Счетоводна къща, използваща ел. подписи на обслужваните фирми

02.10.2019, 19:28 13803 35

#20 | 02.10.2019, 19:28
v.georgiev5
Толкова ми е абсурдно, че акъла не ми го побира какво разсъждават тези хора.
Ако говориш за гръцките собственици, то - нищо не разсъждават. За съжаление (или щастие) не съм го виждал с очите си, тъй като работя в друга сфера, и ми е малко трудно да го асимилирам, но знам купища истории за въпросните гърци, поне за тези, които се изявяват в и около моя град. Болшинството от тях нямат никаква представа какво е НАП, какви задължения по закон имат като собственици, какво е електронен подпис и пр. Просто идват в България, правят си фирма (по възможност всичко да стане за 1 ден, защото били много заети) и започват да си работят с нея, трупат задължения към държавата, които разбира се не плащат, бавят с месеци фактури и други документи, които трябва да пращат на счетоводителите, и така нататък. Вероятно не е правилно, но е разбираемо защо определени счетоводни къщи са предпочели да им "вземат" фирмите с генерални пълномощни и ел. подписи, вместо да им се молят поотделно за всеки достъп до някъде си.

И все пак, кой всъщност остава правилният начин за работа по електронен път на една счетоводна къща? Електронни подписи за ЮЛ, издадени индивидуално на всеки счетоводител от СК и упълномощени от всяка фирма? В този случай как се организират нещата, например когато бъде уволнен/назначен служител? Нов подпис, и наново упълномощаване от всяка от няколкостотинте фирми?
Или подпис, издаден на името на управителя, който да ползват всички служители? Но в този случай пак се получава така, че те ползват чужд подпис...
#21 | 03.10.2019, 09:46
Публикации: 11932 / 2174
И все пак, кой всъщност остава правилният начин за работа по електронен път на една счетоводна къща? Електронни подписи за ЮЛ, издадени индивидуално на всеки счетоводител от СК и упълномощени от всяка фирма? В този случай как се организират нещата, например когато бъде уволнен/назначен служител? Нов подпис, и наново упълномощаване от всяка от няколкостотинте фирми?
Или подпис, издаден на името на управителя, който да ползват всички служители? Но в този случай пак се получава така, че те ползват чужд подпис...

Ако търсим идеалния вариант , при който няма никакво закононарушение и не могат за нищо да ни "хванат в крачка" трябва да изберем един от двата възможни варианта :
- Вашето предложение за подпис на всеки служител от счетоводната къща и последващата страхотия от упълномощаване, напускане на служители, идване на нови... / честно казано не искам да съм на мястото на управителя на такава СК / .

- електронен подпис на името на управителя и той да подава всичко, за което е поела ангажимент СК / тука даже ще има и упражняване на контрол на крайния резултат от работата на всеки служител /

И накрая бих казала , че често се търси компромисен вариант, златната среда, която всеки сам намира , за да си върши работата и да не затъва твърде много в дебрите на бюрокрацията.
#22 | 03.10.2019, 10:19
Публикации: 2966 / 392
Според мен подпис на управителя на СК и упълномощаване от името на фирмите. Управителят на кого дава този електронен подпис е друг въпрос и негова отговорност. Всеки служител в СЧ обаче да подава с личен електронен подпис ми се струва нецелесъобразно.
#23 | 03.10.2019, 14:01
v.georgiev5
- електронен подпис на името на управителя и той да подава всичко, за което е поела ангажимент СК / тука даже ще има и упражняване на контрол на крайния резултат от работата на всеки служител /
На теория звучи идеално, но за СК, обслужваща 300-400 фирми (тук има няколко такива), това означава управителят да не прави нищо друго освен да подава електронни документи  :blink:

Според мен подпис на управителя на СК и упълномощаване от името на фирмите. Управителят на кого дава този електронен подпис е друг въпрос и негова отговорност. Всеки служител в СЧ обаче да подава с личен електронен подпис ми се струва нецелесъобразно.
Разбира се, че е нецелесъобразно, но пък да се ползва подписа на управителя пак води до първоначалния въпрос... По тази логика и това, че собствениците на всяка фирма си дават подписите на СК пак си е тяхна отговорност.

