Попълване на касова книга

18.09.2019, 20:21 10233 8

18.09.2019, 20:21
Публикации: 33 / 0
Здравейте, грешно ли е ако при попълване на касовата книга всеки ден започвам с 0 за наличност в началото на деня т.е. не прехвърлям натрупаната сума от предходните дни?
#1 | 18.09.2019, 21:06
Публикации: 4367 / 719
Коя касова книга - към сметка "Каса" ли?

Ако да - записите в касовата книга отразяват движението (приход и разход) и наличността/салдото на парите в брой в касата. Крайното салдо от предишния ден е равно на началното на следващия. Би трябвало сумата след последния запис да отговаря на реалната сума пари в касата. Не ми е ясна идеята за започване от нула.

Ако е касовата книга към касовия апарат - там се записва само оборота. Поне в моята няма начално и крайно салдо.
#2 | 18.09.2019, 21:33
Публикации: 33 / 0
Имам предвид книгата към касовия апарат в която се лепят дневните отчети. При мен на първи ред пише "Наличност в началото на деня". Нали нея гледат от НАП при проверка в обекта и засичане на продажбите от касовия апарат?
#3 | 19.09.2019, 09:36
Публикации: 4367 / 719
Това е някакъв остатък от времената, когато наличността и движението се пишеше на ръка. Сега вече се въвеждат в КА и данъчните гледат по отчета. Вие нали въвеждате сутринта начална служебна сума за рестото в КА?
#4 | 19.09.2019, 10:50
Публикации: 92 / 0
И аз наскоро четох как се попълва касова книга и стигнах до това в НАП
#5 | 19.09.2019, 11:39
Публикации: 4367 / 719
Това за отпадането е така, но някъде (все още) трябва да се съхраняват дневните отчети, касовата книга е удобно място.
#6 | 19.09.2019, 12:04
Публикации: 829 / 69
Според мен след издаването на дневния финансов отчет касата се занулява, тоест не остава нищо в нея. Началното салдо е 0 за следващия ден, ако не се въведат служебно пари в нея. Задължение за касова книга имат бензиностанциите.
#7 | 15.05.2021, 16:08
Публикации: 12 / 0
Здравейте! Имам въпрос, свързан с попълването на касовата книга. Знам, че отпадна задължителното водене на такава, но от счетоводната къща настояват да я попълваме. И тук започват проблемите. Да допуснем, че започваме деня със 100 лева касова наличност. Тези 100 лв ги въвеждаме и извеждаме с бон всеки ден при започване и приключване на работа. В графа 1 - Начална сума в касата за деня трябва ли да пишем 100 лв, или ги пишем в графа 3 - Служебно въведени? Или ги пишем и в двете графи? В графа 9 - Общо налични в края на деня какво трябва да пише след като сме извели оборотните 100 лв и сме пуснали дневния отчет? Счетоводителката твърди, че в графи 1 и 3 се пишат тези 100 лв, но в графа 4 се пишат само 100 лв. Не съм съгласна, защото така в графа 9 остават 100 лв.
#8 | 15.05.2021, 19:39
Публикации: 4367 / 719
Първо, счетоводната къща не са тези, които могат да ви задължават.

Графите - ми те обикновено са различни за различните модели касови книги, тъй че отговорът е труден.

Все пак, първоначалната сума би трябвало да е в "начална сума", а в "служебно въведени" и "служебно изведени" са тези, които слагате и взимате от чекмеджето на КА през деня - може да е многократно.

В края на деня сумата е: първоначалните +въведените -изведените +продажбите -сторното (не съм сигурен). Няма нужда преди дневния отчет да извеждате първоначално въведените - в отчета не пише ли чистия оборот, въведените и изведените и наличността- може да се видят там.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група