Разходи на контрактор при ЕТ или ЕООД?

03.09.2019, 23:05 4665 7

03.09.2019, 23:05
Публикации: 4 / 0
Здравейте.

Имам няколко въпроса с цел да добия обща представа за счетоводството и плащането на данъци при работа като контрактор. Разбира се, за конкретни цифри ще се консултирам със счетоводител на място, но все още е рано за това.

В случай, че работя като контрактор (в ИТ сферата, ако е от значение), какви разходи ще се наложи да плащам на месечна или годишна база, тоест каква част от фактурираната сума мога да получа нетно?

Доходът ще е над 50 хил. лв. годишно. Работодателят е в чужбина, извън ЕС. Ще трябва ли в такъв случай да връщам ДДС в края на годината? В ИТ сферата ще ми е трудно да генерирам разходи като цяло, така че голяма част от сумата предполагам ще бъде обложена с ДДС.

Според вас какви ползи би имало от това да се осигурявам на максималния осигурителен праг, ако да речем се реша за ЕООД и аз съм управителя? Каква е общата практика при такива случаи? Осигуряване на минимума, максимума, или някъде по средата?

Използвах следния калкулатор: https://www.kik-info.com/kalkulatori/samonaet-eood.php
Горе-долу реални ли са изчисленията тук или пропускам нещо? Не виждам да пише нищо за ДДС. Също така, ако се осигурявам спрямо максималният осигурителен доход, разликата се увеличава значително в полза на ЕТ. Защо се получава така?

Благодаря предварително и се извинявам, ако съм допуснал грешки в терминологията. Досега винаги съм бил служител със стандартен трудов договор и за пръв път ми се налага да се занимавам с такива неща.
#1 | 04.09.2019, 07:35
Публикации: 9335 / 1570
Осигуровките при ЕТ и собственик на ЕООД са на еднакъв принцип - авансово /всеки месец /върху избран доход между минимума и максимума и годишно изравняване според реалния годишен доход. Разликата е в определянето на годишния доход. При ЕТ годишен осигурителен доход е цялата печалба на ЕТто (приходи минус разходи), а при самоосигуряващ се собственик на ЕООД е само възнаграждението, което си е платил за "личния труд", а не върху цялата печалба.
За данъците: при ЕТ данъкът е 15% от печалбата, намалена с осигуровките, вкл. тези от годишното изравняване. При ЕООД данък е 10% от печалбата. По желание може да си вземете остатъкът от печалбата като дивидент, за което дължите още 5% от дивидента. Като физическо лице дължите 10% данък от сумата, плащана за личен труд (ако има такава), намалена с осигуровките.
Както виждате и при данъка, и при осигуровките при ЕООД има повече възможности за избор.
И още нещо за ЕТ - при регистрация на ЕТ по ДДС всъщност Ви регистрират като физическо лице и може да се окаже, че трябва да начислявате ДДС при някои сделки от личен характер (отдаване на имущество под наем, продажба на ново жилище...)
Лично аз мразя ЕТ заради всичките му неудобства, свързани с факта, че хем е търговец, хем не се различава от физическо лице.
#2 | 04.09.2019, 10:53
Публикации: 4 / 0
А трябва ли да плащам/връщам 20% ДДС в края на годината? Убеждават ме, че трябва да си връщам ДДС-то за горницата след като изкарам разходите. А моите разходи ще са минимални, реално няма за какво да харча фирмени пари, по-голямата част ще си трябва да си прехвърлям като дивидент.

Доколкото разбирам обаче от Вас и от калкулатора, единственото което плащам е 10% корпоративен данък, 5% дивидент ако реша да изтегля парите, и осигуровки за мен самия като управител на ЕООД-то.

Също така, какво се случва с допълнителното здравно осигуряване? И там не трябва ли аз да си внасям пари след като съм самоосигуряващ се?

#3 | 04.09.2019, 12:20
Публикации: 9335 / 1570
Като самоосигуряващо се лице дължите задължително:
- осигуровки за пенсия
- здравни осигуровки.
По желание: осигуровки за общо заболяване и майчинство.
Осигуровките за пенсия се внасят в един фонд (НОИ), ако сте роден преди 01.01.1960 г. или се делят на две части - едната в общия кюп (НОИ), другата (5%) е за допълнително задължително пенсионно осигуряване в частен фонд. Общия размер е един и същ.
ДДСто се отчита месечно. Внасянето, че ако има, е всеки месец, тегленето (ако сте на възстановяване) - през три месеца
#4 | 04.09.2019, 12:42
Публикации: 4 / 0
Ясно за осигуровките.

Нека да перефразирам въпроса си за ДДС. Най-вероятно аз не мога да задам правилния въпрос понеже съм пълен лаик по темата. :)
Да речем издавам фактура за 10 хил. лв. Според калкулаторът, общите разходи (вкл. 5% дивидент за да станат парите "мои") излизат 2160.10. Това означава, че остават 7839.90. На тези 7839.90 лв. трябва ли да плащам/връщам и ДДС на държавата, тоест да приспадна още 20%? Или това ще е сумата, която ще си остане за мен?

Реално като издам фактура за 10 хил. лв., колко биха ми останали чисто на мен след всички разходи (данъци, осигуровки, ДДС и т.н.)?
#5 | 04.09.2019, 13:31
Публикации: 9335 / 1570
Не, не е така. Издатате фактура за 1000 лева + 200 лв ДДС, общо 1200. През месеца сте купили нещо за 100 лв+ 20 ДДС, ако общо 120. В края на месеца внасяте в бюджета 200-20=180 лв. Приходът е 1000 лв, разхода 100 лв, печалбата 900. Осигурявате се на колкото решите. Ако това е за цялата година и сте ЕТ, изравняват осигуровки върху 900,  но не по-малко от минимума за всички отработени месеци и дължите данък върху 900 минус осигуровките. Ако сте ЕООД - 12 данъкът е 10% от 900. Осигуровките поне върху минимума. От там нататък според сличая.
#6 | 04.09.2019, 15:36
Публикации: 4 / 0
Благодаря. Май разбрах сега. Тоест ако искам да вземам 1000 лева преди осигуровки, данъци за печалба, дивиденти и т.н., трябва да издам фактура за 1200 лева, тоест върху сумата да добавям и ДДС-то.
#7 | 04.09.2019, 16:24
Публикации: 4393 / 734
Правите една таблица на ексел. Най-горе една примерна сума за прихода. После почвате да вадите ДДС, осигуровки, ДДФЛ, разни разходи (с предвид и съответното ДДС), данък дивидент и т.н. и отдолу остава чистото. Като играете нагоре-надолу с първоначалната сума ще стигнете и до желания резултат. Грубо, нещо такова :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група