РАЗХОД ЗА РЕМОНТ НА СГРАДА ПОД НАЕМ

26.03.2012, 16:03 4422 2

26.03.2012, 16:03
Публикации: 645 / 23
Лекар по дентална медицина  взема под наем втори кабинет.Но започва ремонт по изискванията.Въпросът ми е следния.Материалите за ремонта /бои подови настилки, измазвания ,преграждания-разход ли са.Защото самото помещение се преобразува от офис в кабинет.
#1 | 26.03.2012, 16:54
Публикации: 186 / 38
Вариантите са два:
 или текущ разход, или дълготраен нематериален актив.
Обаче трябва да се прочете първо договора за наем - там какво пише за преустройството от офис в кабинет, и за чия сметка ще бъде.
Второ - да се прочете счетоводен стандарт 38  - нематериални активи.
И тогава да се разсъждава на тази база. Има значение и договора за колко години е сключен. Има значение и ремонтните дейности какви са - обикновено хигиенизиране, или  промяна в предназначението на обекта чрез строителство, ще има ли трайно и неотделимо поставени строителни материали, или ще има преносими материали и елементи, които наемателят може да си вземе след приключване на срока на договора.
Поне на мен написаната информация не ми е достатъчна, за да взема решение.
#2 | 26.03.2012, 16:56
Публикации: 5497 / 371
Вариантите са два:
 или текущ разход, или дълготраен нематериален актив.
Обаче трябва да се прочете първо договора за наем - там какво пише за преустройството от офис в кабинет, и за чия сметка ще бъде.
Второ - да се прочете счетоводен стандарт 38  - нематериални активи.
И тогава да се разсъждава на тази база. Има значение и договора за колко години е сключен. Има значение и ремонтните дейности какви са - обикновено хигиенизиране, или  промяна в предназначението на обекта чрез строителство, ще има ли трайно и неотделимо поставени строителни материали, или ще има преносими материали и елементи, които наемателят може да си вземе след приключване на срока на договора.
Поне на мен написаната информация не ми е достатъчна, за да взема решение.



промяна в предназначението на обекта чрез строителство

според мен е това
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група