Домашно дежурство, ненормирано РВ, СИРВ - тотална каша

22.04.2012, 15:04 20118 17

22.04.2012, 15:04
Публикации: 37 / 0
Здравейте, съфорумци! Обръщам се за малко помощ и мнение по казус, явно не посилен за мен. Изчштох Кодекса, НСОРЗ и не знам още какви наредби и колкото повече чета, толкова повече не мога да намеря решение на проблема си. Става дума за персонал, който ще извършва ремонтна дейност, извън редовното си раб. време, извън предприятието, в което е назначен. В предприятието всички са на редовно работно време 8 часа от понеделник до петък. Кой от вариантите е най-удачен за отчитане на работното време и как ще се извърши заплащането за положения труд: въвеждане на „домашно“ дежурство, ненормирано РВ или СИРВ, или някой друг начин. Благодаря предварително за всички споделени мнения.
#1 | 22.04.2012, 15:14
Публикации: 37 / 0
Може ли да се направи комбинация между „домашно“ дежурство и ненормирано раб. време. От това, което прочетох, стигнах до извода, че сумираното изчисляване на раб. време няма да е удачно да се приложи, защото работниците няма да работят на смени, т.е. работят 8 часа, след това всеки се прибира и по график те са на разположение на работодателя, ако има нужда да се отиде до сътветен обект и да се отстрани авария, което може да стане и през нощта. Относно ненормираното раб. време, отново имам съмнения, защото, според мен, то се отнася за работници, които остават на разположение на работодателя за няколко часа след раб. време, като максимума е 4 часа. А при тези дежурства, работника си отива и може да го извикат и в 2 през нощта. Аз си мисля, че който и начин да приложа, все се нарушава някоя алинея
#2 | 23.04.2012, 08:50
Публикации: 3145 / 253
НАРЕДБА № 2 ЗА РЕДА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ ЗАДЪЛЖЕНИЕ ЗА ДЕЖУРСТВО ИЛИ ЗА РАЗПОЛОЖЕНИЕ НА РАБОТОДАТЕЛЯ
ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРУДА И СОЦИАЛНИТЕ ГРИЖИ,
 Обн. ДВ. бр.38 от 6 Май 1994г.
Чл. 1. С тази наредба се установява редът за определяне категориите работници и служители, за които поради особения характер на работата им може да се установява задължение да дежурят или да бъдат на разположение на работодателя, както и максималната продължителност на времето за дежурство и разположение и редът за отчитането му.
Чл. 2. (1) В различните отрасли в зависимост от тяхната специфика може да се организира работата на определени категории работници и служители под формата на дежурство.
(2) Дежурството представлява специфична организация на работата при подневно или сумирано отчитане на работното време при спазване изискванията на Кодекса на труда относно междудневната и междуседмичната почивка.
(3) Категориите работници и служители за отрасъла и формата на отчитане на работното време се утвърждават от министъра на труда и социалните грижи по предложение на съответното министерство или друго ведомство.
Чл. 3. (1) Когато особеният характер на работата налага, с колективния или индивидуалния трудов договор може да се уговори задължение за работника и служителя да бъде на разположение на работодателя извън територията на предприятието с готовност да осъществи при необходимост трудовата си функция.
(2) Мястото за разположение се уговаря между работника или служителя и работодателя.
(3) Времето, през което работникът или служителят се намира на разположение, не се включва и не се отчита като работно време и се заплаща съгласно Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения (обн.,ДВ, бр. 67 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 1 от 1994 г.).
(4) Фактически извършената работа през времето на разположение се отчита и заплаща като извънреден труд.
(5) При полагане на извънреден труд по ал. 4 на работника или служителя се осигурява минималният размер на непрекъснатата междудневна и седмична почивка.
Чл. 4. Времето за дежурство, както и времето на разположение извън територията на предприятието, се определя с месечен график, утвърден от работодателя.
Чл. 5. (1) Максималната продължителност на времето на задължение за разположение не може да превишава:
1. общо за един календарен месец - 100 часа;
2. за едно денонощие през работни дни - 12 часа;
3. през почивни дни - 48 часа.
(2) На работник или служител не може да се възлага да бъде на разположение:
1. в два последователни работни дни;
2. в повече от два почивни дни в един календарен месец.
(3) Ограниченията по ал. 1 и 2 могат да не бъдат прилагани в случаите при оказване на медицинска помощ.
Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 139, ал. 5 от Кодекса на труда.
§ 2. С тази наредба се отменят чл. 11 - 13 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските от 1987 г. (обн., ДВ, бр. 6 от 1987 г.; изм. и доп., бр. 31, 55 и 59 от 1991 г.).
§ 3. Указания за решаване на възникнали въпроси по прилагането на наредбата дава министърът на труда и социалните грижи, а контролът по приложението и се осъществява от Главната инспекция по труда към Министерството на труда и социалните грижи.



