Командироване

22.07.2019, 16:02 3697 7

22.07.2019, 16:02
Публикации: 3 / 0
Здравейте!
Имам следния проблем. Използвам семейния автомобил / по регистрация се води на съпруга ми/ за пътуване в командировка. При отчета се оказа, че не ми се признават пътните разходи, защото автомобила не е регистриран на мен. В същото време той е придобит след брака и е в режим на съпружеска имуществена общност. Моля за вашето мнение.
#1 | 22.07.2019, 16:54
Публикации: 320 / 26
В заповедта за командировката посочено ли е с кой автомобил ще се извърши пътуването
#2 | 22.07.2019, 20:34
Публикации: 3 / 0
Да, посочено е.
#3 | 22.07.2019, 20:48
Публикации: 4354 / 714
Вярно е, че в наредбата пише "лично моторно превозно средство", но мисля, че това е заяждане или излишен буквализъм, а наредбата има предвид нещо съвсем различно.

В реквизитите на заповедта има вид и марка,  разход, вид и цена на горивото, но няма изискване за посочване на собствеността на колата. Даже и номера на колата не се иска, нито свидетелство за правоуправление или друга документация.

В допълнение, контрол по командироването е трябвало да бъде извършен предварително, преди издаване на заповедта, а щом вече е издадена - спазва се.

Не знам дали според ЗДвП или ППЗДвП не се искаше някакъв документ, че може да караш чужда кола?
#4 | 23.07.2019, 08:50
Публикации: 14 / 1
наистина "заяждане" в този случай. За командировки  транспорта делим на 3 категории: обществен - с билети, служебен- с пътен лист , и лично МПС  на физически лица с фактура за зареденото  гориво  на името на организацията с картон на колата и извадка
 за маршрута за изминати км от карта бг
#5 | 17.10.2019, 17:29
Публикации: 3 / 0
Сега проблемът е разходната норма на автомобила. Моделът го няма в таблицата с разходните норми на автомобилите. Дори в една неофициална таблица, която излиза в интернет. Моля за мнение по въпроса с разходните норми.
#6 | 17.10.2019, 17:58
Публикации: 9261 / 1550
Вземате го от книжката/информационната брошура на автомобила. Обикновено там е посочен малко по-нисък разход с рекламна цел, но все пак е нещо, написано черно на бяло от производителя/вносителя.
Ако автомобила е втора употреба... намерете някакви данни от производителя. 
#7 | 17.10.2019, 19:17
Публикации: 4354 / 714
Както казва ХХХХХ, меродавният документ е техническата книжка на колата. Ако я нямате на хартия почти сигурно е, че ще я намерите в нета.

Като стана въпрос, как би си изчислил разхода на една Тесла, например? Това май е хитър въпрос за задаване на наредбописателите :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група