Съкращаване след обявяване на несъстоятелност

08.10.2019, 23:01 2022 1

08.10.2019, 23:01
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Фирмата, в която работя започна процедура по обявяване в несъстоятелност на 7ми октомври. Членът, по който искат да освободят всички раобтници е 328 ал. 1, т. 3 - при намаляване обема на работа, тъй като това ни дава право на обезщетение за безработица, в размер на 60% от брутната ни заплата. Но искат да разпишем предизвестие със задна дата, началото на септември месец.
Въпросът ми е: възможно ли е да поискам освобождаване по същия чл. 328 ал. 1, т. 3, но да е без предизвестие?  Дали по този начин ще имам правото на същите обезщетения за безработица?
Главната ми идея е, ако освобождаването е без предизвестие, че работодателят ще ми дължи една брутна заплата+още една, ако до месец не си намеря работа+неизползваната отпуска за 2019 година.

Тук всъщност възниква и въпрос номер 2: Ако работодателят няма пари да плати на работниците заплатите за септември месец+горепосочените суми при прекратяване без предизвестие, дали тези суми могат да се изискат от фонд Гарантирани вземания към НОИ?

Благодаря Ви предварително!
#1 | 09.10.2019, 19:13
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Имате право да не се съгласите да подпишете предизвестие със задна дата.
Дължимото обезщетение ще Ви конституира като кредитор и ще участвате в разпределението на средствата от продаваното имущество от синдика. В масовия случай, обаче, това е бавна процедура.
От НОИ няма да изплатят нищо, защото нямат основание.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група