Ползване на офис без плащане на наем

09.08.2019, 15:41 9861 10

09.08.2019, 15:41
Публикации: 33 / 0
Здравейте, ползвам помещение на мой познат за офис. Той от дълги години е в чужбина и не търси наем за помещението, доволен е че има човек и някой го стопанисва. Притеснявам се ако имам проверка от НАП и ми поискат информация за офиса в който се помещава фирмата, какъв документ да представя. Можем да си направим договор за безвъзмездно ползване, но ще го приемат ли в НАП?. Мислех да си направим договор за наем и да впишем някаква наемна цена, върху която аз да внасям данък. Но той не иска да се занимавам с подаването на ГДД, а и така му създавам допълнителни грижи без да получава наем човека. Как бихте решили вие този въпрос? Предварително благодаря
#1 | 09.08.2019, 16:08
Публикации: 668 / 83
На мен ми звучи, като бартер.
И двамата трябва да имате приходи.

Ако я карате, както до сега и от нап ви проверят, на теб едва ли ще ти правят проблеми, защото ти е разход. Но на него ще му търсят приходи, вероятно по пазарни цени.

Лични мнение.
#2 | 09.08.2019, 17:04
Публикации: 33 / 0
То ако е така става още по-тъпо защото човека нищо няма да е получил и ми прави услуга, а в един момент да го търсят и за укрити приходи :( не искам да го прекарвам
#3 | 09.08.2019, 17:39
Публикации: 1302 / 183
А могат ли изобщо да го намерят?
Не можете ли да си направите едно споразумение със стара дата, че той ви отстъпва помещението за временно ползване безвъзмездно с ангажимент от ваша страна да се грижите за имуществото му в негово отсъствие, като разходите по ползването са за ваша сметка?
Аз така бях отстъпила преди години апартамента си на племенника, за да се спася от набези на крадци.  :smile1:
#4 | 09.08.2019, 17:59
Публикации: 160 / 29
Прикачвам Ви бланка на договор заем за послужване,към него има и разясненения.
Тъй като не се плаща наем,договора не се третира като договор за наем,а като заем за послужване,защото не се плаща наем.Миналата година изготвих такъв на една фирма,която е преодоставила на друга фирма павилион за търовия на дребно,без да плащат наем и имаха проверка от НАП и те го признаха.Можете да си го преработите ако искате.
#5 | 09.08.2019, 18:06
Публикации: 11932 / 2173
ЗКПО
чл.16
2) За отклонение от данъчно облагане се смята и:

2. договорите за заем за послужване или друго безвъзмездно предоставяне за ползване на материални или нематериални блага;

Аз подкрепям мнението на tihomir.petrov в случая на взаимната изгода :
На мен ми звучи, като бартер.
И двамата трябва да имате приходи.

Законосъобразното положение е недвусмислено. Всеки може да рискува и да не прави нищо, но добре е това да е едно информирано решение.


#6 | 09.08.2019, 18:47
Публикации: 33 / 0
Благодаря за бързите отговори. Аз също си мислех да си направим договор за заем за послужване, но ме притесня ЗКПО. Хрумна ми още един вариант. Да сключа договор за заем за послужване между собственика на офиса и мен като физически лица /мисля, че тогава не би трябвало да играе ЗКПО/ и след това аз да си го отдам на фирмата и да си внасям данък
#7 | 09.08.2019, 18:52
Публикации: 11932 / 2173
Как ще отдадете под наем на фирмата нещо, което не е Ваша собственост ?
#8 | 09.08.2019, 19:10
Публикации: 33 / 0
Аз ще имам сключен със собственика договор за заем за послужване - безвъзмезден в който ще включа точка, че имам право да го отдавам под наем
#9 | 09.08.2019, 19:42
Публикации: 11932 / 2173
И наемът на чужд имот ще е Ваш доход? Дали правото Ви да отдавате имота прави и дохода Ваш? Добре е и с юрист да се посъветвате . И всъщност не е толкова сложно да си направите един договор със собственика и да се подават съответните декларации. Сега това става лесно и удобно и с ПИК. Сякаш не си струва това усложняване.
#10 | 09.08.2019, 20:06
Публикации: 33 / 0
Да напълно съм съгласен с вас. За мен това е най-лесния вариант и най-правилния. Но собственика има особено мнение за българските институции и въобще не желае да чуе за НАП и подаване на декларации
p.s. Благодаря за отговорите :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група