Май накрая пак ще се окаже, че някой от парламента не си е свършил работата  :(
#24 | 03.10.2019, 15:06
Публикации: 4365 / 719
Защо пък парламентът?!? Управителят на СК като поема ангажименти за 300-400 фирми трябва да си е направил сметка дали може да ги изпълни.
#25 | 03.10.2019, 15:08
Публикации: 2966 / 392
За мен не е въпросът дали някой служител от СК ще носи отговорност. Отговорността си е управителя по подразбиране. Ако фирмата е дала подпис на СК, как ще търси отговорност на СК за нещо злонамерено или грешно, лъжливо и т.н.?
Фирми, които обслужват 300-400 клиента, би трябвало да имат много ясна структура и стройна организация. И пак, за клиента, управителят на СК е отговорното лице, а не служителят, който му обработва документите. Другото са вътрешнофирмени отношения в самата СК.
#26 | 03.10.2019, 15:40
v.georgiev5
За мен не е въпросът дали някой служител от СК ще носи отговорност. Отговорността си е управителя по подразбиране. Ако фирмата е дала подпис на СК, как ще търси отговорност на СК за нещо злонамерено или грешно, лъжливо и т.н.?
Точно така. Отговорността за подписан файл винаги е на титуляря/автора на подписа, но тук пак се връщаме към въпроса "ако даден човек вярва на друг човек и му предостави своя ПИК/електронен подпис с цел втория да му върши работата, това неправомерно ли е?"

Защо пък парламентът?!?
Защото ако имаше закон/наредба/друг акт, който ясно да посочва дали и при какви условия КУЕП/ПИК може да се предоставя на други лица, нямаше да има "варианти" и различни решения според желанието на конкретния човек/фирма, а нещата щяха да вървят по един определен начин (е, разбира се, при тези, които са решили да спазват въпросния закон).
#27 | 03.10.2019, 16:04
Публикации: 2966 / 392
За неправомерност не мога да коментирам, тъй като не съм юрист. Аз говоря за други неща.
Това с даването на електронен подпис е глупаво. Нямам друго какво да кажа. Все едно да дам личната си карта и нотариалния акт от вкъщи на някой и после да се чудя защо нямам дом :)
#28 | 03.10.2019, 18:18
Публикации: 306 / 36
Не знам защо толкова се коментира тази отговорност, като на повечето тук е ясно (както писах по-рано), че идеята е да не бъде хваната СК, че подава за тези фирми информация и оттам да й се търсят приходите. Защото нали ако на ел.подпис на СК са закачени тези фирми, трябва и да отчетеш някакъв приход от тях. Нали по този начин НАП ревизират счетоводните къщи.
#29 | 03.10.2019, 18:21
Публикации: 306 / 36
Допълнено:
Но надхитряването  с НАП може и да не мине, защото извадката от НАП за излъчени декларации и др. е по IP адрес.
#30 | 04.10.2019, 10:38
Публикации: 11932 / 2174
Допълнено:
Но надхитряването  с НАП може и да не мине, защото извадката от НАП за излъчени декларации и др. е по IP адрес.

Тази причина може да е само една от различните възможни . Не мисля обаче, че е на първо място - особено за СК звучи несериозно и непрофесионално за самата СК . А по отношение на IP адреса - все пак с ел. подпис може да се подава от различни компютри с инсталирани съответните приложения на доставчика на ел.подпис.
По - скоро ми се струва , че така се цели избягване на отговорност най - вече.
#31 | 04.10.2019, 14:22
Публикации: 320 / 26
Когато счет.фирма подаде ГДД на клиент със собствен ел.подпис, чрез упълномощаване,
на кого е отговорността за съдържанието на ГДД, на счет.фирма или на собственика на фирмата
#32 | 04.10.2019, 14:45
Публикации: 11932 / 2174
Когато счет.фирма подаде ГДД на клиент със собствен ел.подпис,

Ключовата дума е подаване - подаване на нещо вече подписано от собственика . Счетоводната фирма може да подава , но какво подава и при какви обстоятелства - вече е друга работа. А когато е с електронния подпис на фирмата - както и Пъпешче по горе писа - няма как да се докаже, че подаденото не е от самия собственик на фирмата.
СК е упълномощена да подаде, а в питането нещата отидоха и по-далече - IU да подписва електронно и ръчно ...
Ако СК подаде ГДД, неподписана от собственика , чия би следвало да е отговорността...?
#33 | 05.10.2019, 16:52
Публикации: 320 / 26
При разговор с данъчен служител по този въпрос, неговото становище беше-за нас ГДД е подписана от счет.фирма. Това ме навежда на мисълта, че отговорността за съдържанието на ГДД пред НАП първо е на счет.фирма. Това малко ме плаши. Подаването с ел.подпис не е обикновено подаване, то е подписване и подаване
#34 | 05.10.2019, 18:58
Публикации: 11932 / 2174
С електронен подпис ние подаваме вече подписани документи на клиента. Счетоводната къща подписва подадения от нея документ, а той е повторение на вече съществуващия оригинал. Изобщо не може да се твърди, че подписваме ГДД на дадена фирма. Тя трябва да си съществува вече одобрена и подписана от фирмата, а това, което СК прави е да я подаде чисто технически и с идентично на оригинала съдържание в НАП. С подписа си ние удостоверяваме именно тази идентичност на подадената от нас ГДД с тази, подписана вече от клиента .
#35 | 07.10.2019, 17:39
Публикации: 320 / 26
Благодаря
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група