Обезщетение от борсата след майчинство

16.09.2019, 09:37 236 3

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Dakata

  • Публикации: 131 / 33
Здравейте колеги,

дали някой може да ми помогне с въпроса за борсата след майчинство.
Основно ме интересува изискването 12 месеца от последните 18 да има осигуровки за фонд безработица.
При положението че майката е била от 09.2017- до 09.2018 с парично обезщетение за отглеждане на дете до навършване на 1 г. и след това е била от 09,2018 до 09.2019 в платен отпуск за отглеждане на дете до 2 г. възраст. Реално не е работила през последните 2 години.
Ако гледаме и още по назад, макар че може би няма смисъл, защото нали се гледат последните 2 години, преди 09.2017 е била отново една година обезщетение и 1 година отпуска, тъй като  има застъпени две деца едно след друго.
Приемаме че всички други основание, като освобождаване по инициатива на работодателя ще бъдат изпълнени, но това изискване с тези 12 месеца от последните 18 ме обърква?
Ще съм благодарен ако някой може да помогне с инфо.

marpan_64

  • Публикации: 5636 / 470
Право на парично обезщетение за безработица
Чл. 54а. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 115 от 2004 г., бр. 105 от 2006 г., бр.
109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г., бр. 99 от 2017 г., в сила от 1.01.2018 г.) Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
1. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;
2. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., бр. 100 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г., бр. 100 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г., бр. 98 от 2015 г., в сила от 1.01.2016 г.) не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;
3. (изм. – ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г., доп., бр. 54 от 2015 г., в сила от
17.07.2015 г., изм., бр. 99 от 2017 г., в сила от 1.01.2018 г.) не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по този кодекс или по законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда.
(2) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) За придобиване право на парично обезщетение по ал. 1 се зачита и времето:
1. на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;

Dakata

  • Публикации: 131 / 33
Тоест за периода 09.2018 до 09.2019 тя тъй като е била 1 година в отпуска за отглеждане на дете до навършване на 2 г., съгласно 54, ал. 2, ще ги има тези 12 месеца?
Или се обърках тотално?
Бях гледал тази тема: https://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=24173.0
и казуса който сте комуникирали последно и от там се подведох.

marpan_64

  • Публикации: 5636 / 470
Там казуса е друг. Имате 12 месеца назад, които се зачитат за стаж за за придобиване правото на парично обезщетение. За периода от който се изчислява обезщетението ще се вземе среднодневната минимална заплата за страната.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook