Международна дъщерна компания

03.07.2019, 14:30 1679 3

03.07.2019, 14:30
Публикации: 2 / 0
Здравейте

Имам няколко въпроса по регистрирането и счетоводството на дъщерна компания. За съжаление повечето информация която намирам онлайн е от блогове и е или противоречива или непълна. А разчитането на закона е трудно от несчетоводител.

Планирам стартирането на компания в Норвегия, и дъщерна на нея компания в България.

  • Разходите по откриването на компанията са около 100лв + капитал?
  • Трябва ли компанията е регистрирана по ДДС, ако през първата година приходите със сигурност няма да надхвърлят 50 хиляди?
  • Трябва ли ми счетоводител на компанията? Какви са ориентировъчните цени за водене на счетоводстово на компания?
  • Ако имам възможност сам да водя счетоводството, може ли то да се прави без физическо присъствие в България? (Наемане на служители, осчетоводяване на фактури от разходи за офиса)
  • Какъв процент от годишната печалба (приходи минус разходи) ще трябва да платя на държавата?
  • Предвид че корпоративния данък в България е по-нисък. Възможно ли е по голямата част от приходите на компанията майка да се прехвърлят в България, и да се плащат данъците според българското законодателсво

    https://tradingeconomics.com/bulgaria/corporate-tax-rate
    https://tradingeconomics.com/norway/corporate-tax-rate
  • Фактурирането към клиентите ще е от страна на компанията майка, според Норвежкото законодателство. След това каква е процедурата по прехвърляне на средства към дъщерната компания? И какви такси мога да очаквам при това?

Всякаква информация би била полезна или препратки към други източници.

Благодаря за отделеното време!
#1 | 03.07.2019, 15:25
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,

Повечето от въпросите са от мениджърско естество и не се в компетентностите на счетоводителя.
Без счетоводител не може да водите сериозен бизнес, дори той да е микро като мащаб.
Не давате информация за предмета на дейност на бъдещото образувание, но очевидната цел на дъщерното предприятие е намаляване размера на облагането. За последното мога да Ви препоръчам данъчен адвокат, специализиран в проблемите на СИДДО.

Успех!
#2 | 03.07.2019, 17:12
Публикации: 2 / 0
Благодаря за информацията.
Продължавам да търся повече детайли по въпросите.

Главната причина за фирмата в българия е поради наемането на служителите. А за данъците от печалбата, ако има такава възможност, естественно че ще избера по-ниските
Още един въпрос който се появи
  • Как всеки месец от личните ми средства в чужда сметка мога да прехвърлям във фирмената, без това да се води като приход на фирмата?

#3 | 03.07.2019, 20:59
Публикации: 6403 / 1129

  • Как всеки месец от личните ми средства в чужда сметка мога да прехвърлям във фирмената, без това да се води като приход на фирмата?
Има различни възможности. Зависи от това какъв е произходът на личните Ви средства, с каква цел ще ги прехвърляте... Това вече е въпрос, който може да консултирате с Вашия счетоводител.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група