? Обезщетение за неплатен отпуск и данък на инвалид

19.07.2019, 10:16 1679 1

19.07.2019, 10:16
Публикации: 15 / 1
Здравейте колеги.
Слава Богу, досега не се бях занимавал с освобождаване на инвалид от работа, но последната година един колега го закъса ужасно със здравето, преди месец му излезе ТЕЛК-а с 95% инвалидност (!!!) и сега го освободихме по т.9 от чл. 325, ал.1.

На лицето се дължи обезщетение по чл.224 от КТ за неизползван отпуск в размер грубо на 1200 лв, като от миналата година той е в болнични, а после в неплатен отпуск до излизане на ТЕЛК-а. Та сега ми е много гадно, ако върху тези 1200 лв трябва да удържа и данък за горницата над 660 лв (месечния необлагаем доход), при положение, че от началото на годината лицето няма никакви облагаеми доходи и с тези 95% инвалидност, няма как и да получи такива. Та мога ли да не му удържа изобщо данък, стъпвайки на годишния необлагаем доход за инвалиди от 7920 лв или трябва да си възстановява догодина тези 50-на лева данък чрез подаване на ГДД?
#1 | 19.07.2019, 10:33
Публикации: 1302 / 183
Вижте дали освен обезщетението на осн. чл. 224 не му дължите и обезщетение на осн. чл. 222 (2) от КТ.
За съжаление, не можете да не му удържите данъка, по-добрият вариант е той да си подаде ДД следващата година и евентуално да поиска да му го възстановят.
Неудържането, според мен, ще направи лоша услуга и не него, и на вас. НАП като нищо може да ви подгони за укриване на данъци по системата "за кокошка няма прошка, за милиони няма закони".
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група