Пунктове за изкупуване на вълна

15.05.2012, 16:10 33695 16

15.05.2012, 16:10
Публикации: 186 / 38
Не мога да изляза на глава с един клиент. Бих желала да чуя различно мнение без да казвам моето - за да подведа в грешна посока колегите, които ще се ангажират с моя казус.
Фирмата /регистрирана по ДДС/ изкупува вълна  от отделни стопани по селата.  Срещу определено количество вълна  дава одеала с доплащане, прежда с доплащане.   Фирмата после плаща на други предприятия за изпридане на вълната до прежда, и на други пък - за изтъкаване на одеалата. Тази прежда и одеала се продават в магазин на фирмата и си има една цена за свободна продажба, друга цена ако се  продава срещу вълна.
Дали се изразих правилно
 - даваш  3 кг вълна и получаваш  2,5 кг прежда и доплащаш по 6 лв за килограм
- даваш 4 кг вълна и получаваш одеало и доплащаш 15 лева за бройка
- НЕ даваш нищо, и си купуваш прежда по 12 лв за кг и одеало за 30 лв за бройка.
/моля Ви да не вземате буквално - цените и количества са примерни/
Проблема произтича от документирането на доставките:  от една страна на доставката на вълна от бабите от село, от друга страна на предлагана прежда и одеала.
Аз съм описала процедурите по тези доставки, но  не се приемат еднозначно.
Моля Ви за мнение по въпроса: Какво правим с бабите и чувалите с вълна, какво правим с евтината прежда и одеала ? На кой етап какви документи трябва да се съставят, и като какви сделки да се разглеждат ?
Проблемът със себестойността на преждата и одеалата е решен - защото не зависи от  мнението на  управителя, а от наличната счетоводна документация.
#1 | 16.05.2012, 08:17
Публикации: 6403 / 1130
Не мога да изляза на глава с един клиент.
Проблема произтича от документирането на доставките:  от една страна на доставката на вълна от бабите от село, от друга страна на предлагана прежда и одеала.
Аз съм описала процедурите по тези доставки, но  не се приемат еднозначно.
Моля Ви за мнение по въпроса: Какво правим с бабите и чувалите с вълна, какво правим с евтината прежда и одеала ? На кой етап какви документи трябва да се съставят, и като какви сделки да се разглеждат ?
Ще си позволя да изкажа мнение, главно с цел да подбутна темата.
Мисля, че по същество имаме изкупуване на непреработена селскостопанска продукция от физически лица, нерегистрирани като ЗП (бабите) и продажба на готова продукция (прежда и одеала). Ако приемем, че това са извършваните сделки, то за изкупената вълна трябва да се издава СИС и съответно справка по чл. 73 ЗДДФЛ до 30 април на следващата година, а за продадените одеала и прежда на бабите се издава фискален бон както е прието във всеки магазин.
Друго, което не става ясно от описаната ситуация е има ли вариант да не получат одеала и прежда срещу вълната, а просто пари и да си ги харчат другаде?
Доне, предполагам, че щом питаш отговорът не е толкова прост, но целта е да завъртим темата, нали? :smile1:
#2 | 16.05.2012, 09:10
Публикации: 186 / 38
Аз съм си изяснила темата - но срещам отпор от клиента. Та реших , че може да науча нещо ново.
За мен това са си две отделни сделки:  СИС,  касова бележка, справка по чл.73.  Ама се спънах в бабите. Първо - те не си носят личните карти - носят 3 кила вълна  в чувал и си купуват прежда за чорапи. Каква СИС и кви пет лева без личната карта.  И после -  като подам справката по чл.73, а пък бабата не подаде данъчна декларация - какво става ?  И не мога да поема отговорността да направя данъчна декларация на бабата, защото не знам - като е донесла 3 кила вълна, дали някъде пък не е дала 100 корена разсад за пипер примерно и пак да се е подписала на СИС.
Та ако някой се сеща за друг законосъобразен и по-опростен начин - да помогне.
#3 | 16.05.2012, 10:24
МамаБожка
Доце, с тази вълна съм се замислила от вчера... казуса е много интересен... по принцип-да...СИС,  касова бележка, справка по чл.73, а аз бих допълнила и попълване на ГДД на бабите.. за да стане това, трябва обаче обстоен разпит на бабите, за да си кажат всичко, ама дали ще си кажат? другия вариант е бабите да се следят изкъсо... ама знае ли се колко баби са?.. казуса ти е изключително сложен
#4 | 16.05.2012, 10:36
Публикации: 260 / 61
Да, интересен казус.......... и аз да кажа за попълването на ГДД на бабите, /само да не прозвучи грубо/ , не я виждам тази работа как ще стане, към изложеното от ddqnkova относно коренчетата с пипер, ще допиша че това са хора на преклонна възраст от различни села как ще стане преброяването, кой оцелял, кой не, за деклариране в ГДД?
#5 | 16.05.2012, 10:51
МамаБожка
Да, интересен казус.......... и аз да кажа за попълването на ГДД на бабите, /само да не прозвучи грубо/ , не я виждам тази работа как ще стане, към изложеното от ddqnkova относно коренчетата с пипер, ще допиша че това са хора на преклонна възраст от различни села как ще стане преброяването, кой оцелял, кой не, за деклариране в ГДД?

