От допълнителен трудов договор на постоянен ТД

18.06.2012, 15:28 5696 2

18.06.2012, 15:28
Публикации: 25 / 1
Здравейте,
ако служител ми мине от 4-часов работен ден на 8-часа( осн. чл.119 от КТ), необходимо ли е да се праща уведомление в НАП.

БЛАГОДАРЯ
#1 | 18.06.2012, 17:00
Публикации: 530 / 19
Здравейте,

от заглавието на темата съждавам че служителя Х работи при вас на допълнителен ТД. От текстта на темата съждавам, че въпросното лице е на 4 часов работен ден при вас. От двете неща /1+1/ предполагам, че въпросното лице Х е освободено от основната си месторабота и питате ако го пуснете с ДС да премине от 4 на 8 часа и това да му стане основна месторабота, дали за тази промяна се декларира Дс с уведомление. /надявам се да съм разбрала правилно, четейки между редовете/.

Съгласно НАРЕДБА № 5 ОТ 29 ДЕКЕМВРИ 2002 Г. ЗА СЪДЪРЖАНИЕТО И РЕДА ЗА ИЗПРАЩАНЕ НА УВЕДОМЛЕНИЕТО ПО ЧЛ. 62, АЛ. 5 ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА

чл. 3, ал. 1 Уведомлението съгласно приложение № 1 се изпраща:
т.1 1. в тридневен срок от:
б) изменение на трудовия договор, с което се променя длъжността и/или срокът на договора;

Вие не променята нито длъжността, нито срока /предполагам/, следователно не сте длъжни да подавате уведомление.

Само да направя едно допълнение. Ако е правилна хипотезата ми. То до момента в който преминава на 8 часа ще му издадете само необходимите УП-та заради това, че е на втори ТД, а след като премине на 8 часа и това е основен ТД то трябва и да впишете от тази дата в ТК. Според мен, за да ви е най-чисто пуснете уведомление за освобождаване и го назначете наново. За да ви е чисто и подредено и да нямате после проблеми с документите. Приятелски съвет.  :thumbup:
#2 | 19.06.2012, 09:22
Публикации: 645 / 23
Ако е бил на основен ТД и от 4 часа го правите на 8 ,не е необходимо уведомление,а само допъл.споразумение.Но ако е бил при вас на втори ТД  ако сменяте основанието от чл. 111 на чл 67 то тогава както писа Кети  го освободете и  назначете отново.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група