Обезщетение за безработица, задължително ли е

07.03.2012, 09:58 15193 11

07.03.2012, 09:58
Публикации: 3 / 0
Здравейте!

Бих искала да попитам нещо, свързано с обезщетенията за безработица.

На 03.02.2012 трудовият ми договор беше прекратен от страна на работодателя, в рамките на изпитателния срок. В срок от 7 дни след това си направих регистрация в Бюрото по труда, но все още не съм подавала документи за обезщетение за безработица в НОИ, тъй като срокът за това е 3 месеца, а аз имах здравословен проблем.
През това време успях да си намеря нова работа, за която ще подпиша срочен трудов договор за 1 година на 12.03.2012.

Бих искала да попитам, в този случай необходимо ли е да подавам някакви документи в НОИ?

Бих желала, ако това е възможно, да не получа обезщетение за безработица за изминалия до сега период, а да си запазя това право за след 1 година, в случай, че не подновят срочния ми договор и тогава да получа обезщетение за 9 месеца, което да е 60% от брутния ми доход.

Ще съм много благодарна ако някой ми обясни дали мога да постъпя така и сега да не подавам документи в НОИ и ще има ли някакви последствия от това.

Благодаря на всички.
#1 | 07.03.2012, 10:03
Публикации: 3145 / 253
Не, не е обходимо да подавате в НОИ. След като подпишете трудовия договор, занесете екземпляр в бюрото по труда за снемане на регистрацията.
#2 | 07.03.2012, 10:17
Публикации: 3 / 0
Благодаря за отговора! А прекъсването на стажа и съответно на осигуровките с един месец ще се отрази ли по някакъв начин на следващото ми право на получаване на обезщетение? Доколкото знам времето на получаване на обезщетение се зачита и като трудов стаж, затова се чудех необходимо ли е да правя нещо.
#3 | 07.03.2012, 10:52
Публикации: 3145 / 253
Няма да се отрази чак толкова, за да си заслужава, да си изгубиш правото за обезщетение след изтичане на срочния договор.
#4 | 07.03.2012, 11:01
Публикации: 3 / 0
Благодаря Ви много, мисля, че си изясних нещата. Наистина по-добрия вариант е да запазя правото си на по-високо и по-продължително обезщетение за след 1 година, отколкото да го изгубя заради месец и малко сега. Доколкото разбрах, обезщетението за безработица от 2012 година вече се изчислява на база на брутния доход от последните 24 месеца и периода, в който съм била безработна, но не съм получавала обезщетение за безработица ще се смята на база на минималната работна заплата.
Моля само да потвърдите дали съм разбрала правилно.
Желая Ви хубав ден!
#5 | 07.03.2012, 11:18
Публикации: 3145 / 253
Да, правилно сте разбрали :) Успех и на вас!
#6 | 03.10.2012, 17:35
Публикации: 3 / 0
Здравейте!

Моля Ви за помощ - получих съвет спрямо обезщетенията за безработица. Имам право на такива, но поради собственото си желание да напусна работа, те ще бъдат минимални и за срок от 4 месеца. Отидох в НОИ, но случайно попаднах на информация - възможно било фирма да ме назначи за известен период от време, след което да ме освободи по начин, предполагащ калкулирането на обезщетението по други стандарти. При прекратяване на срочен трудов договор ще придобия ли подобно право на така мечтаните 60% или е възможно само на основание намаляване обема на работа и съкращаване на щата?
Извинявам се за този въпрос, но не се знае за какъв период от време ще ми липсват доходи, а се самоиздържам, живея на квартира и отговорът за мен е страшно важен.
Благодаря за вниманието!
#7 | 03.10.2012, 17:40
Публикации: 379 / 33
мда, напоследък дават такива съвети от държавните институции - да не повярва човек  :hmmm:
вярно е,стига да си намерите такава фирма - може и на срочен договор, може и на срок за изпитване
#8 | 03.10.2012, 17:49
Публикации: 3 / 0
И аз се изумих, няма да крия! Дори отказах, понеже толкова близки работодатели нямам, но така и не ми приеха документите.

Питам се нещо друго - изтичането на срока на временния договор ще свърши ли работа или трябва да се прекрати още докато е в сила? Логиката ми говори, че ще стане само с преждевременно освобождаване, но съм длъжна да попитам компетентните за това хора. Дори усилията ми да не доведат до успех, ще съжалявам за бездействието си и пропуснатата чрез него възможност.
#9 | 04.10.2012, 09:27
Публикации: 173 / 13
И аз се изумих, няма да крия! Дори отказах, понеже толкова близки работодатели нямам, но така и не ми приеха документите.

Питам се нещо друго - изтичането на срока на временния договор ще свърши ли работа или трябва да се прекрати още докато е в сила? Логиката ми говори, че ще стане само с преждевременно освобождаване, но съм длъжна да попитам компетентните за това хора. Дори усилията ми да не доведат до успех, ще съжалявам за бездействието си и пропуснатата чрез него възможност.
Ако временния договор е със срок за изпитване , може да бъде п рекратен и преди изтичане на срока. Ако изчакаш да изтече срока на срочния договор също не е проблем. И в двата случая ще имаш право на пълна борса.
#10 | 04.10.2012, 10:43
Публикации: 3 / 0
Първо да Ви благодаря най-сърдечно!

Много размишлявах над въпроса. Не съм човек, който действа по този начин.

У мен изниква друг въпрос - ако задържа подаването на документите към НОИ, изчакам да бъда наета на нова работа в следващите 3 месеца (живот и здраве), но нещата не се развият благоприятно за мен и бъда освободена, прекъсването на осигурителния период ще бъде ли от значение? Ще имам 9 месеца осигуряване от 15-те назад. Ще се регистрирам отново в БТ, но при положение, че не съм подала документи в НОИ, ще ме насочат ли наново натам или няма нужда? Понеже ми дадоха служебна бележка, която няма да ползвам, то данните в нея ще се променят.

И наистина ли ще се върнат в НОИ 24 месеца назад за калкулация на обезщетението или ще вземат предвид  заплатата от новата месторабота? Може да звучи глупаво питането, но ми разказаха за случай, при който е станало точно така. Лицето е било осигурявано на по-нисък доход твърде малко време.
#11 | 04.10.2012, 10:50
Публикации: 5497 / 371
Ще се регистрирам отново в БТ, но при положение, че не съм подала документи в НОИ, ще ме насочат ли наново натам
Трябва да Ви насочат

И наистина ли ще се върнат в НОИ 24 месеца назад за калкулация на обезщетението
Да
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група