Еднократно плащане от ЕС - регистрация по ДДС на ФЛ?

23.08.2019, 11:29 3168 8

23.08.2019, 11:29
Публикации: 5 / 0
Здравейте,

Имам да получавам около 1250 евро/2500 лв. от чужбина (ЕС). По принцип имам ЕООД (на което съм ЕСК и управител), което не е регистрирано по ДДС и не искам да го регистрирам. Вариант ми е да ми платят сумата по сметка на ЕООД-то с фактура, но знам, че ще трябва да регистрирам дружеството по ДДС дори и само една транзакция от чужбина да имам. Другата опция е да ми превадат парите в лично качество като физическо лице. В този случай, ако е еднократна транзакция, ще трябва ли да се регистрирам по ДДС като ФЛ? Има и вариант на трето физическо лице да се преведе сумата - на майка ми примерно, която е безработна, или на жена ми, която работи само по трудов договор. Кой вариант ще ми бъде най-изгоден и ще спести необходимост от ДДС регистрация на получателя на сумата?

Благодаря.

Поздрави
#1 | 23.08.2019, 11:43
Публикации: 11934 / 2174
Здравейте ,
в случая от значение е не на кого ще се преведе сумата, а за какво. Ако Вие извършвате услуга на лице от ЕС / или който и да е друг / и преводът е за това то лицето или фирмата следва да се регистрират / предварително / по ЗДДС в определените за това срокове.
#2 | 23.08.2019, 17:57
Публикации: 5 / 0
Услугата я извършвам аз (дали в лично качество или чрез фирмата ми няма значение, мога да го прокарам и по двата начина, контрагентът не го интересува дали ще му издам фактура от фирмата ми и на кого ще плати). Услугата е в полза на ЮЛ от ЕС. За Маркетинг става дума. Та в този сценарий трябва ли да се регистрирам лично по ДДС, ако платят по моя лична сметка? Пак казвам, че е еднократен превод. Няма да работя повече с този контрагент
#3 | 23.08.2019, 22:33
Публикации: 9299 / 1558
Казаха Ви: щом извършвате УСЛУГА в ЕС, трябва ПРЕДВАРИТЕЛНО да сте регистрирани по ДДС (чл. 97 , ако не бъркам). Няма значение дали ще извършвате услугата като фирма или ФЛ. В единия случай се регистрира фирмата,  а в другия - ФЛ.
Регистрацията трябва да е направена 7 дни ПРЕДИ извършването на услугата.
#4 | 24.08.2019, 11:44
Публикации: 5 / 0
Разбрах, благодаря. А нещо променя ли се, ако услугата е в полза на ЮЛ извън ЕС? Защото парите могат да ми ги платят и от фирма извън ЕС.
#5 | 24.08.2019, 21:39
Публикации: 45 / 4
ЗДДС не са посочени конкретни критерии, според които да се определи дали една дейност се осъществява редовно, или по занятие.
 Съществува Решение 7301от 23.05.2012 на ВАС - "При повече от три продажби е правилно да се приеме, че е налице системност, което да определя и дейността като търговска...."
  Горното не е ангажиращо, но е повод за размисъл дали при еднократно получаване на пари като ФЛ в рамктите на 12 месеца да се регистрираш по ДДС.  Едва ли си имаш идея на какво ще се подложиш, ако се регнаш като ФЛ по ДДС.
#6 | 25.08.2019, 16:33
Публикации: 5 / 0
 :good: имам си чудесна идея. Затова искам да го избегна. Не само себе си да регистрирам не искам, но и фирмата, щото няма никакви разходи почти. Но търся вариант все пак да си получа парите. Та ако получа парите от дружество извън ЕС по лична моя или по сметка на дружеството ми, трябва ли да се прави ДДС регистрация?
#7 | 25.08.2019, 23:28
Публикации: 45 / 4
Какво си се вкпочил в "услуга".  При маркетинга нямаше ли  скъпи рекламни материали, снимки с мега висока резолюция, ултра лачени брошури, презентация записана на  технически носител  и т.н.  стоки ?
#8 | 29.08.2019, 09:22
Публикации: 5 / 0
Какво си се вкпочил в "услуга".  При маркетинга нямаше ли  скъпи рекламни материали, снимки с мега висока резолюция, ултра лачени брошури, презентация записана на  технически носител  и т.н.  стоки ?

Не. Има много видове маркетинг. В този случай става въпрос за онлайн маркетинг. Най-просто казано чрез мой сайт рекламирам услугата на клиенти. Линкове от моят сайт водят към сайтовете на клиентите.  като посредата между мен и клиентите има посредник (група от дружества, базирани в различни държави - в и извън ЕС). Парите ще си получа от посредника, а той от клиентите. Нямам абсолютно никакъв разход за маркетинг материали. Плащам си хостинг, домейн за сайта и сам си изработвам сайта и съдържанието в него.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група