Издаване на УП2

11.07.2019, 19:00 3518 10

11.07.2019, 19:00
Публикации: 35 / 0
Здравейте! В периода 1985-1989г съпругът ми е работил в СМК (строително-монтажен комбинат), който тогава е бил държавно предприятие, а сега е частна фирма. Поради предстоящо пенсиониране му трябва УП2. В счетоводството му казват, че ще му издадат такова срещу 20лв. имало такова фирмено решение, въпреки, че те не са счетоводна къща. Това не е ли нарушение на чл.5 ал.7 от КСО?
#1 | 12.07.2019, 09:43
Публикации: 4367 / 719
Кой знае... вероятно днешната частна фирма, която съхранява ведомостите е съвсем различна и не се явява "осигурител" на съпруга ви. Но не знам как са юридически нещата в този случай.
#2 | 12.07.2019, 09:54
Публикации: 72 / 2
Според мен не е редно да му искат пари. Без значение дали се явяват осигурител или не. При преобразуването те са станали правоприемник така, че са длъжни да съдействат с издаването на документите. Ако все пак откажат нека мъжът Ви си подаде документите за пенсиониране. Те от НОИ ще им го изискат по служебен път и тогава няма как да откажат или да Ви искат 20лв.
#3 | 12.07.2019, 10:03
Публикации: 11932 / 2174
Без значение дали се явяват осигурител или не.

Всъщност точно това има значение по отношение на плащането за издаване на УП2.
#4 | 12.07.2019, 10:30
Публикации: 364 / 42
ахрида - ако наистина Ви е нужна тази информация по толкова важен въпрос-пенсиониране, не бихте мислили за тези 20 лева според мен.
#5 | 12.07.2019, 10:33
Публикации: 1302 / 183
-mpp- каза:
...нека мъжът Ви си подаде документите за пенсиониране. Те от НОИ ще им го изискат по служебен път и тогава няма как да откажат или да Ви искат 20лв.

Не, няма да го изискат.
ахрида говори за УП-2, в което има информация за осигурителните суми преди 01.01.1997 г. и които са по избор на лицето.
Ако човекът не представи УП-2 за избран 3-годишен период НОИ нищо няма да изиска, ще приеме, че лицето не желае да ползва сумите от този период.
И да, те не са оригиналният осигурител, може наистина да са си създали такова правило, колкото и абсурдно (за пореден път) да звучи.
#6 | 12.07.2019, 11:01
Публикации: 72 / 2
А според новите правила да пенсиниране нужно ли е да се предоставя УП2 за избраните 3 години?
Моя близка се пенсионира сега и не и ги искат.
На мен ми се наложи да искам УП2 от фалирала фирма. Исках УП-то от държателя на ведомостите, които всъщност е само съхранител. Никой не ми поиска 10,20 или колкото и да е лева. Ревизорите в НОИ ми обясниха, че той е длъжен да издаде  тези документи, тъй като е държател на досиетата на работниците и ведомостите. Ако съхраняват ведомостите и досиетата са длъжни, ако не искат да се разправят с това да ги предадат в НОИ и да си решат проблема. НО НЯМАТ ПРАТВО ДА ТИ ИСКАТ ПАРИ, освен ако не са външна фирма, която само изготвя документите.
#7 | 12.07.2019, 11:19
Публикации: 4367 / 719
...Ревизорите в НОИ ми обясниха, че той е длъжен да издаде тези документи, тъй като е държател на досиетата на работниците и ведомостите. Ако съхраняват ведомостите и досиетата са длъжни...
Ако ревизорите се бяха обосновали нормативно щеше да е чудесно. В КСО е написано ясно, а това, че пазя ведомости не ме прави "осигурител" (с наименование, БУЛСТАТ и фигуриращ като такъв в справките на НАП/НОИ). Най-вероятно съпругът ви не е работил в новата фирма след прехвърлянето на собствеността, и "старите" работници не се явяват никакви спрямо нея. Поне тъй си мисля.
#8 | 12.07.2019, 11:35
Публикации: 1302 / 183
-mpp- попита:
А според новите правила да пенсиниране нужно ли е да се предоставя УП2 за избраните 3 години?

Да, защото НОИ не разполага с тези данни и няма от къде да ги получи.

После каза:
Ако съхраняват ведомостите и досиетата са длъжни...

А bobo отговори:
(чети по-горе, точно така е!)

-mpp- каза също:
...ако не искат да се разправят с това да ги предадат в НОИ и да си решат проблема...

Да, ама не са го направили и са си оставили вратичка за взимане на едни пари.
Питащата в случая трябва да си реши дали да плати тези 20 лв. и да си получи документа (което ще направи, особено ако бърза) или да сигнализира примерно ИТ, които ще им направят проверка, но дали ще ги принудят да премахнат това правило е съвсем друг въпрос. Не съм убедена, че могат.
 :smile1:
#9 | 12.07.2019, 16:01
Публикации: 35 / 0
Благодаря за коментарите! Потвърдихте и моето мнение, че не трябва да се плаща! Другия месец ще пиша какво е станало!
#10 | 12.07.2019, 16:15
Публикации: 11932 / 2174
Потвърдихте и моето мнение, че не трябва да се плаща!

При определени условия обаче...не , че по принцип не трябва да се плаща .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група