Трудов договор или ДУК

29.10.2019, 11:00 6374 11

29.10.2019, 11:00
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Моля за помощ по следния въпрос:
Собственик на ЕООД иска на назначи друго лице за Управител. Това как трябвда да се осъществи чрез ТД или ДУК.
Потърсих из форимуте стара тема, която да ми даде отговор, но не намерих.
Знам че собственик на ЕООД се назначава с ДУК за управител, когато сам ще си е такъв, не знам как стои въпроса, когато управител ще бъде друго лице, а не собственикът.
Свързах се с нап за помощ, но те ми казаха, че не се занимават с тези неща и ме насочиха към инспекция по труда, но те все още не са ми отговорили и няма изгледи това да се случи, затова моля за помощ от някой, който се е сблъскват с такава ситуация.
Искам да съм сигурен преди за пусна какъвто и да е договор, защото знам че има ситуации в които след това договорът може да бъде признат за невалиден.
#1 | 29.10.2019, 13:41
Публикации: 9339 / 1571
Щом е друго лице, може и ТД, може и ДУ. Въпрос на избор.
Да напомня: независимо от договора, този управител трябва да е вписан в ТР. Не самия договор, а името на управителя
#2 | 29.10.2019, 13:51
Публикации: 2 / 0
Благорадя за отговора. :smile1:
#3 | 31.10.2019, 13:16
Публикации: 157 / 6
Здравейте. Точно в момента правя корекция на регистър за две години назад, заради това, че имаме вписан управител в търговския регистър, а е назначен на трудов договор на длъжност управител. Фирмата е ООД и собственик е друга фирма- ЕТ. От НАП направиха проблем, заради вписването в търговския регистър. Излязоха с предписание, че щом лицето е вписано в търговския регистър, не можело да е на трудов договор.Задължително СОЛ или ДУК. В нашия случай СОЛ не е подходящо.
#4 | 31.10.2019, 13:54
Публикации: 72 / 2
Ако може ще използвам темата, за да не отварям подобна.
ООД с трима управители и тримата с ДУК. Единия управител обаче от 2017г. не работи, но са пропуснали да го отпишат от ТР. Не му се внасят осигуровки, не му се плаща заплата и той съответно и не работи от 2017. Каква е процедурата в този случай? Дължат ли се осигуровки и данъци?
#5 | 31.10.2019, 14:02
Публикации: 1230 / 73
Нина 87,а какво е основанието за да не може управителят да е по ТД, в случай че фирмата е ООД? Аз имам фирма -ООД,двама съдружника,които управляват заедно и поотделно -вписани са в ТР.Фирмата е от 2000г.Тогава специално ходих и в НАП и в НОИ  да питам и от тогава и двамата са на ТД.Единия е по ТД управител,другия на ТД друга длъжност. Не ми се мисли ,ако трябва да корегирам нещо за 20г. назад.
#6 | 31.10.2019, 16:09
Публикации: 9339 / 1571
Здравейте. Точно в момента правя корекция на регистър за две години назад, заради това, че имаме вписан управител в търговския регистър, а е назначен на трудов договор на длъжност управител. Фирмата е ООД и собственик е друга фирма- ЕТ. От НАП направиха проблем, заради вписването в търговския регистър. Излязоха с предписание, че щом лицето е вписано в търговския регистър, не можело да е на трудов договор.Задължително СОЛ или ДУК. В нашия случай СОЛ не е подходящо.

В предписанието посочено ли е законово основание?

ПП Писах преди да прочета отговора на Дицве, но няма да трия. Аз имам същата ситуация с двама управители на ТД, които са собственици и управители по учредителен договор.
#7 | 31.10.2019, 16:19
Публикации: 9339 / 1571
Ако може ще използвам темата, за да не отварям подобна.
ООД с трима управители и тримата с ДУК. Единия управител обаче от 2017г. не работи, но са пропуснали да го отпишат от ТР. Не му се внасят осигуровки, не му се плаща заплата и той съответно и не работи от 2017. Каква е процедурата в този случай? Дължат ли се осигуровки и данъци?
Ако този неработещ управител е съдружник и ако не сте имали глупостта да обявите по някакъв начин в ТР, че управлява по ДУ, направете едно решение на Общото събрание със задна дата за прекратяване на ДУ или каквото е предвидено в самия договор за прекратяването му. И толкоз.
#8 | 01.11.2019, 13:40
Публикации: 30 / 2
И аз имам управител на ТД,и вписан в ТР като такъв, и ревизии съм минал, не ми се мисли да правя и аз корекции, то  не е ощетен бюджета.
#9 | 07.11.2019, 15:46
Публикации: 72 / 2
Ако този неработещ управител е съдружник и ако не сте имали глупостта да обявите по някакъв начин в ТР, че управлява по ДУ, направете едно решение на Общото събрание със задна дата за прекратяване на ДУ или каквото е предвидено в самия договор за прекратяването му. И толкоз.
Благодаря  :smile1:
#10 | 06.12.2019, 11:25
Публикации: 72 / 2
Ако този неработещ управител е съдружник и ако не сте имали глупостта да обявите по някакъв начин в ТР, че управлява по ДУ, направете едно решение на Общото събрание със задна дата за прекратяване на ДУ или каквото е предвидено в самия договор за прекратяването му. И толкоз.
Извинявам се може ли да ми обясните каква е разликата ако е обявен в ТР че е по ДУ и ако не е обявен?
Към момента когато се назначава нов управител гл. счетоводител държи в ТР да се обявява, че е по ДУ.
И още един въпрос - Според мен трябва да се назначи и подпише своя ДУ новия управител с датата на вписването му в ТР и съответно да бъде освободен и да му бъде прекратено осигуряването с датата на отписването му от ТР. Права ли съм или греше?
Според гл. счетоводител можело да му прекрати осигуряването на база на решението от общото събрание нищо, че все още не е отписан от ТР.
Тъй като както виждате не мога да му се доверя на 100 %, а аз не съм запозната тъй като за пръв път се сблъсквам с такива казуси се обръщам към Вас :) Определено имате повече опит и знаете какво говорите :)
#11 | 06.12.2019, 11:41
Публикации: 9339 / 1571
Никъде няма задължение ДУ за се обявява в ТР! Задължително е да се впише името на управителя. Когато като управител в ТР е вписан някой от съдружниците, той може да управлява и по ДУ, и като СОЛ, дори по ТД. Когато в ТР е обявено, че управлява по ДУ /пък ако е обявено и възнаграждение/, трябва да управлява по ДУ и прекратяването на ДУ предполага /не казвам, че е задължително, ама.../ в ТР да се промени съответния текст.
Когато управител е трето лице, възможността за управление е само по ДУ /бих казала  - и по ТД, но много колеги или юристи биха оспорили/. Няма значение дали ДУ е обявен в ТР иил не. Самото вписване на името на управителя в ТР предполага облигациотто правоотношение. Осигуряването на такъв управител по ДУ според мен е от датата на овластяването му за управител /вписването на името му в ТР/ до края на дейността му - акта на освобождаване. Не зная доколко е издържано, но според мен не е проблем в решението за  прекратяване на ДУ да се впише, че управителят ще изпълнява функциите си до отписването му от ТР. Тогава двете дати /спиране на дейност и отписване/ ще съвпаднат.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група