НСОРЗ
Чл. 10. За времето, през което работникът или служителят е на разположение на работодателя и се намира извън територията на предприятието в място, уговорено между тях, се заплаща допълнително трудово възнаграждение за всеки час или за част от него в размер не по-малък от 0,10 лв.
#3 | 23.04.2012, 13:58
Публикации: 37 / 0
Запозната съм с тази наредба. Но нещо ми е трудно да я приложа. Например един работник е 8 часа на работа. прибира се и в 1 часа през нощта му се обаждат за авария. Отива, отстранява повредата и се прибира. Това се счита за извънреден труд и то през нощта. На другия ден отново е на работа с нормална продължителност 8 часа. По този начин се нарушава междудневната почивка от 12 часа. Ако въведа ненормирано раб. време дали ще е по-удачно, но и там нещо не ми се връзват нещата. При ненормиран раб. ден, раб. време не трябва да надвишава 12 часа. Дали може да са разпокъсани 12-те часа или не. Който и вариант да приложа, все излизат куп въпроси. Аз ли толкова усложнявам нещата или.... Наистина не мога да измисля вариант, така че да не наруша някоя алинейка. Защото, ако отчитам времето, през което извършва фактическа работа, като ненормирано р. време, то трудът положен през работната седмица не се заплаща и се счита за извънреден. Ще съм благодарна на всички изразили своето мнение.
#4 | 23.04.2012, 14:50
Публикации: 3145 / 253
Ненормираното работно време няма никакво приложение във вашия случай. Единственото спасение е графици за дежурства (разположение) заплащане на извънреден труд и ако не можете да спазите часовете-назначаване на още хора.
#5 | 23.04.2012, 14:57
Публикации: 37 / 0
Май наистина, ако не се наемат повече хора, няма как да се спазят правилата за междудневната почивка. Благодаря ти Таня-ЛС.
#6 | 23.04.2012, 15:15
Публикации: 3145 / 253
За нищо :) Имайте предвид, че при ненормирано работно време е работа след изтичане на редовното раб. време, а не работа и преди неговото започване. Това първо. Второто е, че при дежурства в събота и неделя не е ненормирано работно време, това си е извънреден труд дори и при ненормираното раб.време.
#7 | 23.04.2012, 15:22
Публикации: 37 / 0
Да, запозната съм с особеностите на ненормираното раб. време. Но излиза, че не е приложимо в моя случай.  То какъвто и да е положения труд събота и неделя, все е извънреден. Като това ме довежда до мисълта, че нали извънредния труд е забранен и се прилага в много редки случаи, а аз дори и графици мисля да правя. Освен да се надявам, че аварийите ще се случват много рядко. :smile1:
#8 | 23.04.2012, 15:52
Публикации: 1202 / 120
Като не е ясна спецификата на работа е трудно да се даде идея за организацията й. Ако през тия 8 часа денем работниците вършат същите ремонтни дейности и ако групата е достатъчна радзелете ги на 2 смени, при което ще ви останат малко нощни часове за извънредни излизания. Преминете на СИРВ с оптимален според сезонната ви натовареност срок на изравняване и текущо коригирайте задължението им в следващ месец според часовете на излизанията им през ноща в предните като ги редувате. Така и часовете и парите за разположение ще са на половина. Естествено нощните часове трябва да доплащате като такива и да приравнявате на дневни. Не е най-чистият вариант т.к. има изискване графиците да се изготвят и утвърждават предварително за целия период за изравняване, но е поле за размисъл.... :thumbup:
#9 | 23.04.2012, 16:13
Публикации: 37 / 0
