12:04 7183 1

18.09.2008, 12:04
Публикации: 11 / 0
Здравейте! Пак имам мъки със заплащането на нощния труд:) Имаме колеги, които работят на смени от 16ч до 24ч.Часовете от 22ч до 24ч са нощен труд (два часа). Трябва да се заплащат допълнително с 0,25 лв. Въпросът ми е дали тези два часа ( от 22 чдо 24ч) трябва да се преобразуват с коефициент в дневни часове? Или тази постановка се прилага спрямо възнаграждението за нощните часове само в смени, които имат 4 (четири) и повече часа нощен труд. ( съгласно чл. 141, ал.2 от КТ).
Ако греша моля за извинение :smile1:
#1 | 22.09.2008, 09:25
Публикации: 147 / 41
Дефиницията за нощен труд се намира в чл.140 и ако работника полага такъв то следва и да се изплати увеличението на възнаграждението и да се преобразува в дневни часове. Това е независимо от обема положен нощен труд.

В чл.141 се дефинират понятията за дневна и нощна смяна. Единствената полза от тях е в обена на допустимото работно време - за дневна смяна до 8 часа, за нощна смяна до 7 часа. Ако не прилагаш чл.142 (сумирано отчитане на работното време), това е предпазна норма, за да не можеш да имаш повече от 8 часа дневен труд след приравняването на нощния. Поне аз така мисля ... :)))

Приятен ден и много усмивки ... :)))
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група