Регистрация на фирма по ДДС

04.07.2019, 15:49 673 8

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


g_166

  • Публикации: 39 / 0
Здравейте,
Фирма , която не е регистрирана по ДДС, има издадена фактура за 200 000 лева за маркетинг услуги към фирма в  Сейнт Винсент. Интересувам се трябва ли да се стартира процедура за регистрация на фирмата по ЗДДС?

Минев

  • Публикации: 54 / 1
Re: Регистрация на фирма по ДДС
Отговор 1 | 04.07.2019, 16:28
Здравейте,

Според мен не е необходимо да се стартира такава процедура. Ако мястото на изпълнение на сделката е извън територията на България (на територията на Сейнт Винсент) не виждам основание, нито за регистрация по чл. 97, нито за задължителна регистрация, поради достигнат оборот.

g_166

  • Публикации: 39 / 0
Re: Регистрация на фирма по ДДС
Отговор 2 | 04.07.2019, 16:29
Здравейте,

Според мен не е необходимо да се стартира такава процедура. Ако мястото на изпълнение на сделката е извън територията на България (на територията на Сейнт Винсент) не виждам основание, нито за регистрация по чл. 97, нито за задължителна регистрация, поради достигнат оборот.
Благодаря, аз съм на същото мнение, просто исках да  чуя и други гледни точки.

g_166

  • Публикации: 39 / 0
Re: Регистрация на фирма по ДДС
Отговор 3 | 17.07.2019, 14:54
От НАП ми съобщиха щом са достигнати оборотите трябвало да я регистрирам по ДДС

Pupeshche

  • Публикации: 2275 / 240
Re: Регистрация на фирма по ДДС
Отговор 4 | 17.07.2019, 15:15
Обяснихте ли им откъде са формирани оборотите?

g_166

  • Публикации: 39 / 0
Re: Регистрация на фирма по ДДС
Отговор 5 | 17.07.2019, 16:25
Обяснихте ли им откъде са формирани оборотите?
Абсолютно всичко обясних, имам набюдения, че всичко е на какъв служител попадаш.
Сега бяха абсолютно категорични , че трябва.

g_166

  • Публикации: 39 / 0
Re: Регистрация на фирма по ДДС
Отговор 6 | 17.07.2019, 17:11
Може ли за съдействие , относно обосновката  ми?  До сега не съм имала подобен казус.

ely_g

  • Публикации: 115 / 12
Re: Регистрация на фирма по ДДС
Отговор 7 | 18.07.2019, 11:24
Чл. 96. (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) Всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 7-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон. Когато оборотът е достигнат за период не по-дълъг от два последователни месеца, включително текущия, лицето е длъжно да подаде заявлението в 7-дневен срок от датата, на която е достигнат оборотът.
(2) Облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл. 46;
3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47.

Според мен от НАП са прави.

p.i

  • Публикации: 137 / 33
Re: Регистрация на фирма по ДДС
Отговор 8 | 18.07.2019, 12:01
Здравейте,

Аз не обичам да споря, но ако приемем, че "маркетинг услуги" са приравнени на "рекламни услуги" от чл.21, ал.5, т.б от ЗДДС, то сделката определено не е на територията на страната и няма как да бъде облагаема, включително облагаема със ставка 0. Очевидно не е финансова или застрахователна услуга. Значи не представлява "облагаем оборот" по смисъла на чл.96, ал.2 от ЗДДС. За да няма някакви съмнения в глава 3 от ЗДДС са изброени всички облагаеми доставки с нулева ставка, освен тези на специален ред на облагане (каквито са туристическите услуги). В тези доставки не влизат "рекламни услуги" за клиенти от трети страни.

Бих препоръчал на колегите, внимателно да огледат договорите и текстовете във фактурите за да не се получи "'грешка в превода" и услугите да се окажат с място на изпълнение територията на страната. В този случай ще трябва до 7 дни след фактурирането да се регистрирате по ЗДДС.

Приятна работа.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook