Напускане по време на отпуск по майчинство?

17.09.2019, 12:00 3648 7

17.09.2019, 12:00
Публикации: 3 / 0
Здравейте!
Имам нужда от помощ за разрешаването на моя трудово-правен казус.
Назначена съм с постоянен трудов договор, от Септември 2017 година съм в отпуск по майчинство. На 24.10.2019г. детето ми навършва 2г., тогава е краят на майчинството ми.
Искам да напусна настоящата работа, за да започна на друго място.
Ще работа на новото работно място преди да ми изтече майчинството, т.е. преди 24.10.2019г.
Интересува ме мога ли да напусна по време на отпуска по майчинство или трябва да го прекратя и да подам молба за напускане?
Полагащите ми се за 2018 и 2019г. отпуски, около 40 дена, могат ли да ми ги изплатят? И ако не ги ползвам губя ли ги?
Ако искам да напусна без да работя през 1 месечния срок за напускане,  може ли този 1-месечен срок да съвпада с част от натрупания отпуск, който не съм ползвала?
И по принцип, когато си в отпуск по майчинство дължи ли се 1 месец предизвестие?
Извинявам се, ако въпросите ми ви прозвучат смешно, но наистина нямам идея как да постъпя!!!
Предварително благодаря за отговорите!!!
Поздрави!
#1 | 17.09.2019, 12:32
Публикации: 9297 / 1557
Можете да подадете заявление за напускане докато сте в майчинство. Ако работодателят е съгласен да Ви освободи по взаимно съгласие, няма никакъв проблем. Ако не е, ще трябва да предявите предизвестие. Майчинството не Ви освобождава. По време на предизвестието може да продължите да си ползвате майчинството или ефективно да работите. Моге да не спазите предизвестието като платите обезщетение в размер на възнаграждението за неотраборената част от предизвестието.
Обезщетение за неползвания отпуск трябва да Ви бъде платено, независимо от начина на прекратаване на договора.
#2 | 17.09.2019, 12:54
Публикации: 3 / 0
Благодаря Ви за отговора!
Т.е., ако реша мога да подам предизвестие на 01.10, когато още ще съм в отпуск по майчинство, и това предизвестие започва да тече от 02.10.
На 24.10 (когато ми свършва отпуска по майчинство) ще са изтекли 23 дни. Следващите 7 дни ще се вземат от натрупаният отпуск ли?
Предполагам, че трябва да си подам молба за ползване на натрупания отпуск, а този който остава след изтичане на предизвестието да ми се изплати.
#3 | 17.09.2019, 13:25
Публикации: 9297 / 1557
Ако подадете предизвестие на 01.10. е почти така. Разликата е, че тези 7 дни не се приспадате автоматично, а трябва да подадете молба за отпуск. Работодателят може да разреши или да не разреши ползването на този отпуск
Щом сте решили да напускате на точно определена дата, защо не си подадете предизвестието на точната дата? Например на 24.09. Или на 20.09.
#4 | 17.09.2019, 18:07
Публикации: 3 / 0
 Да, тези дни ще разбера дали ще ме одобрят за новата работа и ще подам по-рано. Благодаря още веднъж за отговорите. Хубава вечер!
#5 | 26.03.2020, 13:06
Публикации: 1 / 0
Здравейте, имам следният казус. В момента съм в майчинство до навъшване на 1 година на детето ми. По мое решение подадох молба и бях освободена от работа. До навършване на 1 годинка на детето ми ше получавам парично обезщетение, въпросът ми е какво следва да направя за да получавам такова и до навършване за втората година.?
#6 | 26.03.2020, 13:10
Публикации: 6668 / 658
Да сте назначена на работа.
#7 | 26.03.2020, 13:11
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте, имам следният казус. В момента съм в майчинство до навъшване на 1 година на детето ми. По мое решение подадох молба и бях освободена от работа. До навършване на 1 годинка на детето ми ше получавам парично обезщетение, въпросът ми е какво следва да направя за да получавам такова и до навършване за втората година.?

Трябва да сте осигурена за общо заболяване и майчинство , което е възможно само , ако сте наето по ТД лице във фирма или собственик на такава с подходящ вид осигуряване . Това най-общо казано .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група