Обещетение по ячл. 222, ал.3

19.11.2019, 14:41 1336 23

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Мемо Консулт ООД

  • Публикации: 7 / 1
Re: обещетение по ячл. 222, ал.3
Отговор 20 | 19.11.2019, 14:41
но няма да напуска и респективно ТД не се прекратява,но иска да му се изплати обезщетението по чл.222 ал.3 от КТ. Редно ли е да му се изплаща обезщетение при това положение ?

Не, разбира се.
Ще трябва да напусне и после пак да го назначите.

bobo

  • Публикации: 2850 / 386
Re: обещетение по ячл. 222, ал.3
Отговор 21 | 19.11.2019, 15:17
Изплаща се само при напускане.

gergenetsite

  • Публикации: 32 / 1
Re: обещетение по ячл. 222, ал.3
Отговор 22 | 19.11.2019, 15:48
(3) (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., бр. 25 от 2001 г.) При прекратяване на трудовото
правоотношение
, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен
стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от
работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил
при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер
на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по тази алинея може да
се изплаща само веднъж.

Sv Ivanova

  • Публикации: 3 / 1
Re: обещетение по ячл. 222, ал.3
Отговор 23 | 20.11.2019, 14:08
 Темата беше дискутирана. Правото за обезщетението се придобива при прекратяване на ТПО. Ако работодателят е съгласен да изплати обезщетението и да запази работника, ще трябва да прекратите правоотношението, да начислите обезщетението и да сключите отново ТД с лицето.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook