Разчет със съдружник или заем

12.12.2019, 18:02 2075 4

12.12.2019, 18:02
Публикации: 829 / 69
Здравейте,
В ООД, състоящо се от трима съдружници, едно от лицата решава да напусне предприятието. Но при плащането към търговския регистър, таксата за промяната не е платена с фирмената карта (на ООД-то), а с картата на ФЛ, което е ЕТ. В разписката са записани имената на лицето, което плаща, а не на ЕТ-то. Та, в този случай - плащането като какво да го отразя - като задължение към съдружник или като заем от ФЛ, в случая ЕТ? 
#1 | 12.12.2019, 18:26
Публикации: 9261 / 1550
Разчет със съдружника - ФЛ.
И му върнте парите от  касата/сметката на ООД-то.
#2 | 12.12.2019, 19:02
Публикации: 829 / 69
Разчет със съдружника - ФЛ.
И му върнте парите от  касата/сметката на ООД-то.
Само да поясня, че съдружникът не е съдружник чрез ЕТ-то, а като ФЛ в ООД-то. Той си  развива бизнес отделно от ООД-то като ЕТ. Това променя ли нещата? Платено е чрез фирмената сметка на ЕТ ХХХ.
#3 | 12.12.2019, 19:37
Публикации: 9261 / 1550
Само да поясня, че съдружникът не е съдружник чрез ЕТ-то, а като ФЛ в ООД-то. Той си  развива бизнес отделно от ООД-то като ЕТ. Това променя ли нещата? Платено е чрез фирмената сметка на ЕТ ХХХ.
И аз така разбрах, че съдружник е ФЛ Иван, а не ЕТ "Иван".
От това : "В разписката са записани имената на лицето, което плаща, а не на ЕТ-то", направих извода, че парите идват от ФЛ Иван, а не от ЕТ "Иван". В края на краищата Вие гледате документа и в него не се споменава за ЕТто, нали?
Аз бих си го отнесла на разчет без да забърквам ЕТ. Пък в ЕТ да си отчетат плащане на собственика или както решат. Не, че не може и заем, но за това трябва договор, лихви (нали са свързани лица).... Пък ако върнете парите веднага или бързо - колко стотинки ще е лихвата?
#4 | 12.12.2019, 20:47
Публикации: 829 / 69
И аз така разбрах, че съдружник е ФЛ Иван, а не ЕТ "Иван".
От това : "В разписката са записани имената на лицето, което плаща, а не на ЕТ-то", направих извода, че парите идват от ФЛ Иван, а не от ЕТ "Иван". В края на краищата Вие гледате документа и в него не се споменава за ЕТто, нали?
Аз бих си го отнесла на разчет без да забърквам ЕТ. Пък в ЕТ да си отчетат плащане на собственика или както решат. Не, че не може и заем, но за това трябва договор, лихви (нали са свързани лица).... Пък ако върнете парите веднага или бързо - колко стотинки ще е лихвата?
Радвам се, че сте ме разбрала от първия коментар. Благодарности за помощта.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група