Осигуровки на СОЛ

23.11.2010, 11:00 10486 8

23.11.2010, 11:00
Публикации: 3 / 0
Здравейте на всички форумци. Имам дилема, която не мога да разреша! От 7.11.2010 год. съм СОЛ на 1000 лв. Според счетоводителката ми трябва да плащам осигуровки в размер на 275 + 75 лв. ДОД ?! Когато я попитах защо трябва да плащам ДОД след като съм СОЛ и плащам осигурителен доход, което е различно от действително получен , тя ми каза, че било задължително и ако ми трябват после за майчинство ще ми го признаят - в противен случай можело само на 420 лв. да признаят осигуровките. Консултирах се и с други счетоводители и всички казват никакво ДОД !!!  Моля някой който е наясно да помогне ! Благодаря предварително !  :smile1:
#1 | 23.11.2010, 23:08
Публикации: 103 / 0
ДОД се плаща само ако получавате доход като физическо лице.. Но - ако лице се самоосигурява през годината върху осигурителен доход по-голям от минималния и иска осигурителната книжка да му бъде заверена върху този по-висок размер, то ще трябва да декларира доход в ГДД, който да покрива натрупаните авансови осигурителни вноски.
#2 | 23.11.2010, 23:17
Публикации: 103 / 0
Може да плащате авансови осигурителни вноски на по-висок праг от минималния размер на осигурителния доход, във вашия случай на 1000 лв., но ако нямате доход като физ. лице, в НОИ ще направят заверка на осигурителната книжка само върху минималния размер на осигурителния доход. В този случай от НАП следва да му възстановят разликата между вече платените авансови вноски на по-високия праг и минималните.
Ако имате доход като физическо лице например 800 лв., след като декларирате този доход в ГДД, от НОИ при заверката на осигурителната книжка ще ви поискат ГДД и ще ви я заверят на 800 лв.
В този случай от НАП следва да му възстановят разликата между вече платените авансови вноски на по-високия праг /1000 лв./ и дължащите се осигурителни вноски на база на декларирания доход в ГДД /800 лв./
#3 | 23.11.2010, 23:33
Публикации: 103 / 0
Счетоводителката Ви най-вероятно иска да ви пусне възнаграждение за положен личен труд в дружеството.. Данъка в този случай е: (1000 лв. - осигуровките)*10%ДОД... Колкото до майчинството и болничните - те засега нямат връзка със заверката на осигурителната книжка и не се обвързват с реален доход който да покрива осигурителния.. но това е засега, нищо чудно да ги обвържат.. Обобщено -  счетоводителката, изисквайки да декларирате доход като физическо лице, покриващ осигурителния, и съответно да платите данък, от една страна Ви застрахова от риска да не получите майчински или болнични в бъдеще, от друга осигурява предпоставки за заверка на книжката Ви на 1000 лв.
#4 | 24.11.2010, 16:35
Публикации: 3 / 0
Това означава ли, че е  по-добре да си плащам сега ДОД, за да съм сигурна, че за вбъдеще  майчинство и болничен ще вземам на база 1000 лв. ?  И след като не са обвързани все още майчинските  и болничния  с реаления доход който да покрива осигурителния  означава ли, че ако няма промени в законодателството от 1.1.2011 год. , ако не плащам ДОД това няма да ми попречи да ползвам майчински и болничен на база 1000 лв. Благодаря много за отговора microfin !  :thankyou:
#5 | 24.11.2010, 18:50
Публикации: 103 / 0
Това означава ли, че е  по-добре да си плащам сега ДОД, за да съм сигурна, че за вбъдеще  майчинство и болничен ще вземам на база 1000 лв. ?

Препоръчително, но все пак трябва да има документално обоснован доход за това..
#6 | 24.11.2010, 18:52
Публикации: 103 / 0
И след като не са обвързани все още майчинските  и болничния  с реаления доход който да покрива осигурителния  означава ли, че ако няма промени в законодателството от 1.1.2011 год. , ако не плащам ДОД това няма да ми попречи да ползвам майчински и болничен на база 1000 лв.

В момента е факт, че няма пречка. Но според мене е въпрос на време това да се уреди веднъж завинаги, тъй като в момента от НОИ действат разнопосочно по въпроса /при излащане на обещетения не се интересуват от реалния доход на физическото лице, при заверката на осигурителната му книжка обаче искат и реален доход, деклариран в ГДД../
#7 | 08.02.2011, 22:06
Публикации: 3 / 0
 :thankyou:
#8 | 17.02.2011, 10:46
Публикации: 7 / 0
 :thankyou:

да погледнем въпроса и от друг ъгъл: не ми е ясно как се влияе  облагането /или необлагането/ на на осигурителния доходна СОЛ  при пенсиониране и какъв е реда за декларирането му пред НАП
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група