абе аз се пошегувах с тези ГДД, ама работата никак не е шега...предвид неясната ни данъчна система,горките баби горят от всякъде...
#6 | 16.05.2012, 10:58
Публикации: 296 / 52
Аз пък днес прочетох за бабите, но и моето мнение е като гореизложените - става въпрос за доста голяма група, която спада към графа "неконтролируеми" що се отнася до продажбите...Баби продават и теменужки по спирките, ако говорим честно. Вариант е може би да се вземат предварително всички данни от личната карта - но те са си и подозрителни,та едва ли ще го позволят  - неотдавна имах отказ за предоставяне на такива данни във връзка с договор за наем на земя - бабето каза,че искам да й взема земята и не си даде данните - та освен с такива предварителни данни да се попълват после ГДД, обаче тук пак опираме до въпроса за многочислеността...
Да се групират по села ли ...с една представителка, на която официално да се удържа сумата и да се подава ГДД ... Може нещо като отговорник да се направи за селото ?
#7 | 16.05.2012, 11:03
Публикации: 629 / 129
Модератор
 Може нещо като отговорник да се направи за селото ?

Това е идейно - задруга на бабите.
#8 | 16.05.2012, 11:08
Публикации: 296 / 52
Просто гледам да съкратя работата.... ако това върши работа - някога в тези пунктове имаше отговорничка-баба (поне аз така си спомням), ако сега може да свърши работа пак...
#9 | 16.05.2012, 11:25
Публикации: 260 / 61
Elisabeth находчивостта ти ме развесели  :smile1:
#10 | 16.05.2012, 11:40
МамаБожка
Elisabeth.. скицо ;D давай да си направим и задруга на счетоводите :P
#11 | 16.05.2012, 11:44
Публикации: 296 / 52
Няма лошо, стига друг да е отговорника  ;D
Умуваме бе,хора - ако това ще облекчи нечие писане,аз съм "за" - много мразя да пиша излишни работи....:innocent:
#12 | 16.05.2012, 11:48
МамаБожка
Няма лошо, стига друг да е отговорника, а на мен чистите парички - без работата  ;D
Умуваме бе,хора - ако това ще облекчи нечие писане,аз съм "за" - много мразя да пиша излишни работи...(особено ако са и за без пари... :innocent:)

ай ся..капризи ;D някои люде се кинат от писане за двуцифрени суми, което си е ’’за без пари’’ ;D
#13 | 16.05.2012, 11:53
Публикации: 296 / 52
е, изкривяваме вече темата - ще трябва да се модерираме...
но ако предложението ми е някакъв изход за ddqnkova, защо пък не?
#14 | 16.05.2012, 14:59
Публикации: 186 / 38
Извода от дискусията е :
 Бабите - в сивата част.
 Фирмата - инвентаризационен опис за намерена в склада  вълна, заприхождаване като приходи от излишък на материали по пазарни цени /къде ли ще ги търся и кой ли пък ще ми ги оспори/  и ..... каквото - това - стига някой да не хване бабите, че продават без документ - иначе ние си чукаме на касовия апарат продажбата на прежда и вълна. Ако ни питат защо на по-ниска цена - ами пазарна икономика - бабите са ни по-симпатични и по бедност на тях продаваме на по-ниска цена.  Ама че ситуация, я?  Да се чудиш кое е законосъобразно и кое справедливо, и имат ли почва тези понятия в нашата действителност.
#15 | 16.05.2012, 17:28
МамаБожка
хм... а как ти звучи бартер?
#16 | 16.05.2012, 18:05
Публикации: 629 / 129
Модератор
Бартер са си две доставки и се връщаме на начална позиция :wink3:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група