Застъпване на болнични

11.09.2015, 16:44 46900 34

#20 | 11.09.2015, 16:44
Публикации: 5497 / 371
 :good:
За всички въпроси :)
#21 | 11.09.2015, 16:46
Публикации: 103 / 0
 :good:
За всички въпроси :)

Благодаря за бързия отговор!
#22 | 11.09.2015, 17:02
Публикации: 36 / 3
Няма да го приеме така програмата на НОИ - програмата иска да съвпадат периодите на болничния и на прил. 15
И за двата болнични си ги вкарвате с пълните периоди. В НОИ си "изрязват застъпения период" - така ми казаха от там. В противен случай ще имате разминаване между това, което подавате и това което е подал лекаря по ел. път.
Преди 2 дена ме върнаха, защото бях изрязал първите 10 дена на болничния за раждане, т.к. се застъпваше с болничния за 45 дена преди раждане.
#23 | 11.09.2015, 17:12
Публикации: 103 / 0
Аз ще си напиша периодите както са си от болничния, само намалям работните дни, които се припокриват от първия. Относно бременността ми се е случвало 45 дни да са да кажем до 15.09.15г., а раждането да е на 01.09.15г. и тогава в Приложение 15 с периода 01.09.15 -.... не слагам работните дни до 15.09.15г. (защото са включени в предния болничен). До колкото разбрах при сегашния ми случай с обикновени болнични листове, е на този принцип само че вадя дни от първия болничен, които са включени във втория, а не обратното като при бременността.
#24 | 11.09.2015, 17:25
Публикации: 3326 / 256
Прил.15 трябва да изглежда така:
За първи болничен 05.08.15-31.08.15-19 дни и 01.09.15-06.09.15-04 дни
За втори болничен 30.08.15-31.08.15-0 дни; 01.09.15-30.09.15-17 дни и 01.10.15-02.10.15-02 дни.
Винаги описвате първия както трябва и приспадате от следващите. Имате само веднъж 3 дни от работодател.
#25 | 11.09.2015, 17:35
Публикации: 103 / 0
Въпрос: Как следва да се попълнят данните в описа на документите, приложение № 9 към Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО (НИИПОПДОО) и в декларациите от осигурителя/самоосигуряващия се относно правото на парично обезщетение, приложение № 15 към същата наредба в случаите, в които има припокриване на периоди по издадените болнични листове на лицето?

Отговор: Когато болничните листове с припокриващи се периоди са налични при осигурителя/самоосигуряващия се преди представянето им в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт (ТП на НОИ), за първия болничен лист осигурителят/самоосигуряващият се вписва в точка 4 “Работни дни или работни часове през периода по болничния лист, с право на парично обезщетение и работни дни или работни часове, за които осигурителят изплаща възнаграждение”, съответно попълва в позиции 48-103 от файла с данни от описа на документите, (в случаите, в които документите се представят в ТП на НОИ на електронен носител) целия период “от ден” “до ден вкл.” и броя на работните дни или работните часове, намален с броя на тези, които се припокриват от втория болничен лист. В описа на документите в реквизитите “в отпуск от” и “в отпуск до”, съответно в позиции 12-17 от файла, също се попълва целият период, вписан от лекаря/лекарите в издадения болничен лист. За втория болничен лист, се попълва също целият период “в отпуск от” и “в отпуск до”, и броят на всички работни дни от периода.

Пример: На служител са издадени болнични листове за временна неработоспособност, както следва: първи болничен лист за периода от 02.01.2013 до 13.01.2013 г. вкл. и втори болничен лист за периода от 07.01.2013 до 30.01.2013 г., поради постъпване в болнично заведение. Лицето работи при петдневна работна седмица и 8 часов работен ден.

За първия болничен лист данните в т. 4 от декларация, приложение № 15 (в съответните позиции от файла) се попълват по следния начин: за месец 01 – от 02 до 13 – 3 работни дни (това са дните, които е следвало да отработи лицето през периода от 02 до 13.01.2013 г., намалени с броя на работните дни, които се припокриват от втория болничен лист). В описа на документите (в съответните позиции от файла) се попълва: в отпуск от 02.01.2013 г. – в отпуск до 13.01.2013 г.

За втория болничен лист данните в т. 4 от декларация, приложение № 15 (в съответните позиции от файла) се попълват така: за месец 01 – от 07 до 30 – 18 работни дни, които лицето е следвало да отработи през периода от 07 до 30.01.2013 г. В описа на документите (в съответните позиции от файла) се попълва: в отпуск от 07.01.2013 г. – в отпуск до 30.01.2013 г.



http://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/1922-faqbenefits20


И двата болнични ще ги представяме сега пред НОИ и според цитата от горе, трябва дните да се приспаднат от първия болничен.
Последно от кой болничен да приспадам дните, че тотално се обърках.... :blush:
#26 | 12.09.2015, 08:58
Публикации: 3326 / 256
И двата болнични ще ги представяме сега пред НОИ и според цитата от горе, трябва дните да се приспаднат от първия болничен.
Последно от кой болничен да приспадам дните, че тотално се обърках.... :blush:

