Отказ от изплащане на отпуск след майчинство

04.12.2019, 12:10 3869 11

04.12.2019, 12:10
Публикации: 5 / 0
Здравейте!
Съпругата ми беше по майчинство 2 години, след което говори с работодателя си, че желае да продължи да гледа детето ни. Предложи му да си вземе първо полагащият и се платен годишен отпуск за 2-те години, след което да излезе в неплатен отпуск за отглеждане на дете. Работодателят я подтикна първо да използва неплатен отпуск, което тя направи. Използва 6-те месеца, които се полагаха на нея, след което аз подадох декларация, с която и прехвърлих полагащите ми се 5 месеца. Така, 11 месеца по-късно (които изтекоха миналия ден), тя вече трябваше да се върне на работа.
Уведоми работодателя си, че иска да напусне. Работодателят отказва да я пусне първо в полагащия и се платен отпуск. Но и отказва да изплати отпуска! Клаузата за напускане, която предлага, е "по взаимно съгласие". Това мен и съпругата ми ни устройва, но дори "при взаимно съгласие" според мен е длъжен да изплати натрупаната отпуска!
Какво правим в този случай?
И колко дни отпуск има право да ползва? Била е на минимална заплата, т.е. сега биха се изчислили на 560 лв, нали така?
ПП: съпругата ми не е подписвала никакви документи все още, не е подписвала ведомости за преведени суми за неползван отпуск, не е подписвала и заявления за ползване на платен отпуск. Т.е. не би трябвало някак "негласно" да са и занулили отпуските...
МОЛЯ за помощ.
#1 | 04.12.2019, 13:07
Публикации: 6668 / 658
Как уведоми работодателя, че иска да напусне? Защото вече от написаното следва, че съпругата Ви е самоотлъчка.
#2 | 04.12.2019, 13:30
Публикации: 5 / 0
Фирмата е малка, състои се от 3-ма човека, вкл. шефа. Позволява се работа онлайн от дома. А как го уведоми - по телефон, преди да свърши неплатеният отпуск. Поради отсъствие от страната, всичко беше отложено за след като се върне шефът.
#3 | 04.12.2019, 13:35
Публикации: 6668 / 658
Вас какво по-точно Ви вълнува?
#4 | 04.12.2019, 13:38
Публикации: 5 / 0
Вълнува ме как трябва да постъпи, за да и бъде изплатен отпускът при напускане.
#5 | 04.12.2019, 13:51
Публикации: 11932 / 2174
Вълнува ме как трябва да постъпи, за да и бъде изплатен отпускът при напускане.

Необходимо е да подаде молба за напускане свободен текст. Следва да се съобрази с обстоятелството, че има законоустановен срок на предизвестие / обикновено 30 дни / , който работодателят може да пожелае да бъде спазен. След прекратяване на договорните отношения и при положение, че не е ползван полагаем платен отпуск в последната ведомост за работни заплати задължително трябва да се начисли и обезщетение по чл.224 за неползване на същия  . Ако не се начисли или се начисли, но не се изплати следващата стъпка е да се обърне към Инспекцията по труда.
#6 | 06.12.2019, 14:57
Публикации: 5 / 0
Предложението на работодателя: да направят договора на 4 часа, за да плаща по-малко осигуровки и да я пусне в отпуска БЕЗ да плаща заплата за времето на отпуск! Само осигуровки и то само на 4 часа. За да и се трупа стаж. Какъв компромис само!
Какъв стаж се трупа, ако е на 4 часа? 58 дни отпуск има да взема жена ми. Колко пък толкова са осигуровките на МРЗ при 8-часов работен ден за 58 дни, че дори и тях се стиска да плати?
За мен това е абсолютна наглост!
Твърденията му са, че я търпял, че можело да я освободи докато била по майчинство, но не го направил и т.н.
#7 | 06.12.2019, 15:01
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте ,
имайте предвид, че при изплащане на обезщетение за неползван отпуск не се дължат осигуровки, а само данък. От тази гледна точка е странно предложението да Ви се издължат посредством осигуровки незнайно за колко време. При 4 часов работен ден осигурителният стаж е наполовина.
По време на майчинството не би могъл да прекрати трудовия договор на майката, защото тя има закрила. По-добре не се съгласявайте с тези схеми, а си потърсете правата чрез Инспекцията по труда.
#8 | 06.12.2019, 15:05
Публикации: 6668 / 658
Здравейте ,
имайте предвид, че при изплащане на обезщетение за неползван отпуск не се дължат осигуровки, а само данък. От тази гледна точка е странно предложението да Ви се издължат посредством осигуровки незнайно за колко време. При 4 часов работен ден осигурителният стаж е наполовина.
По време на майчинството не би могъл да прекрати трудовия договор на майката, защото тя има закрила. По-добре не се съгласявайте с тези схеми, а си потърсете правата чрез Инспекцията по труда.

А ако е била със срок на изпитване в полза на работодателя?
#9 | 06.12.2019, 15:11
Публикации: 11932 / 2174
Марпанче,
майка се връща след майчинство на работа / така го разбирам /- колко да е бил дълъг тоя срок...
#10 | 06.12.2019, 15:22
Публикации: 11932 / 2174
Марпанче,
майка се връща след майчинство на работа / така го разбирам /- колко да е бил дълъг тоя срок...

Може би имаш предвид в самото начало на майчинството, ако влиза в периода на изпитателния срок ? То това вече минало - заминало . Можел, но не го направил...да го е направил. Сега вече обстоятелствата са други.
#11 | 06.12.2019, 15:33
Публикации: 5 / 0
Не, не е в период на изпитване. Благодаря за отговорите. Много тегаво положение. Освен инспекцията, не виждам друг вариант. Или пиене на студена вода. Не съм съгласен.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група