Кредитно известие от клиент (Германия)

11.11.2019, 13:08 4234 12

11.11.2019, 13:08
Публикации: 149 / 36
Здравейте колеги,

сблъсках се с една нова за мен практика от Германия.
Имаме договор с фирма от Германия, която управлява прихидите от реклама на наше мобилно приложение.
Октомври е първия месец от съвместната ни работа.
За приходите които трябва да получим те ни издават кредитно известие и на база на това кредитно известие ни превеждат сумата по банка.
Аз получавайки тази сума трябва да издам фактура, да декларира продажбата в дневник продажби,  да декларирам сумата нормално във VIES към тяхния VAT, нали, няма нещо което да е различно?
#1 | 11.11.2019, 14:56
Публикации: 576 / 117
Тоест, вие предоставяте някаква услуга, така ли?
По принцип това, че клиентът е издал по свое усмотрение кредитно известие, не означава, че не трябва да документирате доставката съобразно условията на нашето данъчно законодателство - с фактура и включване във VIES, както сте го написали.
#2 | 11.11.2019, 15:10
Публикации: 45 / 4
За приходите които трябва да получим те ни издават кредитно известие и на база на това кредитно известие ни превеждат сумата по банка.

    Какво е вероятността да сте "изгубили" в превода? На мен ми изглежда на самофактуриране - Gutschrift.
#3 | 11.11.2019, 15:19
Публикации: 11932 / 2174
те ни издават кредитно известие и на база на това кредитно известие ни превеждат сумата по банка.

И сумата, която получавате е равна на тяхното КИ ли ?
#4 | 12.11.2019, 10:20
Публикации: 149 / 36
Кредитното е за стойността която те ни превеждат - да.
Аз разбирам нещата така - те получават всички приходи от нашето приложение, издават фактури за тях, после си задържат процент и за разликата пускат кредитно известие към нас, на база на което ни превеждат и по този начин си намаляват приходите.
Но аз се обърквам защото така аз ще декларирам услуга към тях във VIES, а те няма да имат покупка от нас.
#5 | 12.11.2019, 10:36
Публикации: 11932 / 2174
Нещо не разбирам аз описаната ситуация...
Въпросната фирма "управлява приходите от реклама "  - т.е. те извършват услуга на вас и Вашата фирма им дължи възнаграждение за тази услуга. Това разбирам, но не виждам как се "вързва" с това обяснение / ако е правилно / факта  , че те превеждат на Вас пари вместо Вие на тях. Едно е да кажете, че Ви превеждат по-малко пари с размера на КИ, а съвсем друго, че получавате от тях пари на стойността на КИ.
Може би Вие не обяснявате нещо, както трябва ?
#6 | 12.11.2019, 23:36
Публикации: 149 / 36
Тя може би ситуацията е малко специфична.
Ще го обясня така, ние имаме мобилно приложение в което може да продаваме реклама. Решаваме че вместо ние да си продаваме рекламата (защото когато говоримза мобилно приложение основната реклама идва от гугъл, а за да печелиш пари продавайки реклама на гугъл ти трябва доста добър опит и да си наясно с нещата), даваме правото на Германската фирма да продава рекламата в нашето приложение, тя отново я продава на гугъл, но тя върши всички необходимо, за да може да се изкарат максимално повече пари от реклама, събира всички приходи от гугъл за реклама, след което ни превежда на нас месечна сума съгласно договор.

А последното ми разсъждение беше следното, че тя събирайки парите от гугъл, не отчита това като приход, ами го намалява с кредитното издадено към нас и за нея като приход остава само тази сума, която задържа, не знам дали е правилно, но ми изглежда че правят така.
#7 | 13.11.2019, 09:04
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте !
Принципно - правилно издавате фактура за дължимата сума към немската фирма. Издаваното от тяхна страна КИ явно е техният начин да не превеждат цялата сума, която сте договорили, а да я намалят с размера на КИ , представляващо тяхното възнаграждение.
#8 | 13.11.2019, 09:28
Публикации: 243 / 39
Здравейте, нещо подобно се случва и при нас, макар и в съвсем друга дейност. Занимаваме се с международен товарен транспорт. От октомври един от клиентите ни /спедиционна компания от Дания/ започна да ни издава кредитно известие за услугата, която ние извършваме. И плащането се извършва въз основа на това КИ. Дали няма някакъв нов регламенти в ЕС? И аз се чудя как да постъпя. Приход отчитам въз основа на КИ, което получавам. Но как да декларирам извършената услуга във ВИЕС?
#9 | 13.11.2019, 10:09
Публикации: 11932 / 2174
https://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=9870.0

Не мисля, че има някакъв нов Регламент по този точно въпрос. По-скоро с това КИ / или кредитна нота / Ви уведомяват за очаквани Ваши действия и Вие следва да си издадете фактура . Не може просто да платите и да си признаете прихода . Къде остава Протокола на отсрещната страна без Ваша фактура примерно ? Може да си самоначисляват ДДС-то на база тяхната кредитна нота, за да не са в нарушение, но не виждам причина да не издавате фактура.  :smile1:
#10 | 13.11.2019, 10:36
Публикации: 243 / 39
Благодая за отговора. Объркването ми идва от следното: След като получихме за пръв път подобно КИ, ние издадохме наша фактура и я изпратихме на клиента. При което ни отговориха, че те нямат нужда от нашия документ и няма да го осчетоводят. За да сме изрядни в БГ аз ще издам фактура и ще си я посоча във ВИЕС, но се притеснявам че ще имаме разминаване с клиента. В този случай аз как трябва да осчетоводявам тяхното КИ и изобщо трябва ли да го включвам по някакъв начин?
#11 | 13.11.2019, 11:40
Публикации: 11932 / 2174
Тяхното КИ не е данъчен документ съгласно българското законодателство. Не мисля, че следва въобще да го включвате. А относно Вашата фактура - отсрещната страна също не би я включила буквално, а би осчетоводила Протокол за самоначисляване на ДДС , което вероятно и правят. В Протокола се описва по коя фактура е съставен, но те как го съставят без фактура от Вас няма да ни занимава... :smile1:
#12 | 13.11.2019, 11:48
Публикации: 243 / 39
Много благодаря! Имах нужда от малко подкрепа  :wink1: Хубав ден!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група