Обезщетение безработица и граждански договор

16.07.2019, 11:33 2629 6

16.07.2019, 11:33
Публикации: 6 / 0
Здравейте, имам регистрация на бюрото по труда с право на обезщетение. Предлагат ми граждански договор за 6 месеца за извършване на определена  дейност, като месечния хонорар ще е до 730лв.
Как следва да се опише възнаграждението в договора, общо или като месечни хонорари?     
От НОИ казаха че получените суми трябва да се подават всеки месец към тях, за да не се надвиши сумата от 749лв, което ще доведе до спиране на обезщетението.
Не ми стана ясно кой и какво трябва да подава всеки месец, при условие че не се дължат осигуровки?
Трябва ли да уведомявам БТ и НОИ за сключения договор?
Благодаря ви предварително
#1 | 16.07.2019, 12:21
Публикации: 1302 / 183
Правилно са ви отговорили от НОИ.
Сумата по договора намалена с НПР не трябва да е по-висока от МРЗ.
Информация за договора подава възложителя.
Следващата година вие имате ангажимента да си подадете ДД и евентуално да си внесете дължимия данък, ако възложителят не го е внесъл.
#2 | 16.07.2019, 12:43
Публикации: 3 / 1
Здравейте.
Същото ви потвърждавам, което е написал P.G.H.R.
 :good:
#3 | 16.07.2019, 12:49
Публикации: 3 / 1
Аз съм от другата страна и имам сключен гр. договор с лице, което е регистрирано към бюрото по труда.
В договора е посочено месечното възнаграждение. Аз начислявам всеки месец брутното възнаграждение, приспадам нормативно признатите разходи
#4 | 16.07.2019, 13:07
Публикации: 3 / 1
Аз съм от другата страна и имам сключен гр. договор с лице, което е регистрирано към бюрото по труда.
В договора е посочено месечното възнаграждение. Аз начислявам всеки месец възнаграждението по договора, приспадам нормативно признатите разходи и удържам данък. За плащанията по гр. договор през 2019г. ще подам декларация през 2020г. в срок, в която ще посоча размер и удържан данък по лица.
Както написа P.G.H.R. вие трябва да подадете данъчна декларация за доходите си от 2019г. през 2020г. в оказания срок. Към декл. трябва да приложите всички служебни бележки, които сте получили от възложителя/възложителите.
#5 | 16.07.2019, 14:09
Публикации: 6 / 0

В НОИ ми казаха, че трябвало всеки месец да се подават към тях сумите, за да не излезе в края наведнъж по голяма сума, която подлежи на осигуряване. Вие подавате ли всеки месец към тях информация за изплатените суми?
#6 | 16.07.2019, 14:59
Публикации: 1302 / 183
В тази тема питате същото и водим същия разговор.
Там колежката ви е отговорила как трябва да процедирате, ако сумата по договора след приспадане на НПР е по-малка от МРЗ.
Не е изключено, обаче, при определени обстоятелства тази сума да надвиши МРЗ и тогава хипотезата е друга, действия се предприемат както от възложителя, така и от изпълнителя.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група