Съдружник в ООД и доход по ГД от друго дружество

22.04.2012, 13:18 11450 10

22.04.2012, 13:18
Публикации: 7 / 0
Съдружник в ООД, който полага личен труд в ООД-то и се осигурява като СОЛ през това ООД получава за октомври-декември възнаграждение от 1140 лв.по граждански договор от дружество, в което той няма никакво участие. Работата е е за извършване на еднократна услуга. Възложителят не удържа и не внася осиг. вноски и ДОД, тъй като лицето е декларирало пред него, че е СОЛ.
1. Как дружеството изплатило възнаграждението попълва справката по чл.73 от ЗДДФЛ за лицето - с код 01  Възнаграждения по извънтрудови правоотношения, изплатен доход 1140 лв.и удържан данък 0 лв. ли?
2. СОЛ е издало сметка-фактура по чл. 9 ал.2 от ЗДДФЛпри получаване на 1140лв. и е подписало декларация, че е СОЛ. Прилагат ли се някакви документи към ГДД на СОЛ доказващи дохода (тъй като не се издава СИС и служ.бел. от възложителя)?
3, СОЛ има изплащане на личен труд от ООД-то за януари-март. Как се разпределят осиг.вноски, които СОЛ е правило през цялата година за своя сметка през ООД-то, в което е съдружник от год. данъчна основа по Приложение 1 и 3, за да се намали год. дан. основа по тези приложения?
#1 | 22.04.2012, 14:42
Публикации: 6403 / 1129
1. Дружеството, изплатило дохода, попълва справката по чл. 73 както сте описала.
2. Възложителят не удържа и не внася осигурителни вноски и ДОД, но мисля, че е следвало да издаде сметка за изплатени суми и служебна бележка по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ, която да се приложи към ГДД.
3. След като не сте внасяли авансово вноски през цялата година, освен като самоосигуряващо се лице, попълвате Приложение 1 и 3 и Таблици 1 и 2 за изравняване на осигурителния доход по месеци. Мисля, че във вашия случай това са колони 4, 5.2 и 5.5.
Изтеглете си една декларация с БАРКОД от сайта на НАП - удобно е при попълването, следи за технически и логически грешки и ще ви улесни. :smile1:
#2 | 22.04.2012, 16:04
Публикации: 7 / 0
Благодаря Ви за помоща, но в СИС изрично е посочено, че ТАЗИ СМЕТКА НЕ СЕ ПОПЪЛВА, КОГАТО ПОЛУЧАТЕЛЯТ НА ДОХОДА ОТ ДРУГА СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ Е САМООСИГУРЯВАЩО СЕ ЛИЦЕ И Е ДЕКЛАРИРАЛО ТОВА ОБСТОЯТЕЛСТВО С ПИСМЕНА ДЕКЛАРАЦИЯ ПРЕД ПЛАТЕЦА НА ДОХОДА.
Според мен нищо не се прилага към ГДД за доказване на получено възнаграждение от ГД на СОЛ, тъй като документите, които се прилагат към ГДД са изрично посочени в закона и според него на СОЛ с доход от ГД не се издава документ, а самият СОЛ трябва да издаде документ на възложителя по ГДД и няма изискване по закон този документ да се прилага към ГДД.
Не мога да разбера къде да сложа в ГДД осиг. вноски на СОЛ, внасяни през ООД-то, които се приспадат от годишната данъчна основа - в Приложение 1 да включа осиг. вноски за месеците, в които СОЛ е имал изплащано възнаграждение за личен труд (януари-март) + осигуровките за месеците, в които не е получавал такова възнаграждение от ООД-то (април-септември); а в Приложение 3 - осиг. вноски, които СОЛ е правил през тримесечието през ООД-то (октомври-декември), тъй като тогава е полагал труда по ГД.
Как мислите - дали е вярно?
#3 | 22.04.2012, 17:12
Публикации: 6403 / 1129
Да, права сте за СИС, грешката е моя.
Колкото до разпределяне на осигурителните вноски по приложенията мисля, че трябва да започнете от попълването на Образец 2004 за изравняване на осигурителния доход. Записвате сумите за СОЛ в колона 4, сумите за положения личен труд в дружеството - в колона 5.2 и сумите по гражданския договор - в колона 5.5. Последователността, в която се дължат осигуровките до максималния размер е:
- личен труд
- СОЛ
- ГД
При вас колона 6 = колона 4
             колона 7 = колона 5.2 + 5.5
За довнасяне ще имате ред 13 колона 7 минус ред 13 колона 6.
В Забележката под самата таблица е записано, че "Когато доходите, подлежащи на годишно изравняване, се декларират в различни приложения от декларацията,
сумата се разпределя до изчерпването й, като се вписва в съответните приложения на ред "Вноска за фонд „Пенсии” за довнасяне включително и за минали години” и “Вноска за ДЗПО в универсален пенсионен фонд за довнасяне включително и за минали години"

Иначе, ако по всяко от приложенията са внасяни осигуровки, си ги записвате на съответния ред в част ІІ от приложението.
#4 | 22.04.2012, 17:56
Публикации: 7 / 0
Благодаря Ви още веднъж и Ви моля да ми помогнете, като в действителност случаят е такъв:
1. Януари - Април - СОЛ внася ОВ през ЕООД, където с ОКд5 е започнал личен труд от 01 януари и прекъснал дейност от 01май, няма възнаграждение, подава само декл.1 през ЕООД-то - общо ОВ = 108,36*4 = 433,44 лв.
В колона 4 от таблица 1 попълвам за Януари - Април по 420 лв.

