Пълномощно ел.подпис

05.06.2012, 11:00 35898 25

05.06.2012, 11:00
Публикации: 288 / 6
При подаване в НАП на заявлението за подаване на данни на др.фирма с нашия подпис трябва ли да се представи нотариално заверено пълномощно? Има ли разлика между пълен и частъп
#1 | 05.06.2012, 11:17
Публикации: 6403 / 1130
Зависи какви данни ще подавате, но най-сигурно е да имате нотариална заверка на пълномощното.
#2 | 05.06.2012, 13:42
Публикации: 425 / 5
Да, искат нотариална заверка
#3 | 05.06.2012, 14:08
Публикации: 2027 / 254
Иска се нотариална заверка само ако в заявлението за упълномощаване всички избрани опции са с "Пълен достъп"
При "Частичен достът" се изисква пълномощно с подпис и печат на фирмата,която Ви упълномощава,но не трябва да е натариално заверено.
#4 | 05.06.2012, 17:04
МамаБожка
а когато ЛИЧНО управителя си носи хартишляка, пак ли натУрална заверка? абе защо в офисите на НАП не си уеднаквят практиката? в единия офис може, в другия не може.... ама аз кога ли ще подлудея...
#5 | 05.06.2012, 19:29
Публикации: 2027 / 254
а когато ЛИЧНО управителя си носи хартишляка, пак ли натУрална заверка? абе защо в офисите на НАП не си уеднаквят практиката? в единия офис може, в другия не може.... ама аз кога ли ще подлудея...

Мадам , не би трябвало според мен ,ако собственика сам си занесе хартишляка.Но верно навсякаде в НАП  е анархия...
#6 | 05.06.2012, 19:48
Публикации: 186 / 38
Да споделя опит.
Пълномощното трябва да е нотариално заверено единствено и само  когато упълномощеното лице ще трябва да подава информация от името на физическото лице по ЗДДФЛ.
Във всички останали случаи - само фирмено пълномощно с подпис и печат на упълномощителя, без значение пълен или частичен достъп.
Ако се запънат - пратете ги да си питат юристите.
Ако пак се запънат - да напишат писмен отказ.
Ние и нашите клиенти не сме врагове на държавата, че да се презастраховат и да наливаме пари на нотариусите.
#7 | 05.06.2012, 20:11
МамаБожка
alfa
не би трябвало, ама ей на върнали човека…. Да ми извадел на мен пълномощно нотариално и аз да съм идела да го нося… щото не съм цялата в пълномощни....де дърво, де… :no:

Доце, е тва дето си го написала, ако не го сложа на стената на НАП, ей ме на…. Абе то не стига, че толкова сложнотии настанаха, ами тия все гледат да ти вгорчат живота… да има едни хора да се разхождат насам натам с хартишляк…ей…. ей…. ще стрелям на месо, начи :vinsent:
#8 | 06.06.2012, 19:54
Публикации: 2027 / 254
Да кажа, че днес успешно подадох заявления за ел.подпис на ЕООД и ООД, като пълномощните не бяха с нотариална завера,само с подпис и печат от фирмата дето ме упълномощава.Бях избрала "Частичен достъп на данни"
#9 | 06.06.2012, 22:37
Публикации: 41 / 3
Нотариална заверка се изисква, когато е заявено предоставяне на данъчна и осигурителна заверка.

(Забележки т.3 от Уведомлението, както и в Забележки в Заявлението)

Пълният или частичен достъп до информацията не изисква нотариална заверка, както и това дали е ФЛ или ЮЛ.
#10 | 06.06.2012, 23:08
МамаБожка
да де.... точно така

Забележки:
В случай, че е заявено предоставяне на данъчна и осигурителна информация от упълномощеното лице се изисква нотариална заверка на пълномощното

а когато е представено лично от упълномощителя, ква нотариална заверка търсят тия хорица?
#11 | 06.06.2012, 23:37
Публикации: 41 / 3
Ако не сте чекнали в Зявлението и Уведомлението Предоставяне на данъчна и осигурителна информация, не би следвало да изискват нотариална заверка.

На мен лично такава не са ми изисквали, когато не съм посочила Предоставяне на данъчна и осигурителна информация, а едновременно с това съм чекнала Пълен достъп и ме е упълномощило ФЛ.
#12 | 07.06.2012, 15:26
МамаБожка
zuz, говорим за различни неща...
#13 | 07.06.2012, 18:17
Публикации: 41 / 3
Различни?  :hmmm:

Върнали човека, защото лично е подавал, без нот.заверка и без да е чекнато гореспоменатото Предоставяне на дан. и осиг.?
Не би следвало да го връщат.
Поне моите "човеци" не са ги връщали.
Следвам указанията им и винаги, когато е чекнато Предоставяне на дан. и осиг. информация, информирам "човеците" да го нотариално заверят, дори когато лично го представят пред НАП. Не са ги връщали.

Както и не са ги връщали, когато не е чекнато Предоставяне на дан. и осиг.информ. и съответно без нотар.заверка.
#14 | 07.06.2012, 20:25
МамаБожка
чекнато е всичко, човека лице, управител, шеф, бос, баш президент КОГАТО ги носи лично, не му трябва пълномощно, не му трябва нотариус, не му трябва заверка, не му трябват деви да го придружават... само му трябва девойката напърка приемателка да се пресегне и да направи еднократно усилие и с бела ръчица да му придърпа хартишляка... без стон, без звук и секви други подобни, защото това което пише в забележки и в точки под увето и заявлението се отнася, когато аз различното лице от баш управителя ида да ги занеса, защото аз се явявам в очите напърски упълномощено лице...те това е истината
#15 | 31.05.2015, 17:41
Публикации: 15 / 1
Здравейте колеги,

Искам да Ви попитам за нещо, което не бях срещал до сега: Управител на няколко фирми иска да упълномощи лице да подава данни към НАП с пълен достъп за всички фирми, тоест нотариална заверка следва да има. Обаче не му се дават за всяка фирма пари за заверка и въпроса ми е:
Може ли с едно пълномощно, в което са упоменати дружествата, в които е Управител, да упълномощи лицето с нотариална заверка ? От НАП ще го признаят ли ?

Моля дайте съвет, как процедирате Вие в такива случай. И дали имате такива случаи.

Благодаря предварително!
#16 | 31.05.2015, 21:46
Публикации: 6403 / 1130
Не съм имала такъв случай, но не би трябвало да е проблем, след като управителят на фирмите е едно и също лице. Упълномощителят не е фирмата, а представляващият.
#17 | 01.06.2015, 09:28
Публикации: 15 / 1
Благодаря Ви за отговора.

Моята логика е същата, но не е често срещан казус, а ако питаме нотариус или Юрист за изготвянето, отговорът им ще е ясен :) Важно е в НАП какво ще кажат.

Поздрави
#18 | 01.06.2015, 10:58
Публикации: 1884 / 384
Минах по този път, но не ми се получи при нотариуса, взе ми такса за толкова заверки, на колкото фирми давам пълномощно. Вашият нотариус може да действа по друг начин. В Нап ми ги признаха пълномощните. Успех с нотариуса  :good:
#19 | 01.06.2015, 11:25
Публикации: 15 / 1
Предстой ходенето до нотариус-а. Ще върна  след няколко дни отговор какво е станало.

Благодаря Ви,
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група