Групата, определена за тези ремонти е малка, а и същите са необходими и през нормалното раб. време. Аварийте могат да настъпят и през тяхното нормално време. Става дума за ремонтна дейност в произв. предприятие, което не е предприятието, в което са наети работниците. С две думи предоставяме група за поддръжка на машини на др. предприятие, което означава, че извършената работа е извън раб. място, затова реших да използват тези „домашни“ дежурства. Не бих казала, че може да има сезонност при поддръжката. За СИРВ трябва да ги разделя и аз не знам на какви смени, което мисля, че не е вариант, защото втората смяна къде ще извършва своята работа, ако не на територията на др. предприятие. И аз не знам вече. Въртя го, суча го, все до задънена улица. Май най-доброто решение биха ми дали ИТ. Вече и това го обмислям като вариант. :smile1:
#10 | 24.04.2012, 09:26
Публикации: 1202 / 120
Ми що не ги командировате - много по изгодно ще ви е...(естествено е само идейка пак, но много фирми го практикуват) ..и работника си взема парите и фирмата е на кяр  ;D.   :thumbup:
#11 | 24.04.2012, 10:59
Публикации: 37 / 0
как да ги командировам като става дума за един и същ град
#12 | 02.07.2018, 14:40
Публикации: 7 / 0
Здравейте! Темата е доста стара, но се надявам някой да ми обърне внимание. Имам следния казус относно домашното дежурство и ще дам конкретен пример:
Лице, което е включено в график за домашно дежурство в периода от 30,04,2018-07,05,2018г., излиза в отпуск от 04,05,2018г. (5,6 и 7.05 са почивни дни). За кой период се начислява домашното дежурство?
#13 | 02.07.2018, 15:11
Публикации: 1302 / 183
Искаш да кажеш, че е бил на домашно дежурство в понеделник на 30.04 и после вторник, сряда и четвъртък на 1, 2 и 3.05, а от петъка излиза в отпуска така ли?
И какво питаш, в кой месец да го платиш ли?
Той на 8 ч. р.д. ли е или на СИРВ?
Но ми се струва малко късничко да говорим за начисления преди 2-3 месеца, макар че не е невъзможно, има начин да се направят корекции.
#14 | 03.07.2018, 08:17
Публикации: 7 / 0
Изплатено е. Дадох го като пример по какъв начин би трябвало да се изплати, защото имаме спор. Аз се опитвам да обясня, както е навсякъде да се плати само за понеделник, вторник,сряда и четвъртък(30,1,2 и 3.05). И други ТРЗ колеги са на същото мнение, но търсех и по-далечни мнения в страната. Става въпрос, че като си е пуснал отпуск за 4-ти(петък), не би следвало да се изплати и за събота и неделя. Моля за мнения.
#15 | 03.07.2018, 13:10
Публикации: 1302 / 183
Ама разбира се, че няма да му изплащате ДД за времето, в което е в отпуска!
Че той в петък сутринта може да се е метнал на самолеДа и до вечерта да е стигнал във Вашингтон окръг Колумбия, където определено няма да "дежури по домашному".
Някой би казал, че зависи каква е работата и би могъл да я върши "он-лайн", но това не е аргумент.
Ясно е дефинирано, че работникът трябва да бъде на разположение на работодателя през определено време от денонощието.
В случай, че условията при вас позволяват да се дежури дистанционно, то това би следвало да го отразите във ВПРЗ и на лицето, което излиза в отпуск да се издаде нарочна заповед, че ще поеме и дежурство.
Друг е въпросът до колко тези варианти са в разрез със закона и до колко при една инспекция от ГИТ биха приели подобни "врътки".
Мисля, че не биха...
Успех и късмет!
#16 | 09.11.2018, 14:29
Ама ги пишете тук едни фантасмагории без никаква конкретика.
А, ако става въпрос за ИТ дейност, която домашно дежурящия може да свърши дистанционно ще му се плати ли?
#17 | 09.11.2018, 14:45
Публикации: 1302 / 183
така си и знаех...,
когато пускате подобни обвинения като тези за фантасмагориите, моля бъдете по-конкретен/а, защото в първото изречение от поста определено ви липсва конкретика.

Обикновено ДД се прилага при професии (работници и служители), за които се налага да са на разположение в домашни условия и в конкретен момент да бъдат взети, закарани или сами да се придвижат до определено място и да свършат определена работа по отределен повод.

При т.нар. freelancer-и, се прилага друга организация на работа.  :smile1:

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група