2. Май - Септември - СОЛ като съдружник внася ОВ през ООД, където с ОКд5 е започнал личен труд от 01 май и прекъснал дейност от 01октомври. За този период е плащано възнаграждение по 420 лв., като след приспадане на ОВ внасяни през Булстат на ООД-то е удържан и внасян авансово ДОД и е подавана декл1 и 6 за всеки от тези месеци.
общо ОВ = 108,36*5 = 541,80 лв.
внесен авансово ДОД = (420-108,36)*10% * 5 = 155,82 лв.
получен доход = 420*5 = 2100 лв.
има издадена СБ по чл. 45 ал2 т.1,2,3 с тези данни: доход 2100лв.; ОВ - 541,80 лв.; ДОД - 155,82лв.
В колона 4 и 5.2 от таблица 1 попълвам за май-септември по 420 лв.

3. Октомври - Декември - СОЛ внася ОВ през ЕООД, където с ОКд5 е започнал личен труд от 01 октомври и досега не е прекъсвал дейност, няма възнаграждение, подава само декл.1 през ЕООД-то - общо ОВ = 108,36*3 = 325,08 лв. В таблица 1 в колона 4 Октомври - Декември попълвам по 420 лв.
През Октомври - Декември извършва услуга по ГДД на дружество, в което не е съдружник и работата е извън обхвата на дейността на ЕООД-то, през което се самоосигурява през този период. Деклариррал е, че е СОЛ и на 31.12 му е изплатено възнаграждение от 1140 лв. без удържани ОВ и ДОД и без издадени СИС и СБ. В приложение 3 след 25% НПР се получава год. данъчна основа 855 лв., която разпределям по 285 за октомври - декември по колона 5.5 от таблица 1.

След като попълня таблица 1 (колони 4, 5.2 и 5.5) нямам ОВ за довнасяне, тъй като получения доход на различни основания (2100 от личен труд + 855по ГД = 2955лв.) е по-малък от дохода, върху който авансово са внасяни ОВ (5040лв.) няма ОВ за довнасяне.

Следователно трябва само да разпределя направените ОВ през годината от СОЛ по Приложение 1 и 3, за да бъдат извадени от общата годишна данъчна основа, върху която да се определи и годишния ДОД.  Как трябва да се разпределят тези ОВ по Приложение 1 и 3?

Моля Ви спешно за помощ.
#5 | 22.04.2012, 18:27
Публикации: 6403 / 1129
В Приложение 1 данните за май-септември в таблица 2 от част ІІ на същото приложение внесените ОВ и в част ІІІ за авансово внесения ДОД.
В Приложение 3 данните за октомври-декември в част ІІ за внесени ОВ и в част ІІІ само в колона 3 точка 2.4 - 855 лв.
#6 | 22.04.2012, 18:47
Публикации: 7 / 0
Притеснява ме, че при годишното изравняване се приспадат ВСИЧКИ ОВ правени от СОЛ през годината, поне така пише в закона. И тогава къде в Приложение 1/3 отиват вноските за януари- април? Според мен те трябва да бъдат приспаднати от годишната данъчна основа.
#7 | 22.04.2012, 18:52
Публикации: 6403 / 1129
Нали през януари-април не е получил доход, а просто си се е осигурявал като собственик на ЕООДто. Значи няма приложение, в което да ги отразите. Поне аз така мисля  :(
#8 | 22.04.2012, 19:01
Публикации: 7 / 0
За личен труд : Чл. 25. (2) Годишната данъчна основа по ал. 1 на самоосигуряващи се лица, придобили доходи от трудови правоотношения по § 1, т. 26, буква "и" от допълнителните разпоредби, се намалява и с осигурителните вноски, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване.
 За ГД: Чл. 30. (Доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Годишната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл. 29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се - с удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за негова сметка, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице.

Затова според мен ОВ и за януари-април трябва да се приспаднат от Годишната данъчна основа, но как точно се разпределят в моя случай по приложения незнам.
#9 | 23.04.2012, 08:02
Публикации: 6403 / 1129
Като чета ЗДДФЛ в последователност ми прави впечатление, че ал. 2 на чл. 25 касае самоосигуряващи се лица, придобили доходи от трудови правоотношения. През януари-април лицето се е осигурявало като собственик на ЕООД, доколкото съм ви разбрала.
А в чл. 30 се регламентира определянето на годишната данъчна основа за доходите по чл. 29 като физическо лице, нерегистрирано по Търговския закон, от друга стопанска дейност. Облагането на ЕООД се извършва по ЗКПО. Собственикът на ЕООД не подава ГДД по чл. 50 ако няма доходи, подлежащи на облагане по ЗДДФЛ.
Щом имате толкова сериозни съмнения, изчакайте компетентен отговор от някого от модераторите.
#10 | 23.04.2012, 16:45
Публикации: 7 / 0
 МОЛЯ АКО НЯКОЙ ОТ МОДЕРАТОРИТЕ МОЖЕ ДА МИ ОТГОВОРИ.  СПЕШНО СЕ НУЖДАЯ ОТ ПОМОЩ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група