Размер на лихвеният процент при отпускане на заем.

21.05.2012, 15:10 12507 5

21.05.2012, 15:10
Публикации: 645 / 23
 Фирма отпуска заем на друга фирма.Какъв трябва да бъде размера на лихвата.Мисля,че има някаква особенност ,но не зная къде да го прочета.Предварително благодаря.
#1 | 21.05.2012, 15:38
Публикации: 6403 / 1129
Размерът на лихвата ще се определи в процеса на преговорите по сключване на сделката, така мисля  :(
Друг е въпросът, че при признаване на разходите за лихви от гледна точка на данъчното облагане, трябва да направите справка с чл. 43 от ЗКПО за регулиране на слабата капитализация.
Друго не се сещам при така поставения въпрос. :smile1:
#2 | 21.05.2012, 15:44
Публикации: 425 / 5
не беше ли ОЛП на БНБ за деня плюс 10 пункта или нещо подобно ми се върти в главата?
#3 | 21.05.2012, 15:51
Публикации: 6403 / 1129
не беше ли ОЛП на БНБ за деня плюс 10 пункта или нещо подобно ми се върти в главата?
Лошото е, че на мен нищо не ми се върти из главата в посока подобна регулация. :(
Ако има нещо такова, дано някой знае и от къде да го прочетем. :smile1:
#4 | 21.05.2012, 15:57
Публикации: 629 / 129
Модератор
Заемът е предоставен по договор между две български ЮЛ?

Обърнете внимание на чл.16, ал.2, т.3 от ЗКПО.

Слагам и една препратка към лихвената статистика на сайта на БНБ:
http://www.bnb.bg/Statistics/StMonetaryInterestRate/StInterestRate/StIRInterestRate/index.htm
#5 | 21.05.2012, 16:01
Публикации: 825 / 178
Лихвата между двете фирми е договорената. :smile1:
Данъчните обаче, не признават на разход  което е над средната пазарна лихва за периода между несвързани лица.
вижте чл.15-16 ЗКПО, че не го отварям от тук.

пп. слабата капитализация мисля не е към въпроса на питащата.

ПП2 Отклонение от данъчно облагане

ЗКПО
Чл. 16. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато една или повече сделки, включително между несвързани лица, са сключени при условия, чието изпълнение води до отклонение от данъчно облагане, данъчната основа се определя, без да се вземат под внимание тези сделки, някои техни условия или тяхната правна форма, а се взема под внимание данъчната основа, която би се получила при извършване на обичайна сделка от съответния вид по пазарни цени и насочена към постигане на същия икономически резултат, но която не води до отклонение от данъчно облагане.

(2) За отклонение от данъчно облагане се смята и:

..

3. получаването или предоставянето на кредити с лихвен процент, отличаващ се от пазарната лихва към момента на сключване на сделката, включително в случаите на безлихвени заеми или друга временна безвъзмездна финансова помощ, както и опрощаването на кредити или изплащането за своя сметка на кредити, несвързани с дейността;
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група