Както и да ги приспаднете важното е дните от двата периода да отговарят на работните дни от месеца.
#27 | 12.09.2015, 11:16
Публикации: 261 / 41
Аз лично винаги съм ги подавал без приспадане, както си е на хартията и до сега съм нямал проблеми със застъпващи болнични. А, ако се намалят работните дни не виждам от НОИ как ще го разберат това, че и да го съпоставят, с това което лекарят е регистрирал онлайн, след като тази информация идва директно и само от работодателя и няма никакво касателство с данните подавани от докторите
#28 | 12.09.2015, 14:29
Публикации: 3326 / 256
Аз лично винаги съм ги подавал без приспадане, както си е на хартията и до сега съм нямал проблеми със застъпващи болнични. А, ако се намалят работните дни не виждам от НОИ как ще го разберат това, че и да го съпоставят, с това което лекарят е регистрирал онлайн, след като тази информация идва директно и само от работодателя и няма никакво касателство с данните подавани от докторите

Странно, защото  не сте попълвали правилно прил.15 и да не Ви се обадят за корекция. При мен още 2007г. са ми връщали болничен за неправилно посочени дни. А на колежката ми миналата година и пратиха писмо пак за дните. Лекаря подава болничен за определен период, а нашата работа е да опишем работните дни или часове за този период и след като даден месец е примерно 21 работни дни няма как лицето от два препокриващи се болнични да има 25 дни примерно. Дните от двата болнични трябва да съвпада с дните от месеца.
#29 | 12.09.2015, 15:48
Публикации: 261 / 41
дам, колкото повече го обмислям, толкова по-ясно виждам къде е проблема като не ги изваждам. При попълване на раб дни и раб време на лицето, както аз съм подавал, от НОИ може и да си го направят служебно, но при сумирано работно време ще им дойде трудно да съобразят каквото и да е било
#30 | 20.10.2017, 20:56
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Как се постъпва при следният казус..1ви болничен от 25.09- 8.10.17, за заболяване издаден отАГ специалист подаден вече, и 45 дневен болничен преди раждане също от дата 08.10, издаден от същото АГ и болница, който ще се подаде този месец?
#31 | 21.10.2017, 08:59
Публикации: 261 / 41
Ако жената е на 5 дневна работна седмица, на 8 часов работен ден просто попълвате работните дни, застъпването на 8.10 не ви бърка след като е неделя и съответно няма НОИ да плаща нищо за този ден. Проблем би било ако застъпването се падне в работен ден или при някакви странни графици при СИРВ.

#32 | 14.10.2018, 13:03
Публикации: 285 / 9
Здравейте!
Имах такива два болнични листа със застъпен един ден и подаване едновременно към НОИ. В Приложение 9 за първия коригирах работните дни като извадих този 1 ден. Сега обаче виждам, че съм объркал датата на издаване на втория болничен. Какво е необходимо да направя?
Понеже ги подадох заедно, мога ли сега да пусна корекция само на втория болничен?
Благодаря!
#33 | 14.10.2018, 16:14
Публикации: 4368 / 719
Какво друго остава, освен да коригирате?
И защо намалявате застъпващия се ден от първия болничен, като е по-логично да е от втория? Действайте хронологично.
#34 | 14.10.2018, 17:41
Публикации: 285 / 9
Какво друго остава, освен да коригирате?
И защо намалявате застъпващия се ден от първия болничен, като е по-логично да е от втория? Действайте хронологично.

Здравейте! Постъпил съм така, защото го прочетох като отговор в друга тема. Ето и цитат:
"Въпрос: Как следва да се попълнят данните в т. 9 “Работни дни или работни часове през периода по болничния лист с право на парично обезщетение и работни дни/работни часове, за които осигурителят изплаща възнаграждение” от Раздел I. „Удостоверявам следните обстоятелства“ от удостоверение, приложение № 9 при застъпени периоди на временната неработоспособност?

Отговор: Когато болничните листове са със застъпващи се периоди е необходимо да се съобрази, че ако болничните листове са налични при осигурителя преди представянето на удостоверение, приложение № 9, за първия болничен лист в т. 9 се попълва целия период, вписан от лекаря/лекарите в издадения болничен лист “от ден” “до ден вкл.”, а в една от колоните “Работни дни” или “Работни часове” - броя на работните дни или работните часове, намален с броя на тези, които се застъпват от втория болничен лист. За втория болничен лист се попълва целият период “в отпуск от” и “в отпуск до”, така както е издаден болничния лист и броят на всички работни дни или работни часове от периода.
Ако за първия от два болнични листове със застъпващи се периоди вече е представено в НОИ удостоверение, приложение № 9, в което е вписан броя на всички работни дни или работни часове от периода по болничния лист, съответно целия календарен период на отпуска “от ден” “до ден вкл.”, тогава за втория болничен лист в т. 9 се попълва целият период “от ден” “до ден вкл.”, вписан от лекаря/лекарите, които са издали болничния лист и броят на работните дни или работните часове, намален с броя на тези, които се застъпват с първия болничен лист.
В случай че и за двата болнични листове със застъпващи се периоди са представени в НОИ удостоверения, приложения № 9 е необходимо за втория болничен лист да се подаде удостоверение № 9 с код “Корекция”, в което в т. 9 да се попълни целият период “от ден” “до ден вкл.”, вписан от лекаря/лекарите, които са издали болничния лист и броят на работните дни или работните часове, намален с броя на тези, които се застъпват с първия болничен лист."
Иначе благодаря и за отговора по същество - ще подам корекция на приложение 9 за втория болничен.

Хубава вечер!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група