Осчетоводяване на ел.захранване

16.10.2019, 11:40 2492 5

16.10.2019, 11:40
Публикации: 43 / 0
Здравейте!
Имам следната дилема:
Изграждаме ел.захранване на два фургона и не съм сигурна как да го осчетоводя.
1.Закупените са материали да бъдат осчетоводени 302/401. За изписването на вложените материали -601/302 и 613 (Разходи за придобиване на ДМА)/601. За тези които са над 700 лв.-613/401. След това 204/613.
2.Или вместо да бъде самостоятелен ДМА,да бъдат отнесени набраните разходи към стойността на фургоните.
#1 | 16.10.2019, 13:33
Публикации: 9261 / 1550
Преценете:
- това захранване към фургоните ли ще остане (при преместнане на фургона превествате и захранването)
- захранването е свързано с конкретното местоположение на фургона (когато го премеестите го откачате от захранването, а самото захранване се демонтира или ползва за друг фургон)
- след преместване на фургона, той се откачва от захранването и то престава да бъде Ваша собственост.
- фургоните ще се ползват дълго време (10-15 години) на едно място
- друг вариант.
#2 | 17.10.2019, 08:29
Публикации: 43 / 0
Не,няма да остане към фургоните.При евентуално преместване ще бъдат разкачени от него,което означава че това ел.захранване трябва да бъде самостоятелен ДМА.
Не съм сигурна счетоводните записвания дали са правилни. И тъй като ще е вътрешно създаден актив дали трябва да има и разходи за заплати и осигуровки.
#3 | 17.10.2019, 14:52
Публикации: 352 / 19
Интересно кои са тия над 700лв ? Тия фургони да не са мини-мандри?
Според мен трябва да се увеличи балансовата стойност на фургоните/ реконструкция и модернизация по стопански начин/, че даже и кабела, който свърза "чашката " на фургона към "чашката" на стъбла, собственост на електро-преносното дружество трябва да е собственост на собственика на обекта, в случаи временни преместваеми обекти.
#4 | 17.10.2019, 17:52
Публикации: 9261 / 1550
Казвате, че след преместване на фургоните, те ще бъдат откачени от захранването. А със самото захранване какво ще стане - ще си го приберете и използвате пак или си остава там, където е и вече не е Ваше?
Не зная за какви фургони иде реч, но при нас ги ползваме на строителни обекти. Захранваме ги от обектово табло с кабели. При приключване на обекта фургоните се преместват, кабелите се свалят, а таблото се демонтира. И кабелите, и таблото отчитаме като разход и обикновено го калкулираме на клиента като временно ел.захранване. Е, някои части от таблото ползваме повторно, но това не пречи да им вземем парите и от следващия клиент ;)
#5 | 18.10.2019, 06:52
Публикации: 352 / 19
XXXXX, в дилемата по условие пише "или вместо да бъде самостоятелен ДМА, да бъдат отнесени набраните разходи към стойността на фургоните" което предполага, че са собствени или наети за ползване за собствени нужди, а не за преотдаване на клиенти.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група