Продажби през Etsy и Ebay, плащания през Paypal и наредба Н-18

03.05.2019, 08:25 1674 18

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Минев

  • Публикации: 60 / 2
Здравейте,

След голямо четене и ровене въпросите ми останаха отворени и без отговор. Надявам се да споделите опита си и да ме насочите към правилните решения.
Ако търговец продава през платформите Etsy и Ebay на физически лица извън България (част от тях от ЕС, по-голямата част извън ЕС) и получава плащанията само на Paypal акаунта си след като платформите са си урържали своите такси и комисионни, то:
1) следва ли да се издава касов бон
2) следва ли да се регистират съответните платформи като електронни магазини в НАП?
Много ще се радвам да споделите експертиза.

djidja83

  • Публикации: 105 / 5
Здравейте,
Не е необходимо да се издава касов бон - плащанията чрез Paypal се осчетоводяват като плащания по банков път. И не  - не е необходима регистрация в НАП, ако се работи само чрез подобни платформи.

ely_g

  • Публикации: 117 / 12
Ето едно становище от системата "въпроси и отговори" на НАП. Според него за разплащанията чрез PayPal се издава касов бон.

isidorra.u

  • Публикации: 6 / 0
Здравейте.
Моля за по-подробна информация относно Etsy:
1.Мога ли като физ.лице да продавам свое ръкоделие в Etsy (само на физ.лица в чужбина) ако плащанията са чрез Etsy Payments по банков път. или:
2.Нужно ли е да регистрирам фирма ?
3.Как се регистрира и облага такъв доход - за физ.лице (или ЕТ - ако е нужно),
4.Нужна ли е регистрация на магазина в НАП?
5.Как се отчитат пощенските (и др.)разходи, ако съм физ.лице?
6.Нужно ли е за знам още нещо (за което не се сещам да питам)?
Благодаря.

delphine

  • Публикации: 8632 / 1448
6.Нужно ли е за знам още нещо (за което не се сещам да питам)?

Да . Вземането на решение за такова начинание изисква не отговори, а разговори. Обърнете се към счетоводител , с когото да обсъдите детайлно интересуващите Ви въпроси.

isidorra.u

  • Публикации: 6 / 0
Надявах се тук да намеря осведомен счетоводител, понеже тия, с които говорих се оказаха твърде неориентирани....
Моля, поне подскажете къде да потърся осведомен счетоводител.
Благодаря.
И пак моля, ако някой знае нещо определено по въпросите 1-5.

tihomir.petrov

  • Публикации: 138 / 15
6. Обърнете внимание и на осигуряването, предвид, че не са малки разходите там.

isidorra.u

  • Публикации: 6 / 0
Благодаря.
И продължавам да моля за информация - всичко приемам с благодарност.

tihomir.petrov

  • Публикации: 138 / 15
1. можеш разбира се. в свободен свят живеем.
2. не е нужно да имаш фирма. трябва да прецениш, което ще ти е по-удобно и с по-малко разходи дали като ФЛ или като фирма.
4. зависи отговярете ли на условията на наредба н-18
6. и още нещо не знам какво е ETSy но ако им плащате за продажбите през сайта им, ще трябва да се регистрирате по ддс. (чл.97А ако не се лъжа)

isidorra.u

  • Публикации: 6 / 0
Благодаря.
И продължавам да приемам всяка информация по въпроса - ако някой има конкретен опит...

gal4eto

  • Публикации: 202 / 19
6. и още нещо не знам какво е ETSy но ако им плащате за продажбите през сайта им, ще трябва да се регистрирате по ддс. (чл.97А ако не се лъжа)
Това е важно да се знае, защото Etsy ще издава фактура за таксите с обратно начисляване на ДДС.

bobo

  • Публикации: 2818 / 378
...да продавам свое ръкоделие...
Не знам какво точно ръкоделие правите и продавате и в какви количества и суми, но е много вероятно приходите ви да са по-малко от разходите, съпътстващи легалната продажба. Не изкарвате ли по няколкостотин лева на месец чисто (продажби минус разходи за материали и т.н.) може би не си заслужава. Правили ли сте си такова изчисление?

isidorra.u

  • Публикации: 6 / 0
Именно защото ръкоделието е малко и печалбате е също малка, но нужна за оцеляване - не си заслужава разходи по фирма и затова събирам информация за възможностите на физ.лице.
Etsy не изискват регистрация по ДДС.

delphine

  • Публикации: 8632 / 1448
Etsy не изискват регистрация по ДДС.

Etsy не изискват , но НАП изисква.

ely_g

  • Публикации: 117 / 12
Etsy не изисква регистрация по ДДС. ЗДДС Ви задължава да я направите независимо дали имате фирма или сте физическо лице.

isidorra.u

  • Публикации: 6 / 0
Простете, не разбирам.
Нужна ми е някаква по конкретна и изчерпателна информация, а не само отделни фрзи.

ely_g

  • Публикации: 117 / 12
Ами във форум е така. Делфинчето още в началото ви написа, че ви е необходима истинска консултация със счетоводител.

bigdarkmad

  • Публикации: 270 / 13
Накратко в момента, ако продавате по интернет каквото и да е, без значение услуги, стоки и т.н.; и ако получавате други плащания освен по банков път, задължително регистрация за ел. магазин + касови бележки, дори клиентите Ви да са в другия край на Европа!
@djidja83: за съжаление за всичко онлайн се издава касов бон, колкото и да не е логично това, изключение може да е само, ако позлвате Еконт/Спиди и т.н., които имат лицензи да го играят оператори на пощенски записи или нещо такова, но от както се заговори усилено за ел. касова бележка, ми се струва, че всички без значение какво, къде и как онлайн трябва да издават касови бележки. Другото, което на мен лично ми е интересно как касовата бележка ще доживее 5 години, при положение че терманлните принтери ги печатат така, че след 2 месеца вече е супер бледа.
По другия въпрос, има една рядка форма на опериране, при която Ви дават като физическо лице БУЛСТАТ/ЕИК вместо ЕГН и си работите с Вашите имена и с ЕИК-а.
Само дето в закона се казва, че ако продавате на лица в ЕС, задължително трябва специална рег. по ДДС; а с ПейПал, дори един холд/тоест задържане на парите/ да Ви направят ми е много мъчно и сложно аз да си обесня, как и какво ще декларирате.
Пример продавате си в ПейПал, те един ден решават да Ви лимитират акаунта за документи, Вие имате вътре 3000 лева приходи и те са блокирани. Пейпал казват: "Нещо не ни кефят Вашите документи, затова акаунта Ви остава блокиран, не искаме да правим повече бизнес с Вас, ще Ви държим парите половин година и ще Ви ги дадем накрая" - хубаво окай, ама според БГ законодателството Вашите приходи са сега, не са след половин година, какво правим тогава? Все едно да пускате фактури с ДДС за приходи, които още не сте получили, да си внасяте ДДС-то и да се надявате приходите все пак да дойдат. Винаги ми е бил интересен този въпрос и ме е тормозел, макар че нямам нищо общо с ПейПал поради изброените горе спънки.

emil4400

  • Публикации: 44 / 4
не си заслужава разходи по фирма и затова събирам информация за възможностите на физ.лице.
  Физическо лице=ET фирма
  Разходите и задълженията , които са присъщи за ЕТ са еквиваленти и за физическо лице. Особено след промените в КСО от 01.01.2019 в КСО.  Извърваш ли търговска, производсвена и т.н. дейности дали имаш регистрирана фирма или не няма значение. По смисъла на Търговския закон си търговец. Оттам всички произтичащи от това задължения.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook