СОЛ в ООД без личен труд

28.11.2019, 11:15 3655 9

28.11.2019, 11:15
Публикации: 52 / 1
Здравейте,
Имам съдружник в ООД, който е СОЛ, без личен труд.
В дружеството има автомобил и съдружника ходи в командировки и ли полага личен труд за дейността на дружеството. Няма други лица в дружеството, наети по ТД и др. обл. договори. Т.е. няма кой да управлява колата, афактури за гориво има.
Смятам да осчетоводя горивото така : 302/401, 401/501 и сле дтова по пътен лист 601/302, 611/601. Като шофьорът по пътен лист (ПП) е съдружника СОЛ. За целата обаче когато имам ( в месеците в които имам ) гориво да заплатя труда на СОЛ, по граждански договор например. Това се налага поради факта че съдржника СОЛ , не е СОЛ с личен труд. Тогава в месеца на заплащане на труда на съдружника ще имам 2 вида основания на осигуряване : 1. СОЛ и 2. по граждански договор за управляние на автомобила в изпълнение на някакви задачи.
Моля кажете дали намеренията ми да оформя така нещата са нормативно съответни.
Хубав ден!
#1 | 28.11.2019, 11:25
Публикации: 9297 / 1557
Какво мислите да избекнете чрез ГД, а не с "личен труд"?
На практика няма значение как ще го наречете - и облагането и осигуровките са едни и същи. Става и ГД.

ЗДДФЛ, Допълнителни разпоредби, §1
26. "Трудови правоотношения" са: ...
и) правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници и член-кооператори, както и с акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери, извън случаите по чл. 37, ал. 1;
#2 | 28.11.2019, 14:33
Публикации: 52 / 1
нищо не се стремя да избягвам
но искам да имам възможността СОЛ да ходи в командировки и да пише пътни листи с които да изхарчи горивото
СОЛ  е само вид осигуряване на които собственик който не се осигърява никъде е длъжен в първото си дружество да започне осигуряване
аз това го имам
обаче съдружника ми е само СОЛ, а не СОЛ с личен труд, което ми ограничава възможността съдружника ми да кара колата , да харчи закупеното горивп по пърен лист
затова мисля да пусна и един ГД, с който СОЛ(без личен труд) да кара колата
т.е. за месеците в които имам гориво да имам осигуряване на съдружника ми като :
1. СОЛ заедно с
2.ГД
Въпросът всъщност е само като СОЛ не може да полага личен труд, а трябва да е СОЛ с личен труд- така ли е?
за да мога да си изхарча горивото (няма други лица във фирмата)
#3 | 28.11.2019, 14:37
Публикации: 52 / 1
м.1                      м.2             и т.н. за 2019г.
няма гориво   20литра
СОЛ                   СОЛ+ГД
                           пътен лист

само като СОЛ не може съдружника да управлява колата по задачи по основната дейност на фирмата
                           
#4 | 28.11.2019, 17:21
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте,
Имам съдружник в ООД, който е СОЛ, без личен труд.
В дружеството има автомобил и съдружника ходи в командировки и ли полага личен труд за дейността на дружеството. Няма други лица в дружеството, наети по ТД и др. обл. договори.

Както и да го кажем едно е ясно - въпросният съдружник полага категорично личен труд, но просто няма възнаграждение за него. Дали ще е договор за полагане на личен труд или граждански договор - разлика няма никаква в случая , както и ХХХХХ е писала. Договорът е необходим , за да имате право , съгласно изискването на ЗКПО , за данъчно признати разходи за командировка на същия този съдружник.

обаче съдружника ми е само СОЛ, а не СОЛ с личен труд,

Такова нещо направо е невъзможно  - след като съдружникът е СОЛ значи е декларирал, че упражнява дейност чрез подаване на ОКД5. След като упражнява дейност значи полага личен труд. Друг въпрос е, че за това няма възнаграждение и сключен договор .

#5 | 29.11.2019, 12:56
Публикации: 52 / 1
"Такова нещо направо е невъзможно  - след като съдружникът е СОЛ значи е декларирал, че упражнява дейност чрез подаване на ОКД5. След като упражнява дейност значи полага личен труд. Друг въпрос е, че за това няма възнаграждение и сключен договор ."
Благодаря за това уточнение, ето къде наистина не ми беше ясно.
т.е. съдружника ми полага труд, но не получава заплащане за което
и може да си ходи в командировки, да кара автомобила и да си харча закупеното гориво по фактури
пак благодаря за "Такова нещо направо е невъзможно"
#6 | 29.11.2019, 13:37
Публикации: 11932 / 2174
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,4268.0.html

Може да прегледате и тази тема и да си сключите под някаква форма договор с полагащия личен труд собственик .
#7 | 29.11.2019, 16:38
Публикации: 927 / 28
в оод двамата собственици се самоосигуряват нямат ГД,ДУК но дейността във фирмата се извършва само от тях /авто сервиз/  налага ли се да сключат някаква форма на договор след ,като те полагат фактически труд в дружеството или ....
#8 | 14.12.2019, 10:55
Публикации: 76 / 1
Да побутна и аз темата, имам същия случай двама съдружници в ООД- цех за обработка на метални изделия, но и двамата работят и по трудов договор в др.фирма. Как е по добре да се осигуряват като Сол с личен труд или само като СОЛ. Другите разходи във фирмата са за наем и материали във връзка с производството.
Благодаря!
#9 | 14.12.2019, 11:53
Публикации: 9297 / 1557
Как е по добре да се осигуряват като Сол с личен труд или само като СОЛ - както желаят. Няма никакво значение

Всъщност осигуряването е едно и също - като СОЛ, независимо дали се плаща лечнея труд или не.
Дали ще си плащат за личния труд или не, е въпрос на избор.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група