Майчинство при непълен работен ден - има ли смисъл от още 1 трудов договор

27.11.2017, 14:24 9410 14

27.11.2017, 14:24
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
Наета съм на трудов договор на непълен работен ден. Имам възможност да започна работа и на второ място, за да си увелича дохода и осигуровките, предвид предстоящото раждане.
Въпросът ми е:
Има ли смисъл да доработвам на трудов договор? Доколкото проверих, при няколко месеца увеличени осигуровки, майчинските не се увеличават много? Но, вероятно ще взема болнични към края и тогава базата ще се увеличи още.

Ако остана на половин работен ден, това влияе ли негативно на бъдещите майчински? Намаляват ли се изчислените майчински наполовина или някой друг проблем?

Благодаря предварително!
#1 | 27.11.2017, 14:33
Публикации: 9297 / 1557
Майчинските зависят от размера на осигурителния доход. Няма съмнение, че при по-висок доход и майчинството ще е по-добре платено. С колко - въпрос на сметки.
Не зная дали сте запозната с негативите при работа на непълно работно време, но ако вече не сте натрупали 12 месеца осигурителен стаж, би трябвало да се замислите. При работа на непълно работно време осигурителния стаж се преизчислява спрямо 8-часов работен ден. Например: ако работите на 4 часа два отработени дни се зачитат за 1 ден осигурителен стаж. Ако започнене работа по втори трудов договор, то един ден работа по единия ТД на 4 часа + 4 часа по втория = 1 ден осиг.стаж
#2 | 27.11.2017, 15:22
Публикации: 3 / 0
Благодаря за отговора!
Да, имам повече от 12/24 месеца стаж на 8 часа, но се притеснявам как ще се справя и дали си заслужава, за съжаление и с калкулатора на KIK не съм сигурна какво ще се получи.
#3 | 27.11.2017, 16:08
Публикации: 261 / 41
Вземете си ПИК от НОИ и изплзвайте техният калкулатор, който е доста точен
#4 | 29.11.2017, 01:38
Публикации: 3 / 0
Благодаря Ви, изясних си доста неща с калкулатора!
#5 | 21.08.2019, 17:50
Публикации: 5 / 0
Здравейте. Пиша тук, понеже не съм много запозната, а от всякъде ми казват различни неща. Казуса е следния: работя на трудов договор на 2 часа и скоро ми предстои да изляза болничен заради бременност, а след това и по майчинство. Едната счетоводителката ми каза, че, за да получавам майчинство трябва да имам 12 месеца трудов стаж и ще си взимам минималното майчинство, което е 500лв някъде. Другият счетоводител обаче се опитва да ме увери в това, че, защото съм на 2 часа ще взимам само 90лв на месец. Вие какво ще кажете по въпроса, защото аз мисля, че на счетоводителят, а и на работодателят ми явно не им се занимава да подават декларации и затова се опитват да ме убедят в нещо, което не е така.
#6 | 21.08.2019, 18:00
Публикации: 6668 / 658
Ако назад във времето имате 12 месеца осигурителен стаж, осигурена за фонд Общо заболяване и майчинство ще получавате обезщетение, което за първата година поне към настоящия момент е 560 лева.
#7 | 21.08.2019, 18:30
Публикации: 5 / 0
Точно това ми обясни и едната счетоводителка, но явно работодателят ми иска да се занимава.
#8 | 21.08.2019, 18:41
Публикации: 9297 / 1557
От цитираното по-горе не разбрах кое е мнението на "една счетоводителка" и кое е мнението на счетоводителя на работодателя Ви, защото и двете са грешни. Но това няма значение, защото Марпан Ви е дала точен отговор.
Само ще допълня, че става въпрос за 12 месеца осигурителен стаж с осигуровки за общо заболяване и майчинство,  а не 12 месеца трудов стаж. При работа на два часа четири отработени месеци са един месец осигурителен стаж. Дано сте работили доста дълго на 2 часа или повече.
#9 | 21.08.2019, 19:14
Публикации: 5 / 0
От скоро съм на този договор на 2 часа. Проверила съм си и имам 12 месеца осигурителен стаж за фонд Заболяване и майчинство. Счетоводителката, която ми обясни това, което и по-горе ми отговориха е моя позната. А счетоводителят, който води нещата на сегашния ми работодател твърди, че при този трудов договор няма да имам право на почти никакво обещетение.
#10 | 21.08.2019, 19:36
Публикации: 9297 / 1557
А счетоводителят, който води нещата на сегашния ми работодател твърди, че при този трудов договор няма да имам право на почти никакво обещетение.
Почти никакво, почти някакво, какво значение има за него? Нали не плаща той, а НОИ.
Кажете му: "Добре, за мен и почти никакво е нещо. Ето болничния ми, подайте данните в НОИ" и подчертайте, че вече имате 12 месеца осиг.стаж с ОЗМ.  Ако трябва - представете доказателства (трудова книжка, УП3...).
От НОИ си знаят работата и ще Ви платят по 560 лв (поне до края на 2019, пък после може и повече). Докато сте в майчинство работодателят дължи на бюджета  по 4,8% от 560 лв месечно.
#11 | 21.08.2019, 19:50
Публикации: 5 / 0
Явно това е проблема, че на него не му се занима с представяне на болничните пред НОИ. Затова попитах и тук.
#12 | 21.08.2019, 22:23
Публикации: 4365 / 719
Имате болничен - носите го на работодателя. Няма никакво значение кой какво мисли и дали му се занимава.
Извън темата за обезщетението - ако не занесете болничния, как ще оправдаете отсъствието от работа?
#13 | 22.08.2019, 12:45
Публикации: 5 / 0
Точно в това искаха да ме убедят. Те от своя страна да ми прекратят договора, а пък аз да си намеря друга фирма, която да ме наеме на работа. На, което аз категорично отказах.
#14 | 22.08.2019, 13:19
Публикации: 6668 / 658
Точно в това искаха да ме убедят. Те от своя страна да ми прекратят договора, а пък аз да си намеря друга фирма, която да ме наеме на работа. На, което аз категорично отказах.

В никакъв случай не се съгласявайте на прекратяване на договора, защото, ако към момента на издаване на първия болничен лист за 45 календарни дни преди термина Вие не сте осигурена за фонд Общо заболяване и майчинство няма да получавате обезщетение от НОИ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група